Brunavā Budbergas Sv. Pāvila baznīcai atjauno zvanu torni un svin kapu svētkus

Par Budbergas baznīcas būvvēsturi liecina dokuments – piemiņas lapa, kas izdota 1869. gadā par godu baznīcas iesvētīšanai, ar nosaukumu «Pāvila baznīcai grunts akmini lika 9. mai 1865. gadā». Kā minēts dokumentā, baznīcas pamati likti 1865. gadā, un jau 1866. gadā nepabeigtā dievnamā notika pirmais sprediķis. «..baznīcas ārpusē stalažas vēl stāvēja, un tornis tik 1867tā gadā gatavs tika. Tai dienā baznīca bija ļaužu pilna, kas jau sen pēc laba un derīga Dieva nama ar ilgošanu ilgojās, jo līdz šim draudzei uz dievkalpošanu bija jāsanāk vai Saduliškos mazā kaplicē, kas piederēja Rengarten k. famīlijai, vai Sarkan=Poniemonē vecu vecā kungu rūmē. (..) Pāvila baznīcas iesvētīšana (..) notika 31mā au-gustā, 11tā svētdienā pēc Vasaras svētku atsvētes 1869tā gadā.» (Mašnovskis V. «Latvijas luterāņu baznīcas». Enciklopēdija četros sējumos, 1. sējums – Rīga: SIA «DUE», 2005., 176. lpp.)
Ar ziedotāju atbalstu
Baznīca tikusi uzcelta par ziedotāju naudu, un apmēram pusi no summas saziedojuši paši draudzes locekļi – apkārtējie saimnieki. 1872. gadā baznīcā tika uzstādītas Augusta Martina būvētas ērģeles. Dievnams ir darbojies visos laikos, un tā cēlāju – draudzes dibinātāju – pēcteči joprojām rūpējas par baznīcas pastāvēšanu.
Diemžēl dievnams stipri cieta Otrā pasaules kara beigās – 1945. gadā. Tika iznīcināta baznīcas torņa smaile un izdemolētas ērģeles.
Pēc kara draudze savu iespēju robežās nosedza esošo torni ar jumtu, un visus padomju gadus pati uzturēja dievnamu. Jau otrās neatkarības gados ar vācu organizācijas «Gustav-Adolf-Werk e.V.» atbalstu baznīcā tika atjaunoti logi. Ar mūsu drauga un atbalstītāja Dr. Bernharda Bonkhofa palīdzību 2013. gadā ērģeļmeistara Viestura Ilsuma vadībā tika atjaunotas baznīcas ērģeles – tās skan lieliski.
Ja izdevās atjaunot ērģeles, sākām domāt par nākamajiem darbiem. Kopīgiem spēkiem ar biedrības «Latvijas Politiski represēto apvienība» un Bauskas novada Brunavas pagasta pašvaldības atbalstu pagājušajā (2019.) gadā uzstādījām skaistu pieminekli 1941. – 1949. gadā represētajiem. Bet lielākais darbs, protams, ir torņa smailes rekonstrukcija un dievnama fasādes un visu kāpņu atjaunošana. Tas ir ļoti apjomīgs projekts, kura paveikšanā ir iesaistīti ļoti daudzi cilvēki un viņu brīvprātīgais darbs.
Protams, ka bez attiecīgiem līdzekļiem arī neko nevar izdarīt – ja kaut kas ir iegūts, dabūts vai uzdāvināts, par to kāds ir samaksājis. Jūs esat ļoti daudzi zināmi un nezināmi ziedotāji. Es labprāt gribētu nosaukt un publicēt jūsu visu vārdus, bet, pirmkārt, ne visi man ir zināmi un, otrkārt, Eiropas Savienības noteikumi un Latvijas likumi paredz, ka man ir jāsaskaņo jūsu katra vārda publiskošana. Tādēļ nolēmām nevienu vārdā nesaukt, bet mīlam mēs jūs visus, un Budbergas baznīcas tornis liecinās par jūsu labajām sirdīm. Paldies visiem, kas esat ziedojuši Budbergas baznīcai savu darbu un līdzekļus!
Tagad notiek vēl pēdējo celtniecības jautājumu saskaņošana, un vairākos etapos līdz 2021. gada maijam visiem darbiem ir jābūt pabeigtiem – to nosaka Lauku atbalsta dienesta atbalsta projekta līguma noteikumi.
Mirušo piemiņai
Līdztekus projektam rit arī mūsu ikdienas dzīve. Kapu svētki Brunavas pagasta kapsētās šajā gadā:
Sestdien, 15. augustā, Šaltu kapos plkst. 12, Liepu kapos – 13, Sila kapos – 14.
Svētdien, 16. augustā, Zīnāju kapos plkst. 15.
«Svētīgi mirušie, kas mirst Kungā no šā brīža. Tiešām, saka Gars, lai tie atdusas no savām pūlēm, jo viņu darbi tos pavada. Dievs nožāvēs visas asaras no viņu acīm, nāves vairs nebūs, nedz bēdu, nedz vaidu, nedz sāpju vairs nebūs, jo, kas bija, ir pagājis.» (Jņ. atkl. 14:13 & 21:4)
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»