Aicina nevis balsot, bet vienoties

Pirmajā četru novadu apvienotajā finanšu komisijas sēdē lemj par lieliem aizņēmumiem
Ko darīt? Tāds bija galvenais jautājums Bauskas, Iecavas, Rundāles un Vecumnieku novada domes priekšsēdētāju tikšanās reizē apvienotajā finanšu komisijas sēdē, kura bija jāsasauc pēc pārejas laika noteikumiem saistībā ar apvienotā Bauskas novada veidošanu.
Sēdes gaita 14. jūlijā liecināja, ka administratīvi teritoriālās reformas īstenošana būs gana nervozs pasākums. Ik pa brīdim Bauskas novada domes juridiskās nodaļas vadītāja Eva Upīte izmantoja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sniegtos skaidrojumus pieņemtajam Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumam (turpmāk – Likums) un norādīja, ka vēl sekos nākamie skaidrojumi, pēc kuriem būs jāvadās.
Izstrādās nolikumu
Apvienotās finanšu komisijas sēdē E. Upīte informēja, ka būs jālemj par komisijas veidlapu, kuru pievienos visiem domes lēmumiem, kā arī jāvienojas par to, kurus jautājumus komisija skatīs, kurus neskatīs, reizē mēģinot saprast, vai tas atbilst Likumam un VARAM skaidrojumiem.
Vecumnieku novada domes priekšsēdētājs Guntis Kalniņš norādīja, ka komisijas darbam ir jāizstrādā nolikums, paredzot gan izskatāmo jautājumu klāstu, gan sasaukšanas kārtību un citus noteikumus. Viņš pieminēja, ka vairākos novados tas jau ir īstenots. Sanākušie vienojās, ka nolikumu izstrādās Bauskas novada domes speciālisti, kad sagaidīs nākamos VARAM skaidrojumus, tad izsūtīs pašvaldībām, un par nolikumu četri novadu domju vadītāji balsos 31. jūlijā, kad notiks nākamā apvienotā finanšu komisijas sēde.
Svarīgie mazdārziņi
Problēma sēdes darba kārtībā saistīta ar Likumā ierakstīto nosacījumu, ka apvienotajai finanšu komisijai jālemj par nekustamo īpašumu nomu. Iznāk, ka jālemj, par ko lielākajā daļā gadījumu pat novada domes sēdēs nelemj, uzticot to administrācijai. Lielākā daļa nekustamā īpašuma nomas ir dzīvokļu īres līgumi, mazdārziņi, telpu īre pasākumiem un līdzīgas darbības, kuru ir gana daudz, līgumi ir standartizēti, un nav skaidrs, kāpēc tam jātērē domes priekšsēdētāju laiks.
«Stāv jau iesniegumu čupa no 1. jūlija un nav skaidrs, ko darīt. Tas pats attiecas uz dzīvokļu īri,» sacīja Iecavas novada domes priekšsēdētājs Aivars Mačeks. Viņš pastāstīja, ka zvanījis uz VARAM un tur atbildējuši, ka pirmajā komisijas sēdē varot izlemt, vai šādi jautājumi ir jāskata. «Sanāk, ka mēs varam pārdot nekustamo īpašumu, nepārsniedzot 50 tūkstoš eiro slieksni, un tas nevienu neuztrauks, bet par dažiem desmitiem eiro vajadzīga visu priekšsēdētāju sanākšana,» ironizēja Rundāles novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis.
Sacītajam piekrita arī Bauskas novada domes izpilddirektora vietniece Ineta Ruhocka – arī Bauskas novada domē jau esot gana daudz iesniegumu, par kuriem nav skaidrs, vai vajadzēs apstiprinājumu.
Sēdes noslēgumā pieņēma lēmumu, ka šādus līgumus pašlaik apstiprina ierastajā kārtībā, bet 31. jūlijā būs gatavs nolikums, kurš noteiks, par ko lemj apvienotā finanšu komisija.
Vecumnieku projektu atbalsta
No lielajiem investīciju projektiem apvienotajai finanšu komisijai šoreiz bija jālemj par diviem. Pirmais bija no Vecumnieku novada par aizņēmumu projektam «Teritorijas labiekārtošana pie Sarkanās skolas Bauskas ielā 4 Vecumniekos». Projekta kopējās izmaksas 94 936,43 eiro, no kurām plānotais aizņēmums – 42 300 eiro. G. Kalniņš informēja, ka Sarkanajā skolā paredzēts īstenot deinstitucionalizācijas projektu un abi viens otru papildina, turklāt daļēji īstenots ar Eiropas Savienības finansējumu. Diskusiju laikā Bauskas novada domes priekšsēdētājs Arnolds Jātnieks norādīja, ka var nevis balsot, bet gan vienkārši vienoties par to, ka lēmumu atbalsta. Šī norāde saistīta ar to, ka pēc Likuma iznāk, ka balsojumam īsti jēgas nav – ja lēmumu atbalsta Arnolds Jātnieks, kas ir Bauskas novada domes priekšsēdētājs, tad lēmums ir pieņemts. Likumā noteikts, ka balso pēc iedzīvotāju skaita, un Bauskas novadā ir vairāk iedzīvotāju nekā pārējos trijos novados kopā. Par to «Bauskas Dzīve» jau rakstījusi 14. jūlija numurā.
Saistībā ar šo diskutēja arī par iespēju neierasties uz šādām sēdēm. Izrādās, ka uz neierašanos VARAM sola reaģēt. Ja nevar ierasties priekšsēdētājs, jābūt vietniekam. Turklāt, ja vēl kaut kā var pieņemt, ka neierodas kāda viena novada pārstāvis, tad Bauskas novada priekšsēdētājam vai vietniekam jābūt, jo šim novadam ir balsu vairākums.
Liela nauda Dāviņiem
Kamēr iepriekš Bauskas novada dome lēma par Iecavas un Rundāles projektiem, kur summas grozījās ap simts tūkstošiem eiro un pat mazāk, kā arī par Vecumnieku novada projektu, īpašas domstarpības nebija. Bet jau pirmais Bauskas novada pašvaldības projekts, ko iedeva apspriešanai, šokēja. Grants ceļu pārbūvei Dāviņu pagastā plānots tērēt 931 451,66 eiro, tai skaitā pašvaldības budžeta līdzfinansējums 232 862,92 eiro un plānotais aizņēmums 698 588,74 eiro. Turklāt jārēķinās, ka šogad Bauskas novadā vēl būs vairāki projekti par līdzīgām summām vai pat lielākām.
Vispirms mēģināja noskaidrot, kam to vajag. Izrādījās, tas saistīts ar grants ceļu pārbūves projektiem, kam piešķīra Eiropas Savienības finansējumu, kura ne visur pietika, bet nepieciešamo rezultātu sasniegšanai šie darbi ir jāīsteno. Gan Iecavas, gan Vecumnieku novada vadība norādīja, ka savulaik vispirms domājuši par Eiropas Savienības naudas apguvi tā, lai tas neiespaidotu pārāk smagi pašvaldības budžetu. «Mēs apzinājāmies savas iespējas. Ja būtu tāpat kredītus ņēmuši, tad sēdētu šeit kopā pie gluži citām saistībām,» tā G. Kalniņš.
Atliek vien piekrist
Tāpat izbrīnīja fakts, ka kredītu ņem uz 30 gadiem. Ekonomikas un finanšu nodaļas vadītāja Ilona Spurķe skaidroja, ka tas nepieciešams, lai strauji nepieaugtu kredītu saistība gada griezumā, kas pašlaik nepārsniedz deviņus procentus. Pārējie novadu vadītāji norādīja, ka viņus vairāk uztrauc tas, cik procentos samaksās par aizņēmumu. «Mums ilgākais kredīta termiņš ir 2032. gads, un tas ir savulaik vēl pirms pirmās reformas Valles pagasta ņemtais aizņēmums. Mēs ņemam kredītus uz desmit gadiem,» norādīja G. Kalniņš.
Tāpat novadu vadītājus izbrīnīja projekta izmaksas. Bauskas novada domes pārstāvji skaidroja, ka iepirkums noslēdzies jau pirms vairākiem gadiem, bet nebija iespējas iegūt no Valsts kases aizdevumu. Tagad finansējums iegūts no naudas, kura atvēlēta ekonomikas sildīšanai saistībā ar «Covid-19» raisītajām sekām. Kā atzīmēja novadu domju vadītāji – pašlaik būtu iespējams iepirkumu noslēgt par mazāku summu.
Kad A. Jātnieks vaicāja, vai vienojas par šo lēmumprojektu, visi trīs pārējie novadu vadītāji negribīgi, bet piekrita. No otras puses – ko citu viņiem bija darīt? Tomēr turpmāk Bauskas novada domes pārstāvjiem pieprasīja sagatavot un arī deputātiem piedāvāt vismaz dažādus aizņēmumu atmaksas grafikus.
VIEDOKLIS
Nepārdomāti un sasteigti
Ideju par apvienoto finanšu komisiju un tās darbību vērtē Rundāles novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis:
«Liela labuma no šādas komisijas nav. Turklāt darbības noteikumi ir demokrātijas ierobežošana – katra pašvaldība taču strādā atbilstoši savam budžetam un attīstības plānam. Turklāt arī savāda balsošanas sistēma – normāli būtu, ja vismaz trīs novadi ir pret, tad lēmumprojektu noraida, bet te otrādi.
No sadarbības viedokļa labi – var jau plānot nākotnes darbību. Tomēr organizatoriski apvienotās finanšu komisijas darbības principi ir nepārdomāti, sasteigti – tāpat kā visa plānotā administratīvi teritoriālā reforma.»
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»