Jauns veids Bauskas iepazīšanai

Bauskas tūrisma informācijas centrs izveido audiogidu par apskates objektiem pilsētā
Laikraksts «Bauskas Dzīve» iepazinās ar Bauskas tūrisma informācijas centra (TIC) izveidoto audiogidu un apskates objektu maršrutu, kurā lūkojamas ēkas, kultūras pieminekļi, vides un dabas vietas, klausāms stāstījums par katru no tām, par upēm un pilsētas simboliem.
Interesenti platformā «izi.travel» savā viedtālrunī lejuplādē Bauskas audiogidu, un ekskursija var sākties. Maršrutā audiogida pavadībā iekļauti 33 apskates objekti. Gan baušķenieki, gan pilsētas viesi var iepazīties ar, piemēram, Bauskas Rātsnamu, Saules dārzu un pieminekli Vilim Plūdonim, 19. gadsimta iebraucamo sētu Plūdoņa ielā, Sv. Gara baznīcu, Pētera I akmeni, vēstījumu par Mūsu un Mēmeli.
Plusi un mīnusi stāstā
«Bauskas Dzīve» izgāja visu audiogida piedāvāto ceļu un novēroja, ka no tūrista skatpunkta maršruts ir izveidots meistarīgi – ja vēlas to iet no sākuma līdz beigām, tad vieni un tie paši objekti neatkārtojas, ceļā ir iekļauti svarīgākie Bauskas punkti.
Tomēr «Bauskas Dzīve» pamanīja, ka ir arī tādi objekti, kas neliekas nozīmīgi, lai pievienotu audiogida platformā, piemēram, valsts hidroloģiskās stacijas mājiņa. Turpretī ir aizmirstas daudz svarīgākas kultūrvēstures vietas, piemēram, Lodiņa dzīvojamais nams, kuru būtu vērts pieminēt kaut vienā teikumā Lodiņa alus darītavas pieturvietā. Objekts būtu svarīgs, jo, pēc vēsturnieka Raita Ābelnieka sacītā, gan Dreņģeru iebraucamā sēta, gan Lodiņa dzīvojamais nams ir vienas no senākajām ēkām Bauskā. Domājams, tūristam lieki un garlaicīgi klausīties garo un sarežģīto projekta nosaukumu, par kādiem līdzekļiem tapa laivu piestātne, tur varbūt svarīgāk uzzināt, ka netālu no laivu piestātnes atradās Bauskas Lejas dzirnavas. Baušķeniekam varētu likties, ka vēsturiskais konteksts, ar ko Bauska ir tik nozīmīga, ir atstāts otrā plānā.
Ir svarīgi un pozitīvi vērtējams, ka audiogids ir pieejams visu laiku latviešu, angļu un krievu valodā.
Vietējo iedzīvotāju iemīļotās vietas
Bauskas tūrisma informācijas centra (TIC) vadītāja Inese Turkupole-Zilpure informē, ka ideja par audiogidu radusies diezgan sen. «Šāda iespēja likās ļoti dārga, nebija pārliecības, ka atmaksāsies, nevienā projektā neredzējām iespēju pievienot šādu pakalpojumu, tāpēc ideja tika «nolikta malā». «Covid-19» laikā sapratām, ka tomēr jāmeklē bezkontakta risinājumi, ir jārod iespēja cilvēkiem bez otra klātbūtnes nodot informāciju par Bausku,» stāsta I. Turkupole-Zilpure, «pētījām vairākas lietotnes, taču beigās nonācām pie secinājuma, ka piemērotākā programma būs «izi.travel». Likās pievilcīgi, ka TIC varēja izvēlēties savus apskates objektus, atliek vien sagatavot un ierakstīt tekstu. Platformā redzam statistiku, cik cilvēki ir noklausījušies stāstus par Bausku, kādu valodu izmantojuši, no kuras valsts izrādīta interese.»
Inese noteikti sacīja, ka maršruts ar apskates objektiem, kas parādās audiogida programmā, nav uzskatāms par vēsturisku ekskursiju. Šādā veidā cilvēkiem tiek dota iespēja uzzināt par Bausku. «Dzīva vēsturnieka klātbūtni audiogids neaizstās. Lietotnē ievietojām arī galveno pilsētas objektu – Bauskas pili. Tomēr daudzi viesi prasa par vietējo iedzīvotāju iemīļotākajām vietām Bauskā, tāpēc var lūkot rožu «aleju» Rīgas ielā, Ķirbaksalu, Bauskas Rātsnamu,» pastāstīja Inese, «tad, kad viss bija sagatavots, sapratām, ka starp apskates punktiem ir «tukšumi», tāpēc audiogida lietotājiem iekļāvām stāstus par vimbām, makšķerēšanu, simboliku un citus.» Nākotnē plānots audiogida iespējas paplašināt – tiks piedāvāts to izmantot muzejos, pašreizējie apskates objekti tiks papildināti, un plānots pievienot jaunas vietas.
Veido modernu, interaktīvu pilsētu
«Ekskursiju var noklausīties mājās un pēc tam iziet maršrutu apskatīt, var ieslēgt automātisko lasīšanu, kad, ieejot noteiktā zonā, kur tuvumā atrodas apskates objekts, gids automātiski sāk stāstīt par vietu. Šis jaunievedums dod iespēju ne tikai pilsētas viesiem, bet arī vietējiem iedzīvotājiem izzināt Bausku. Tad, kad pie baušķenieka atbrauks kāds viesis un vēlēsies kopā ar viņu pilsētu apskatīt, vietējais iedzīvotājs varēs, iepriekš noklausoties audiogidu, sagatavoties ekskursijai,» savus apsvērumus pauž Bauskas TIC vadītāja.Cilvēkiem patīkot, jo par Bausku informācijas nav daudz – ir daži bukleti un informācijas lapas. «Audiogida stāstījums ir saskaņots ar vēsturniekiem un ir jauna vēsma Bauskas tūrismam, kas pilsētu veido modernu un interaktīvu,» teic Inese Turkupole-Zilpure. Nākotnē plānots QR kodus novietot publiskās vietās. QR kods, angļu valodā «Quick Response Code», jeb divdimensiju svītrkods, ko plaši izmanto, lai informāciju «pārnestu» jaunākās paaudzes mobilajos telefonos vai citās mobilajās ierīcēs. Tulkojumā no angļu valodas nozīmē ‘ātri reaģēt’, un tas saskan ar koda galveno mērķi – lai ar kodu varētu ātri nolasīt informāciju.
Pastaigās kopā ar suni
«Bauskas Dzīve» tikās ar divām baušķeniecēm, kas jau ir paspējušas iepazīties ar apskates objektiem maršrutā, pateicoties TIC izstrādātajam audiogidam.
Elīna Daugule uzskata, ka objektus apskatīt bijis ļoti interesanti. «Pastaigāties un papildus ko uzzināt par savu dzimto pilsētu, kāpēc ne? Piemēram, iepriekš nezināju, ka pirmās Latvijas brīvvalsts laikā lietas, kas saistītas ar ūdeņiem, tostarp tiltus, pārzināja Jūrniecības departaments, tāpēc Mūsas tilta akmens balstā varam redzēt departamenta pazīšanas zīmi,» stāsta Elīna. Viņa uzskata, ka audiogida informācijā iekļautie īstenoto projektu nosaukumi ir lieki, taču kopumā apskates objekti esot izvēlēti ļoti labi. «Ticu, ka vēl ir vietas, kuras būtu vērts pievienot klāt,» teic Elīna Daugule, kas maršrutā klausīties Bauskas stāstus devās kopā ar savu suni. Arī lielisks veids suņu saimniekiem pastaigā apvienot vairākas iespējas.
Santa Sergejenkova uzskata, ka šāda platforma noder kā papildu materiāls Bauskas apskatei. «Gadījumā, ja nav neviena, kas pastāsta par pilsētu, šī ir lieliska iespēja, kur var uzzināt diezgan daudz informācijas par Bausku,» pārliecināta Santa. Viņa visu maršrutu izgājusi nedaudz vairāk kā divās stundās. «Es kā baušķeniece ļoti labi zināju šos objektus, kur tie atrodas, taču jauna informācija vienmēr noder,» uzskata S. Sergejenkova.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»