Iebraucam pilsētā ar jaunu identitāti

Nomainīts Bauskas nosaukuma zīmju noformējums
Svētku brīvdienās nomainīts Bauskas nosaukuma zīmju izskats. Stendus tagad rotā novada jaunās identitātes simboli.
Iebraucot Bauskā no Ceraukstes, Rundāles, Rīgas puses, redzams, ka pilsētas nosaukuma plāksnēm mainīts izskats, tās vairs nerotā līdzšinējie tautiskie elementi, bet gan jaunās vizuālās identitātes zīmes. Ceraukstes jostas un Zemgales brunču raksta motīvi noņemti.
«Esmu pārsteigta par Bauskas nosaukuma zīmju izskata maiņu. Jaunais tēls ir tāds tehnokrātisks, šie simboli man tikai ar maģistrāli asociējas. Neaicina ciemoties pilsētā. Iepriekš noformējums ar Zemgales tautiskajiem rakstiem raisīja unikalitātes un tiešām savas identitātes apzināšanos, tas bija mīļš aicinājums, ar sirsnības piedevu. Tagadējais ir bez emocijām,» jauno pilsētas nosaukuma zīmju izskatu vērtē no Vecumniekiem brīvdienās atbraukusī Līga.«Bauskas Dzīve» atgādina, ka Bauskas novada domes sēdē
27. februārī deputāti piekrita apstiprināt Bauskas vizuālās identitātes simboliku. Jauno identitāti izmanto un izmantos novada mārketinga un prezentācijas materiālos, kā arī saskarsmē ar iedzīvotājiem.
Vizuālā identitāte – pirmoreiz
Baušķenieks Juris norādīja, ka vēl salīdzinoši nesen Bauskas novadam vietējais mākslinieks bija radījis logo saules veidā, kur katrs stars bija savs pagasts. Tas arī plaši iepriekš izmantots un novada svētkos karogā plīvojis. «Vai esam tik bagāti, lai ik pēc dažiem gadiem mainītu savu tēlu? Mums līdzekļu trūkst ielu labošanai, halli gadiem nevar pabeigt, bet te ar vieglu roku šķiežamies ar nodokļu maksātāju līdzekļiem?» savu izbrīnu neslēpj baušķenieks.
Bauskas novada domes sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Ieva Šomina paskaidroja, ka Bauskas novadam līdz šim nav tikusi izstrādāta vizuālā identitāte. Pieminētais logo saules veidā ir novada svētku simbols, nevis novada vizuālā identitāte. Šādam mērķim – vizuālās identitātes izstrādei – Bauskas novada pašvaldība naudu atvēlējusi pirmo reizi.
Vaicājot, kālab netika rīkota sabiedriskā apspriešana, liedzot iespēju pilsētas un novada iedzīvotājiem izteikties par izstrādāto identitāti, I. Šomina norādīja, ka ir dažādi veidi, kā nonākt pie gala rezultāta. «Bauskas novada pašvaldība izvēlējās šo darbu uzticēt speciālistiem ārpakalpojumā. Gala rezultāts nekad nebūs tāds, kas patiktu pilnīgi visiem,» uzskata I. Šomina.
Viesmīlības vairāk nekā kautiņu
Tikmēr baušķeniece Inese uzskata, ka vislabāk pašvaldību raksturo tās paveiktie darbi un notiekošais. Taču šogad Bauskas vārds īpaši celts negatīvā gaismā saistībā ar kautiņiem pie bāra «Montana». «Tagad divus kliņģerus grib, lai pieņem, ka tas raksturo novadu. Līdzības šajā zīmē saskatāmas ar alkohola brendu «Baileys». Vai tiešām grib, lai kļūstam par apsmieklu, bet varbūt alkohola (alko veikalu) un nekārtību galvaspilsētai Bauskai piederas šāda zīme!?» sašutusi ir baušķeniece.
I. Šomina komentē šo piezīmi: «B burta rakstību, kas ir viena no vairākām koncepcijām, kas iekļauta šajā logo, arī neviens līdz šim vēl nav atcēlis, turklāt, ja mēs vēlēsimies saskatīt līdzības, tad tās spēsim rast jebkuram vizuālajam risinājumam. Ļoti žēl, ka paši baušķenieki dēvē savu pilsētu par alkohola un nekārtību galvaspilsētu. Jauku, viesmīlīgu, strādīgu un citādi brīnišķīgu cilvēku mums Bauskas novadā ir daudz, daudz vairāk nekā pārmērīgu alkohola lietotāju un kaušļu.»
Jautājot, vai ir pareizi reformas priekšvakarā mainīt vizuālo identitāti, I. Šomina skaidro, ka darbs pie vizuālās identitātes izstrādes bijis secīgs un loģisks. «Bauska arī pēc teritoriālās reformas būs novada centrs, reģionālas nozīmes attīstības centrs. Šo statusu neviens nav mainījis un negrasās to darīt. Uzskatu, ka ir svarīgi stiprināt mūsu pilsētas un mūsu novada pozīcijas, būt lepniem par to. Turklāt vizuālās identitātes koncepcija nav pretrunā ar pārējo apvienojamo novadu vērtībām,» pārliecināta ir I. Šomina.
Izmaksas un laba pārvaldība
Vizuālā identitāte novada nodokļu maksātājiem izmaksājusi 8000 eiro bez PVN. To izstrādāja SIA «Alpha Baltic media». Bauskas novada vizuālās identitātes izstrāde iekļaujas summā, kurai nav nepieciešams saskaņojums ar Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministriju (VARAM), tāpēc juridiski viss esot korekti. Jāmin gan, ka nav aplēstas tās summas, ko izmaksā un vēl izmaksās identitātes simbolikas ieviešana, tostarp, Bauskas nosaukuma stendos.
VARAM pārstāve Vita Krieviņa norādīja: «Laba pārvaldība ir prasīt sabiedrības iesaisti, sevišķi gadījumos, kad logo izveide ir saistīta ar novadā dzīvojošo iedzīvotāju identitāti. Jaunās reformas regulējumā šādos un līdzīgos jautājumos pašvaldībām būs iepriekš jānoskaidro iedzīvotāju nostāja, ievērojot pašvaldību labas pārvaldības principus.»
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»