BauskasDzive.lv ARHĪVS

«Lielais Brālis» iespējams arī pie mums

Uldis Varnevičs

2020. gada 28. jūlijs 00:00

313
«Lielais Brālis» iespējams arī pie mums

Sāk plānot kārtības dienestu darbu paplašinātajā Bauskas novada teritorijā

Bauskas novada domes ēkā deputāti un administrācijas speciālisti tikās ar uzņēmuma «Dron killer» pārstāvjiem, lai apspriestu iespējamo kārtības dienestu darbu topošajā apvienotajā Bauskas novadā, kā arī sejas pazīšanas un cita veida programmu ieviešanu videonovērošanas sistēmās.

Tikšanās notika 23. jūlijā. Galvenā problēma – Bauskas novada pašvaldības policijas priekšnieks Broņislavs Ostrovskis aprēķinājis, ka, apvienojot četru novadu kārtības dienestus un izvietotās videokameras, būs lielas problēmas – kopējais skaits pārsniedz 300 kameras, un būs jādomā, ko ar tām darīt.

Izraēlas programma
Gan B. Ostrovskis, gan uzņēmuma «Dron killer» speciālisti atzina, ka vienlaicīgi kvalitatīvi viens operators spēj kontrolēt 20 kameras. Jo vairāk kameru – jo mazāk iespēju, ka izdosies pamanīt kādu pārkāpumu. Risinājums – speciālas programmatūras ieviešana.
Uzņēmums «Dron killer» piedāvā Izraēlā radītu programmatūru, ar kuru var ne tikai nodrošināt sejas pazīšanu videokamerās, bet var ieviest arī citus pazīšanas principus – atrast cilvēkus pēc apģērba krāsas, nolasīt mašīnu numurus, atlasīt konkrētus transporta līdzekļus, kā arī ieviest algoritmus, kas ļaus fiksēt satiksmes pārkāpumus – nelegālus pagriezienus, stāvēšanu neatļautās vietās vai braukšanu zem aizlieguma zīmes. Iespējams arī pievērst uzmanību dažādām cilvēku uzvedības situācijām.

«Sistēmai ir 140 filtri, kurus var dažādi izmantot. Katra attēla apstrādei vajadzīgas 0,2 sekundes. Sejas identifikācijai nepieciešami 40 pikseļi attēla, bet nākotnē pietiks ar 27 pikseļiem. Pietiek ar to, ka sejai ir redzama tikai puse, nepalīdz bārda, brilles, arī no sānu skata var pazīt,» skaidro uzņēmuma pārstāvis Igors Čerņavka. Speciālists uzsvēra, ka programmu var izmantot arī narkotiku izplatības apkarošanai.

Jautājums par privātumu
Visas valsts mērogā pirmo reizi šāda sistēma ieviesta Ķīnā – šo sistēmu pasaulē iesauca par «Lielo Brāli». Tas radies no 1949. gada 8. jūnijā Londonā iznākušās Džordža Orvela antiutopiskās grāmatas «1984», kur Lielais Brālis ir tēls. Kopš tā laika visās 65 va-lodās, kurās romāns tulkots, iegājies apzīmējums «Lielais Brālis» – visu redzošā acs, birokrātija savā augstākajā pakāpē. Pēc tam, kad Ķīnā ieviesa videokameru novērošanas režīmu ar seju pazīšanas programmatūru, pasaulē šo sistēmu saistīja ar aprakstu Džordža Orvela grāmatā, nosaucot sistēmu par «Lielo Brāli».

Bauskas novada domes deputāti Aleksandrs Novickis un Gatis Skurba aktualizēja personas datu aizsardzības jautājumus, norādot, ka ir jānodrošina, lai sistēmas ieviešana vienlaicīgi neļautu pārkāpt privātuma robežas. Turklāt pašlaik daudzus teorētiskos ieguvumus no šādas sistēmas nevar īstenot tieši likumu dēļ. A. Novickis pauda, ka likumdošana tiek pilnveidota, lai vienkāršotu drošības pasākumu ieviešanu, bet tas nebūs ātri.

Jāuzlabo tehnika
Kā vienu no galvenajiem ieguvumiem šajā jomā eksperti uzsvēra iespēju sameklēt pazudušu personu – bērnu vai personu ar garīgiem traucējumiem. Sistēmai ir arī citi ieguvumi, piemēram, var apkarot nelegālos atkritumu izmetējus.
 
Tomēr B. Ostrovskis uzsvēra, ka galvenais, kam vēlējās pievērst uzmanību, – ne tikai potenciālās sistēmas iespējām, bet arī tam, ka nepieciešams pārskatīt kameru novietojumu un atjaunināt pašvaldības policijas tehniskās iespējas. Pašreizējais serveris ir vājš; ja pievienos vēl citu novadu kameras, būs vajadzīgas daudz modernākas un spēcīgākas iekārtas.

Uzņēmuma «Dron killer» eks-perti divas dienas pavadīja Bauskā. «Bauskas sistēma ir novecojusi, serveris bremzē. Daļa kameru ir neveiksmīgi novietotas,» atzīst «Dron killer» speciālists Alberts Spila. Viņi piedāvā variantu, kā ar šādu programmatūru viens speciālists var kontrolēt vairāk nekā 300 kameras, – ierakstus dažādā secībā rāda tikai uz 20 ekrāniem, uzreiz izceļot tos, kur programmatūra pamana kādu situāciju, kas jāfiksē, – meklējamu personu, satiksmes pārkāpumu, lielas cilvēku grupas pulcēšanos, alkohola publisku lietošanu, atkritumu izmešanu un tamlīdzīgas lietas, kurām programma pievērstu uzmanību. Tas ļautu gan efektīvāk darboties, gan ietaupīt uz operatoru skaitu.

Protams, šādai sistēmai ir izmaksas, un par to, vai to izmantot, visdrīzāk, būs jālemj jau nākamās Bauskas novada domes deputātiem.