Atjaunota un atdzīvojusies

Kurmenē svin Svētā Pētera katoļu baznīcas 150 gadu jubileju.
Šogad tradicionālās Pēterdienas svinības Vecumnieku novada Kurmenē ir īpašas, jo tiek atzīmēta Svētā Pētera katoļu baznīcas 150. dzimšanas diena.
Citkārt ļaudis no malu malām gleznainajā vietā pulcējās 29. jūnijā, Pēterdienā, bet šoreiz svētkus ļauts baudīt desmit dienu garumā. Svētā Mise, koncerti, brīvdabas kino seansi, izrāde, dzejas lasījumi, amatnieku tirgus, cepļa atvēršana, laivošana un citi notikumi iekļauti svinību plašajā programmā un norisināsies vēl visu šo nedēļu – līdz pat svētdienai, 5. jūlijam. Tomēr vislielākais piedzīvojums daudziem, kuri dzimto vietu apmeklē tikai Pēteros, ir pagastā notikušās pārmaiņas. Nepilna gada laikā, kopš Kurmenē kalpo priesteris Andrejs Mediņš, sakārtots parks un muižas apkārtne, atdzimusi vēsturiskā pārvaldnieka māja un mūra baznīca, kas pastāv jau 150 gadu. Kuplāka un aktīvāka kļuvusi katoļticīgo draudze, mainījusies vietējo iedzīvotāju ikdiena.
Izdod grāmatu
Skaista dāvana svētkos ir literatūrzinātnieces, valodnieces un rakstnieces Janīnas Kursītes un katoļu draudzes izdotā grāmata «Mīlot Kurmeni». 27. jūnijā tā piedzīvoja atvēršanu.
Kurmenei veltītais izdevums «ir liela dāvana mums visiem, kas atgādina – Kurmene dzīvos, ja mēs to patiesi mīlēsim», teic A. Mediņš. Savukārt J. Kursīte grāmatas ievadā raksta: «Šis darbs ir veltījums Kurmenes baznīcai 150. gadskārtā un kurmeniešiem, kā arī priesteriem un viņu pašaizliedzībai, garīgo stāju saglabājot arī visgrūtākajos laikos.»
«Kurmenē esmu piedzimis. Daudzus gadus mani vecāki ir dzīvojuši mājās «Saulītes». Esmu dzimtajā vietā un ļoti pateicīgs, ka atkal varu augt no jauna savā zemē starp saviem cilvēkiem un tautiešiem. Pateicoties bīskapa lēmumam iecelt mani kalpot Kurmenē, Dievs mani atkal ir atvedis mājās,» priekšvārdā pauž A. Mediņš.
Grāmatā ir daudz fotogrāfiju, bagātīgs informācijas avotu klāsts. Izdevums pasūtīts 2000 eksemplāru lielā tirāžā, pirms svētkiem saņemti pirmie 500.
«Man bija izdevība grāmatu pārlapot jau iepriekš. Tajā ietverts daudz faktu, ir veikla valoda, tāpēc viegli lasās,» izdevumu raksturo Ildze Mašinska.
Četri Pēteri
«Bauskas Dzīve» Kurmeni apmeklēja 27. jūnijā, kad rīta pusē norisinājās amatnieku un mājražotāju tirgus un bija aicināti pulcēties Pēteri no visas Latvijas. Svētku vadītājai Irai Kraujai-Dūdumai izdevās saūjināt tikai četrus šī vārda īpašniekus, taču viņa cer, ka nākamgad Pēteru saieta dalībnieku pulks būs krietni kuplāks.
Pēteris Donga, atpūtas bāzes «Radi» saimnieks un pirtnieks no Brocēnu novada Cieceres pagasta ar saknēm Latgales pusē, Zilupē, uz Kurmeni atbraucis kopā ar sievu, māsu un draugiem. «Kurmenē esmu otro reizi, biju te pirms divām nedēļām, un pa šo laiku notikušas lielas pārvērtības. Ar Andreju Mediņu esmu pazīstams no tā laika, kad viņš kalpoja Saldū,» atklāj
P. Donga. Savukārt priesteris viņu papildina, sakot: «Kad biju prāvests Saldū, Pēteris bija pirmais, kurš man uzsita pa plecu un teica – «davai, strādājam».»
Arī Pēteris Keirišs no Baldones Kurmenē ir otro reizi. «Kad atbraucu pirmoreiz, mani «saņēma gūstā». Tas bija 90. gadu sākumā. Bijām te makšķerēt un neiedomājāmies, ka, braucot uz pierobežu, jāņem līdzi dokumenti. Kādas trīs stundas tirpināja, līdz noskaidroja, kas mēs tādi esam,» piedzīvoto atceras baldonietis.
Tirgus – vēsturiskajā vietā
Tirgū bija sabraukuši ļaudis no tuvienes un tālienes, taču pircēju gan bija cerēts sagaidīt vairāk. «Kurmene vienmēr guļ,» sveicot klātesošos, atsaucīgos amatniekus mierināja A. Mediņš, pieļaujot, ka vietējie preci nāks lūkot ap pusdienlaiku. Viņš uzsvēra, ka notikusi vēl kāda vēsturiska atdzimšana un savā vietā atgriezies vecais tirgus laukums, kur arī Latvijas pirmās brīvvalsts laikā Pēterdienā, Māras dienā un Miķeļos vienmēr notikusi andele.
Kurmeniete Ināra Klauģe bija vienīgā vietējā uzņēmēja, kura piedalījās tirdziņā. Viņa piedāvāja tamborējumus, adījumus un rotaslietas. Ar rokdarbiem aizraujas kopš bērnu dienām. Kad sākusi mācīties skolā, vecāmāte ierādījusi, kā rīkoties ar tamboradatu un tapušas pirmās krādziņas. «Rokdarbus darina, bet kautrējas iziet ārpus mājas un tirgot,» tā par vīramāti teic Sanita Klauģe no Vecumniekiem.
Apmeklētāji savā īpašumā varēja iegūt siera rituli, piparkūkas, kūpinājumus, nobaudīt saldējumu, kvasu, alu, iegādāties praktiskas lietas. Uzmanību saistīja māla trauki, kas dedzināti gan Kurmenes, gan Bruknas ceplī. Augustā solīta keramikas meistarklase, lai vietējie iedzīvotāji varētu radīt sev tīkamus māla darbiņus un paši savā ceplī apdedzināt, teic Malda Balode.
Tirgū notiekošo vēroja Jānis Zālītis, kurš katru dienu ir starp svētku notikumu apmeklētājiem. «Cauri un cauri te esmu, paskatos tik programmā un nāku,» teic kurmenietis. Viņš neslēpj prieku par atjaunoto baznīcu, kas tagad esot brīnišķīga. Cik varējušas, uz Kurmeni braukušas un dievnama sakopšanā palīdzējušas viņa meitas Dace un Līga. Zīmīgi, ka vecā Svētā Pētera figūra, kas šogad atjaunota un atradīsies klētī, ir J. Zā-līša tēva, arī Jāņa, darināta. «Es biju mazs puika un atceros, kā 1939. gadā tēvs to ozola kluci pa labības šķūni valstīja, līdz skulptūra bija gatava. Viņam bija dotības uz to,» atklāj sirmais vīrs. Pēc senā parauga tapusi jauna koka figūra, kas atradīsies baznīcas priekšējā fasādē un nomainīs pašlaik tur esošo Svētā Pētera tēlu.
Pie baznīcas «Bauskas Dzīve» iepazinās ar Albertu un Boļeslavu no Ogres. «Pirms trim nedēļām te bijām uz dievkalpojumu un saņēmām aicinājumu apmeklēt Pēterdienas svinības, jo būšot grandiozi svētki. Tāpēc atbraucām,» teic Alberts. Ogrēnieši zina arī priesteri A. Mediņu, taču neesot te viņa dēļ, bet gan «viņa padarītā darba dēļ». Ciemiņi izstaigāja tirgu un vēlāk abi devās nopeldēties upē. «Kādreiz dzīvoju Aknīstes pusē pie Gārsenes, kur plūst Susēja; tā ir viena no Mēmeles pietekām,» saistību starp ūdensteci Kurmenē un dzimtajā vietā atklāj Alberts.
Svētnīca saglābta
Klausoties brīnišķīgo torņu koncertu, ko sniedza obojists Indris Egle un Dubultu bazūņu koris, aizkustinājumu neslēpa draudzes vecākais Ilgonis Mašinskis. Viņam atmiņā no bērnības palikusi epizode, kā uz balkoniņa starp torņiem dziedājis koris, kad apkārt baznīcai gājusi procesija. Patīkami, ka torņu mūzikas baudīšanas tradīcija atjaunota, taču, aicināts vērtēt svētkus, I. Mašinskis visvairāk priecājas par dievnamā paveikto.
«Man pats svarīgākais, ka baznīca ir saglābta, jo tā bruka kopā. Atceros, ka parasti Pēteros pa kolonnām ēkas iekšpusē tecēja ūdens, jo veidojās kondensāts. Nespējām slaucīt peļķes ap stabiem. Bija bezcerīgi, līdzekļu nekādu. Tā bija tāda sāpe, ka piedalies it visā, bet neesi spējīgs naudas trūkuma dēļ neko iesākt. Andrejs Mediņš kopā ar brukniešiem, atbalstītājiem un palīgiem milzīgu darbu paveikuši. Vēl ir sīkumi, kas palikuši, taču esmu sajūsmā, ka viss ir kārtībā un baznīca varēs stāvēt vēl simt piecdesmit gadu un ilgāk,» teic draudzes vecākais.
Gaidīta lielāka atsaucība
«Kurmene ir ļoti atdzīvojusies» – tā svētku dienās atzina ne viens vien ciemiņš un arī vietējie ļaudis. «Kopš šeit ir Andrejs Mediņš, Kurmene piedzīvo atdzimšanu. Ir pilnībā atjaunots parks. Sākumā daudzi bija skeptiski, ka koki tiek izzāģēti, taču tas notika speciālistu vadībā, turklāt izkopti vien bojātie koki. Tas ir attaisnojies, jo lielajā vētrā netika nogāzts neviens koks, lai gan citur vecos parkus spēcīgais vējš nesaudzēja,» teic Sarmīte Ķīse, tautas nama vadītāja. Viņa atzīst, ka pārmaiņas, ko skaistā vieta piedzīvo, ne visiem ir pa prātam. Ir cilvēki, kuri vēlas, lai Kurmene ir klusa un mierīga kā iepriekš, «lai neviens te nebrauc un netraucē». Atjaunošanas darbos iesaistījās ļaudis no visas Latvijas, arī no Lietuvas, pašu vidū aktīvistu bijis krietni mazāk.
«Cilvēki ir stīvi, nomākti, gluži kā «nozombēti», tāpēc grūti viņus «atvērt», iedvesmot, iedrošināt. Kaut kas viņos ir miris – nav ne dzīvesprieka, ne dzīvotprieka, zinu daudzus, kuri atklāj, ka vairs neredz sevi šajā dzīvē, attiecībās,» pauž priesteris. Vienlaikus viņš atzīst, ka pēdējo mēnešu laikā Kurmenē bijusi ļoti aktīva darbošanās, iesaistījušās vairākas vietējās ģimenes – Briči, Kāpiņi, Mašin-ski, Edgars Gulbis un citi, taču viņš «bija sacerējies», ka atsaucība būs lielāka.
Par godu dievnama apaļajai jubilejai svētdien, 28. jūnijā, dievkalpojumu vadīja Romas katoļu baznīcas bīskaps Andris Kravalis, bet svētku koncertā jaunajā brīvdabas estrādē muzicēja Renārs Kaupers un citi zināmi mākslinieki. Vakarā izskanēja Kurmenes tautas nama rīkotais tradicionālais Pēterdienas koncerts, kurā, kā katru gadu, piedalījās Bārbeles folkloras kopa «Tīrums», Skaistkalnes tautas nama jauniešu deju kolektīvs «Vanadziņi», dzejnieks Knuts Skujenieks. Tika dziedāta Kurmenes himna, uzstājās Latvijas Nacionālā teātra aktieri. «Tā kā izpalika grāfu Komorovsku dzimtas pārstāvju vizīte, ieradās citi «augstmaņi». Baronu atveidoja amatierteātra «Kurmene» režisors Ingus Pavinkšnis, bet aktieri – viņa svītu,» atklāj S. Ķīse.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»