Pastnieks pie klientiem ierodas mājās

Pasta pakalpojumu sniegšanas formāts mainīts vairākos pagastos
«Latvijas Pasts» paziņojis par pasta pakalpojumu sniegšanas formāta maiņu vairākos pagastos Bauskas, Rundāles, Vecumnieku novadā. Paredzēts, ka pasta pakalpojumus klientiem viņu dzīvesvietās sniegs teritoriju apkalpojošais pastnieks, izmantojot transportlīdzekli, bet pasta pakalpojumu sniegšanas vietas tiks slēgtas.
Pārmaiņas Bauskas novadā attiecas uz pasta pakalpojumu sniegšanas vietām Ceraukstes pagastā, Codes, Īslīces, Mežotnes pagastā un Teņu pasta pakalpojumu sniegšanas vietu Dāviņu pagastā; Rundāles novadā – uz Bērsteles pakalpojumu sniegšanas vietu Viesturu pagastā un Lielsvitenes pasta pakalpojumu sniegšanas vietu Svitenes pagastā, savukārt Vecumnieku novadā pārmaiņas attiecināmas uz Stelpes un Kurmenes pasta pakalpojumu sniegšanas vietu, «Bauskas Dzīvi» informē Vineta Danielsone, valsts akciju sabiedrības (VAS) «Latvijas Pasts» vecākā sabiedrisko attiecību projektu vadītāja.
Piebrauc dzīves vietā
«Būtībā šajās lauku teritorijās saglabājam ārkārtējās situācijas periodā ieviesto darbības modeli, kas liecina, ka tas labi darbojas un iedzīvotāji labprāt izmanto pasta pakalpojumus savā dzīvesvietā. Iepriekš minētajās mazajās lauku teritorijās pasta pakalpojumu sniegšana tiek nodrošināta klientu dzīvesvietā pēc pieprasījuma, pirms tam sazinoties ar attiecīgās teritorijas pastnieku vai apkalpojošo pasta nodaļu pa tālruni,» skaidro V. Danielsone.
Viņa uzskata, ka šāds risinājums ir ērtāks gan klientiem, gan darbiniekiem – tas ir izdevīgi, droši un pieejami ne tikai noteiktā darbalaikā, bet darbadienas ietvaros, kad klientam nepieciešams, jo speciāli nav nekur jādodas, tā taupot savu laiku un resursus. Pastniekam savukārt nav nelietderīgi jātērē savi resursi dienās, kad nevienam pasta pakalpojumi konkrētā teritorijā nav nepieciešami.
Tātad iepriekš minētajās mazajās lauku teritorijās pasta pakalpojumu sniegšana tiek nodrošināta klientu dzīvesvietā pēc pieprasījuma, iepriekš sazinoties ar attiecīgās teritorijas pastnieku vai apkalpojošo pasta nodaļu pa tālruni.
Universālā pasta pakalpojumu sniegšana – vēstuļu korespondences un pasta paku sūtījumu saņemšana un nodošana nosūtīšanai – notiks ar tādiem pašiem nosacījumiem kā pasta pakalpojumu sniegšanas vietās, t.i., bez papildu komisijas maksas.
V. Danielsone precizē, ka Bauskas novadā pasta centrs «Bauska», Iecavas novadā Iecavas pasta nodaļa, Rundāles novadā Pilsrundāles pasta nodaļa un Vecumnieku novadā Bārbeles, Skaistkalnes, Valles un Vecumnieku pasta nodaļa darbojas tāpat kā līdz šim – izmaiņas šo pasta nodaļu darbībā nav plānotas.
Pieejamība laukos kļūstot sliktāka
Ziņa, ka Stelpes pagastā pavisam tiek pārtraukta klātienes pasta pakalpojumu sniegšana, ko līdz kovidkrīzei vismaz stundu dienā nodrošināja bibliotēkas telpās, sarūgtinājusi pensionāri Sarmīti Čekmarjovu. «Mūs brīdināja, ka pakalpojumu sniegšanas vieta vairs netiks atjaunota. Žēl, ka viss tiek samazināts, sagrauts, slēgts. Daudzi pārdzīvoja, kad likvidēja pasta nodaļu, tagad liegta arī šī iespēja,» teic stelpiete. Viņasprāt, jaunā kārtība radīs problēmas daudziem, jo īpaši vecāka gadagājuma cilvēkiem. Iedzīvotājiem ir zināms pastnieka Ivara Letkovska tālruņa numurs, un viņš ir ļoti atsaucīgs, taču ne visu iespējams nokārtot, saņemot pakalpojumu dzīvesvietā. Turklāt tas radīs liekus izdevumus, jo, piemēram, par pensijas piegādi mājās ir jāmaksā. Skaidrs, ka jāaizmirst arī pavasaros ierastā sēklu pirkšana un iepriekš pasta pakalpojumu sniegšanas vietā piedāvāto saimniecības preču iegāde, jo «pasūtīt uz mājām tādas lietas, kas jāapskata un jāizpēta, nevar, tas ir riskanti, jo neviens sivēnu maisā nepērk». Tagad Stelpes ļaudīm būšot jāmēro ceļš uz Vecumniekiem vai Bausku, un tas atkal radīs neērtības, jo sabiedriskais transports kursē reti, bet ne katram ir savs braucamais.
«Tagad esam palikuši bez nekā. Jocīgi, jo esam brīvi, dzīve iet uz priekšu, un visam, kas notiek, vajadzētu vērsties cilvēkiem par labu, taču ir pretēji – pakalpojumu pieejamība kļūst sliktāka. Es ar to nevaru samierināties, man tas nav saprotams,» vērtē S. Čekmarjova.
Andrejs Putnieks Kurmenes pagastā uzskata – šāds lēmums liecina, ka ar lauku ļaudīm nerēķinās, un galvenokārt cietīs pensionāri. Viņa ģimeni pasta pakalpojumu sniegšanas vietas likvidēšana neietekmēšot, taču daudziem tas radīs problēmas.
«Cilvēkiem bija ērti un nepieciešami noteiktā laikā centrā saņemt pensiju, samaksāt rēķinus, pasūtīt presi. Ne visi izmanto internetbanku, ne katrs var aizbraukt uz Valli. Kā tagad nokārtot visu, kas darāms? Ja ne katru dienu, tad vismaz pāris reižu nedēļā tomēr varēja rast iespēju šo pakalpojumu nodrošināt,» spriež kurmenietis.
Cilvēki pierod
«Savulaik vienu stundu dienā dežurēju Mežotnes pagasta pārvaldes ēkā, bibliotēkā. Tagad braukāju ar mašīnu pie klientiem uz viņu mājām. Varbūt palicis par trim, četriem klientiem mazāk, bet tas arī viss. Piegādāju pensijas, pieņemu preses pasūtījumus, citur samaksā rēķinus,» stāsta Mežotnes pagasta pasta darbiniece Janīna Mauriņa. Saistībā ar koronavīrusu noteiktā ārkārtējā stāvokļa laikā vietējā pasta pakalpojumu sniegšanas vieta nestrādāja un vairs arī nestrādās. Iedzīvotāji gan nav sūdzējušies, apliecina Mežotnes pagasta pārvaldes vadītājs Zigurds Kalējs.
Brunaviete Lilita Gudža atzīst, ka vietējo pasta nodaļu sen neesot izmantojusi – ērtāk esot tagad, kad piebrauc pie mājām un var pasūtināt presi vai citus pakalpojumus. Tiesa, pasūtīšanas pakalpojums izmaksā dārgi. Vienkāršāk – kad aizbrauc uz pilsētu, nopērk tur žurnālu vai avīzi, teic L. Gudža.
«Paziņojums par pasta nodaļu slēgšanu ir formāls, jo tāpat Brunavas pasta punktā nekas nenotika. No sākuma daži iedzīvotāji bija izbrīnīti, ka slēgts, bet tad pierada. Pastniece pirms mēneša vienkārši atdeva atslēgas. Kādu brīdi vēl sēdēja mašīnā blakus pārvaldes ēkai noteikto laiku, bet neviens klients nenāca,» stāsta Baiba Marčenkova, Brunavas pagasta pārvaldes vadītāja.
Pieprasījums samazinās
Pēc VAS «Latvijas Pasts» iniciatīvas pēdējo gadu laikā tika aizvērtas pasta nodaļas pagastu centros, iedzīvotājiem tika piedāvāts ar pastnieku tikties konkrētos laikos un vietās – tās nodrošināja pagastu pārvaldes, ierādot vietu pārvaldes vai bibliotēkas telpās. Par ierādīto vietu pašvaldība īres maksu «Latvijas Pastam» neprasīja, skaidro Inga Pinne, Bauskas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļas speciāliste.
Pēdējo mēnešu laikā «Latvijas Pasts» šo iespēju vairs neizmanto, izņēmums ir Gailīšu un Vecsaules pagasts. Pašlaik Gailīšu pagasta pārvaldes ēkā pastnieks pieņem apmeklētājus no plkst. 12 līdz 12.30, Vecsaules pagastā, Ozolaines pamatskolā, Zīlēs – no plkst. 13 līdz 14, sniedzot ierastos pakalpojumus. Taču arī te šo pakalpojumu iedzīvotāji izmanto arvien retāk. Cilvēki sāk aprast ar jaunajiem apstākļiem un sazinās ar pastnieku, lai vienotos par individuālu tikšanās laiku, informē I. Pinne.
Bauskas novada domes priekšsēdētājs Arnolds Jātnieks jūnija vidū sazinājās ar VAS «Latvijas Pasts» Zemgales reģiona vadītāja vietnieci Ievu Holenderi, lai noskaidrotu iemeslus pasta pakalpojumu sniegšanas izmaiņām. Viņš iebilda šāda lēmuma pieņemšanai, jo klientu apkalpošanas pārtraukšana klātienē ierobežo iedzīvotāju iespēju izmantot pasta pakalpojumus un iedzīvotājiem ir jāpielāgojas pasta darbinieka grafikam. I. Holendere uzsvēra, ka lēmums pieņemts, pamatojoties uz šāda pakalpojuma zemo pieprasījumu.
Pie pastnieka katram dzīvesvietā pieejami šādi pakalpojumi:
- iekšzemes un pārrobežu vienkāršu, izsekojamu, ierakstītu un apdrošinātu vēstuļu korespondences un pasta paku sūtījumu
- pieņemšana un nosūtīšana;
- pastmarku, aplokšņu, pastkaršu iegāde;
- preses izdevumu abonēšana;
- iemaksas «Pasta norēķinu sistēmā»;
- naudas pārvedumu izmaksa;
- komunālo maksājumu un citu rēķinu apmaksa;
- komercpreču iegāde u.c.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»