KOMENTĀRI: 5% PVN PĀRTIKAI

Kā vērtējat iniciatīvu 5% PVN noteikt ne tikai augļiem, dārzeņiem, bet arī citai svaigajai pārtikai – gaļai, pienam, zivīm, olām?
Jānis Vanags, «Maxima Latvija» korporatīvais vadītājs
Ģimeņu un ekonomikas atbalstam– Ik dienu mūsu veikalos visā Latvijā iepērkas 300 000 cilvēku, un no «Top 10» pirktākajiem produktiem aptuveni 70% sastāda svaigā pārtika (gaļa, piens, augļi un dārzeņi). Līdz ar to, samazinot PVN, būtu iespēja samazināt ikdienas tēriņus pārtikai, tādējādi veicinot arī vietējo ražotāju izaugsmi. Valdības efektīvi to ir īstenojušas vairākās Eiropas Savienības valstīs, piemērojot zemāku PVN likmi tieši pārtikas produktiem. Tas vienlaikus silda ekonomiku, atbalsta ģimenes, sociāli mazaizsargātus iedzīvotājus, savukārt turīgākiem cilvēkiem ļauj tēriņus no pārtikas novirzīt citur.
Tāpēc vācam parakstus portālā «ManaBalss» iniciatīvai «Samazinām PVN pārtikas produktiem». Priecē, ka kopā ar tādu nozīmīgu partneru līdzdalību kā Zemnieku saeima un Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome varam sākt šāda projekta virzību visas Latvijas mērogā.
Vija Liepa, pircēja Vecumnieku pagastā
Pircējam tāpat dārgi– Veikalos iepērkos bieži, mūsu ģimenei mēnesī vajag apmēram desmit kilogramu gaļas, ap 40 – 50 olu. Ideja par PVN samazināšanu šiem pārtikas produktiem un citiem no 21% uz 5% ir laba, taču to nekad nepanāksim, jo, domāju, valdība nepieļaus. Protams, ka cilvēkiem šāds samazinājums būtu izdevīgs, bet valsts grib pelnīt, jo naudas budžetā arvien ir par maz un tur nekas nav grozāms. Tauta ir nolikta uz ceļiem un nevar piecelties, it īpaši mazturīgie cilvēki.
Ja arī nolemtu noteikt zemāku PVN likmi, ieguvējs nebūtu ne pircējs, ne produkcijas audzētājs vai ražotājs; varbūt tikai īsu brīdi, jo veikalnieki cenu saregulētu pa savam. Kā tad bija ar Latvijas augļiem un dārzeņiem? Neesmu jutusi, ka pēc 5% PVN likmes piemērošanas tie palikuši lētāki. Pašlaik Rīgas tirgū gurķi un tomāti ir «par kapeikām», bet mūsu veikalos maksā divus eiro kilogramā. Vai tad PVN samazināšana ko devusi? Bet visi nevar aizbraukt uz Rīgu, nākas pirkties tepat un secināt, ka PVN likmes maiņa pircējam neko nedod.
Kaspars Gerhards, zemkopības ministrs
Vairāki nozīmīgi ieguvumi
– PVN samazināšana vietējai svaigai pārtikas produkcijai spēj nodrošināt vairākus nozīmīgus ieguvumus sabiedrībai, nozarei un tautsaimniecībai kopumā. Samazinātā PVN piemērošana 5% apmērā svaigiem vietējiem dārzeņiem, augļiem un ogām jau ir uzskatāmi pierādījusi īstenotā projekta nozīmīgumu – tirdzniecības vietās šo pārtikas grupu cenas ir samazinājušās par 11,7 procentpunktiem, turklāt tās ir zemākās Baltijā. Ne mazāk svarīgi ir tas, ka tiek veicināta nozares sakārtošanās un attīstība, mazinot pelēko ekonomiku. Līdz ar to šis projekts ir jāturpina, paplašinot vietējo produktu kategorijas, kurām arī būtu piemērojams samazinātais PVN, – svaigai gaļai, pienam, zivīm un olām. Zemkopības ministrija sadarbībā ar Latvijas Lauksaimniecības universitāti jau ir sākusi darbu pie samazinātā PVN 5% piemērošanas svaigai gaļai, kā arī strādās, lai tuvākajos gados arvien plašākam vietējās svaigās pārtikas klāstam tiktu piemērota samazinātā PVN likme.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»