BauskasDzive.lv ARHĪVS

Jāmaksā būs vienalga

Uldis Varnevičs

2020. gada 21. jūlijs 00:00

697
Jāmaksā būs vienalga

 Bauskas daudzdzīvokļu namu iemītniekiem jāizvēlas, kā maksāt par ūdens rēķinu sagatavošanu

No 2021. gada 1. janvāra Bauskas pilsētas daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem būs jāmaksā par ūdens patēriņa rēķina sagatavošanu. Paziņojums radījis neizpratni, bet daudzviet Latvijā šāds maksājums ir realitāte jau piecus gadus.

Jau 2015. gadā Ministru kabineta noteikumi Nr. 524 un «Ūdenssaimniecības pakalpojumu likums» noteica, ka turpmāk nevarēs norēķināties par ūdens patēriņa normām. Norēķinos par ūdenssaimniecības pakalpojumiem ņems vērā mājas kopējā ūdens patēriņa skaitītāju un starpību starp tā rādījumu, un atsevišķajos īpašumos uzstādīto skaitītāju rādījumu kopsummu sadalīs un aprēķinās papildus individuālajam patēriņam atbilstoši dzīvojamās mājas īpašnieku pieņemtajiem lēmumiem. Vēl tika noteikts, ka rēķinu sagatavošanas un izsniegšanas vai izsūtīšanas papīra formātā izmaksas nedrīkst iekļaut tarifā, jo šāds pakalpojums atbilstoši normatīvajiem aktiem netiek uzskatīts par sabiedrisko pakalpojumu.

Privātmājām nekas nemainīsies
Kopumā Latvijā lēmumi maksājumu ieviešanai par rēķinu sagatavošanu ir pieņemti, bet Bauskā aktivitātes sākušās šogad. Plānots par rēķinu sagatavošanu iekasēt divus eiro, kā arī atsevišķu maksājumu par piegādes pakalpojumu. Norēķinu sistēmas ir dažādas, tāpēc plānam ieviest maksājumu no 2020. gada vidus nepiekrita uzņēmumi un pašvaldība, un termiņš pārcelts uz 2021. gada 1. janvāri.

«Privātmājām nekas nemainīsies, bet tas skar daudzdzīvokļu namu iedzīvotājus,» stāsta SIA «Baus-kas ūdens» valdes loceklis Imants Svētiņš. Pēc likumā noteiktās sistēmas tieši daudzdzīvokļu mājas rada problēmas. Vispirms – nama iedzīvotājiem jānolemj, kā dala un maksā par ūdens zudumu. Piemēram, kāds fiksē ūdensskaitītāja datus ātrāk, cits uzraksta mazāk, un rezultātā parādās starpība starp mājas kopējo skaitītāju un iedzīvotāju uzrādītajiem datiem. Tāpat problēmas rada nemaksātāji. Kā to visu sadalīt – jālemj mājas kopsapulcē.

Reizēm ir sajukums
«Reizēm rodas nesapratne un sajukums. Ir tādi dzīvokļu īpašnieki, kas samaksā reizi gadā. Vēl ir nemaksātāji, reāli zudumi, nolasījumi dažādos laikos, kā arī cilvēki, kuri aizmirst iesniegt datus. Ja zuduma nav vairāk kā pieci procenti, tad nerēķinām, bet, ja tie ir lielāki, jāsāk rēķināt. Dažādi varianti, tādēļ darba ir daudz, un rēķinos ieviešas kļūdas. Situācija ir jārisina,» vērtē I. Svētiņš. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc plāno ieviest maksu par rēķinu sagatavošanu.
I. Svētiņš cer, ka lielāku darbu uzņemsies namu pilnvarotās personas, tai skaitā SIA «Vides serviss». Tas varētu dot iespēju ietaupīt namu iedzīvotājiem ar mazāku rēķinu sagatavošanas maksājumu. Viņš uzskata, ka normāli ir tad, ja izsniedz vienu kopējo rēķinu par mājas ūdensskaitītāja rādījumu un tālāk apsaimniekotājs pats sadala iedzīvotāju maksājumus, ņemot vērā mājas īpašnieku vienošanos. Tomēr šāds modelis apsaimniekotājiem nepatīk, jo tas rada problēmas saistībā ar nemaksātājiem  – pieaug kopējā parādu summa, bet apsaimniekotājiem nav brīvu līdzekļu, ar ko to nosegt.

Piedāvās uz nākamo gadu
Ideja, ka ūdens maksājumus varētu veikt ar namu apsaimniekotājas SIA «Vides serviss» starpniecību, nenozīmē, ka jāmaksā būs mazāk. Par to, kāda varētu būt pakalpojuma cena, uzņēmuma valdes loceklis Uģis Saukums vēl neizsakās, jo notiek aprēķini. «Ceram oktobrī piedāvāt maksājumu modeli un arī izmaksu summu. Tad to varēsim iekļaut namu apsaimniekošanas tāmē,» norāda U. Saukums.
Viņš pauž, ka pašlaik šādu maksājumu ar apsaimniekotāju starpniecību izvēlējušies veikt mazāk nekā desmit nami. Savukārt namu balsojumā lielākā daļa nolēmuši veikt maksājumus tieši SIA «Bauskas ūdens». Šādā gadījumā apsaimniekotājam rada uztraukumu potenciālais parādu summas pieaugums, kas notiek, apvienojot divus vai trīs pakalpojumus vienā uzņēmumā. Tomēr šobrīd maksājumu apjoms nav liels un bažas nerada.

Uzņēmuma valdes loceklis atzīst, ka varbūt novada domei būtu jādomā par vienota norēķinu centra izveidi, kur varētu samaksāt rēķinus visiem pašvaldības uzņēmumiem. Tas samazinātu izmaksas klientiem.

Blakus ierastajiem diviem variantiem – tiešajiem un netiešajiem ikmēneša maksājumiem – U. Saukums atgādina par vēl vienu variantu, kuru varētu izmantot, t.i., svērto jeb vidējo gada maksājumu. Tas ir tad, kad pēc iepriekšējā gada datiem izrēķina vidējo rādītāju, sagatavo kopēju rēķinu uz gadu un summu maksā katru mēnesi, gada beigās to pārskatot. Arī par šādu variantu var lemt namu iedzīvotāji.

Savas sistēmas
Privātie namu apsai
mniekotāji par šādiem maksājumiem vēl tikai plāno runāt vai piedāvā jau sagatavotas sistēmas.
Ingrīda Liepa Bauskā apsaimnieko ap desmit namiem. Pļavu ielas 8. mājā visus rādījumus nolasa attālināti un rēķinu sagatavo par 1,86 eiro uz dzīvokli. Turklāt tas ir apvienots rēķins gan ūdenim, gan siltumam. Par to, kā norēķināsies pārējie nami, vēl plānotas sarunas ar «Bauskas ūdeni».

Dārza ielā 26/1 visus datus apkopo, aprēķina un aizsūta uz SIA «Bauskas ūdens» mājas pilnvarotā persona Valdis Krauklis. «Katru mēnesi ir precīzi dati – viss ir izdarīts. Bet tas ir darbs – katram jāzvana, ja nav iesniegts. Citādi tas nestrādā,» saka V. Krauklis. Viņš uzskata, ka tā arī jāturpina, jo neesot normāli, ka pensionāram jāmaksā par patērēto pat mazāk par eiro, bet rēķina sagatavošana un piegādes izdevumi sasniedz gandrīz piecus eiro. Savukārt starpību starp SIA «Bauskas ūdens» skaitītāju un mājas kopējiem datiem esot vērts maksāt reizi pusgadā vai gadā, lai nerastos problēmas situācijās, kad skaitītāju dati nodoti dažādos periodos. Viņš atzīst, ka lielajiem uzņēmumiem tas ir citādāk – tur  nevar tādā pašā veidā kontrolēt visus rādītājus.


Pieredze
Dažādas summas, dažādi modeļi
Citās Latvijas pašvaldībās summas par rēķinu sagatavošanu ir ļoti dažādas, turklāt daudzās ieviestas jau pirms pieciem gadiem. Summu nosaka dažādi parametri un maksājuma modeļi.

SIA «Rīgas ūdens» jau 2015. gadā likumdošanā noteiktajā kārtībā un termiņos ir veicis aprēķinus un informējis dzīvojamo māju pārvaldniekus par tiešo maksājumu izmaksām; rēķina apkalpošanas izmaksas – 2,14 eiro bez PVN, pasta pakalpojumu izmaksas –
0,50 eiro bez PVN.

Kocēnu novadā SIA «Kocēnu komunālā saimniecība» kopš 2018. gada 17. oktobra prasa maksājumu viens eiro bez PVN par viena rēķina sagatavošanu un administrēšanu pakalpojuma saņēmējam – dzīvokļa īpašniekam. Gadījumā, ja daudzdzīvokļu ēkas iedzīvotāji nepieņem lēmumu par sabiedriskā pakalpojuma līguma slēgšanu, uzņēmums aprēķina maksu par viena individuālā rēķina sagatavošanu un maksājumu saņemšanas administrēšanu – 1,87 eiro bez PVN.

No 2018. gada jūnija a/s «Olaines ūdens un siltums» ieviesa maksu par rēķina sagatavošanu un piegādi klienta norādītajā adresē –
0,48 eiro ar PVN.

Kopš 2016. gada 1. janvāra SIA «Aizkraukles ūdens» noteica, ka par rēķina sagatavošanu un nogādāšanu ar VAS «Latvijas Pasts» starpniecību kopā ar PVN būs jāmaksā 1,09 eiro, pa e-pastu – 44 centi. No 2020. gada marta uzsākta sadarbība ar tiešsaistes rēķinu apkalpošanas platformu «bill.me», kur rēķina sagatavošanai ir komisijas maksa divi procenti pret izrakstīto summu. Var samaksāt arī namu apsaimniekotāja «Lauma A» kasē, kur arī ir komisijas maksa. Uzņēmums informē, ka piegādei pa pastu paaugstināsies maksa, jo pieaug VAS «Latvijas pasts» pasta pakalpojumu tarifi.

Lielvārdes novada SIA «Lielvārdes Remte» maksājums par tiešajiem norēķiniem ir 2,89 eiro un papildus par pasta pakalpojumu – 1,5 eiro. Tiesa, uzņēmums vienlaicīgi nodarbojas arī ar namu apsaimniekošanu, un visi maksājumi ir vienā rēķinā.

Avoti: rigasudens.lv, koceni.lv, ous.lv. aizkrauklesudens.lv, lielvarde.lv.