Tirgo vēsturi, lai to saglabātu Vecumniekos satiekas retrotehnikas lietpratēji

Svētdienai neierasti daudz automašīnu, motociklu un ļaužu 14. jūnija rītā apgrozījās
Vecumnieku centrā. Uzmanību bija izpelnījies šaipusē pirmoreiz rīkotais retrotehnikas tirgus, ko apmeklēja motorizēto spēkratu entuziasti no malu malām, arī no Lietuvas.
Ingus Liepa, tirgus pārvaldnieks, «Bauskas Dzīvei» atklāj, ka bija pieteikušies ap 30 pārdevēju, taču sabrauca vairāk.
Ideja «nošpikota» Ikšķilē Iecere organizēt šādu tirdziņu radusies Aināram Ābeltiņam, mototehnikas entuziastam, 1979. gadā Vecumniekos dibinātā moto-kluba «Liesma» atjaunotājam un vadītājam, domubiedru grupas «Club 79» dalībniekam. «Jā, tā ir mana un Māra Barana ideja. Aizbraucu ciemos pie viņa uz Zvirgzdi un, spriežot par motolietām, atskārtām, ka «nekas nenotiek». Nolēmām uzrīkot tirgu. Priecājos, ka ir atsaucība un sabraukuši «čomi» no visas Latvijas – Viļakas, Talsiem, Tukuma un citām vietām,» teic Ainārs.
Lielākā puse klātesošo – antīkās tehnikas restauratori, kuriem šī aizraušanās ir vaļasprieks. Satiekoties var pārrunāt jaunumus, apmainīties ar «verķiem» un palepoties ar kādu savu meistardarbu.
Tirgus ideja «nošpikota» Ikšķilē, taču Vecumniekos galvenais akcents ir retrotehnika. «Mūsu tēma ir «moči» un mopēdi, nevis seni krāmi. Es citiem piedāvāju to, kas pašam lieks un palicis pāri, restaurējot mototehniku. Tirgus – tā ir arī iespēja sastapt tikpat dedzīgus domubiedrus. Lūk, uz Vecumniekiem atbraucis viens mans draugs pat no Lietuvas,» stāsta Māris.
«Vīru paradīze!»
Auto bagāžniekos, piekabēs, kastēs, uz galda un zemes izvietotās rezerves daļas vērotājam no malas šķiet vien lērums dzelžu, taču retrospēkratu dievinātājiem – kolekcionāriem, restauratoriem un motokrosa braucējiem – tie ir dārgumi ar vēsturi, un cits pamanās atrast «īstas pērles». Izrādās, Latvijā un arī tuvākajā apkaimē netrūkst entuziastu, kam seno mopēdu un motociklu atjaunošana ir vaļasprieks. Tirgū varēja iegādāties arī jau «uzķīlētus» dažādu marku braucamos, piedāvājumā bija pat žigulītis.
Daudziem tirgus apmeklētājiem bija nopietni nodomi, savukārt citi gribēja vien «acis pamielot». «Ziņkāres pēc te staigāju, pirkt neko nevajag; mājās pilna garāža ar dzelžiem,» sacīja Ēvalds Drevinskis. Savukārt Zigurds Podēns «atnācis kā uz izstādi», jo patīkot tehnika. «Man moci uzdāvināja jau 14 gadu vecumā,» atklāj pensionārs.
«Vīru paradīze! Īsts veču tirgus,» secināja kāda sieviete, jo tikai retajam līdzi bija pavadone; pārsvarā gar rezerves daļu un tehnikas pārdevējiem grozījās dažādu paaudžu stiprā dzimuma pārstāvji.
Dod lietām otru dzīvi
Tāls no Rīgas bagātīgajā «verķu» klāstā atrada rezerves daļas motocikla restaurēšanai, kas «uz sitiena» citur nav bijušas, turklāt viņam palaimējās nopirkt motoru arī kādam paziņam, kurš tieši tādu savam spēkratam meklējis. «Tirgus ir interesants. Būtu labi, ja tas kļūtu tradicionāls,» sacīja rīdzinieks.
«Interese par seno mototehniku radās, kad šķūnītī uzgāju vectēva motociklu «Minsk». Bija vēlēšanās savām rokām to atjaunot un aizpildīt garos ziemas vakarus. Meklēju detaļas, restaurēju, un tas mani aizrāva. Tā pa drusciņai vien, līdz sasniegts jau zināms rezultāts,» stāsta Jānis Jermakovičs no Ādažu novada Kadagas. Viņš telefonā sameklē bildes un rāda, kā spēkrats izskatījies, pirms sākta tā atjaunošana, un kāds tas ir pašlaik. Dažu lietu vēl trūkstot, piemēram, karburatora detaļas un lampiņas. Sīkumi, bet bez tiem nevarot. Jānis demonstrē arī foto, kur abi ar sievu sēž uz motocikla, un uzsver, ka dzīvesbiedre viņa vaļasprieku atbalsta. Vīrietis cer, ka uz kādu no nākamajiem antīko braucamo saietiem varēs ierasties ar paša renovēto lolojumu. «Restaurējot senas lietas, tām var dot otru dzīvi. Tiek saglabāti gan resursi, gan vēsture,» teic Jānis un slavē ideju par retrotehnikas tirgu; tādu ik pa laikam vajadzētu rīkot katrā novadā.
Vecumnieku pagasta iedzīvotājs Igors Šiškins apstaigāja pārdevējus, taujājot pēc virzuļa savam «IŽ–49». 1953. gadā ražotajam motociklam ir vēsturiskā spēkrata statuss. Braucamo viņš iegādājies šogad, un atklājies – tam ir «no nepareiza metāla Ķīnā ražots virzulis, kas deformējies un ķīlē», tāpēc cer atrast «īstu mantu». «Ja detaļu nedabūšu šeit, būs jābrauc uz Ikšķili, kur jūlijā paredzēts retrotehnikas tirgus,» iespēju apsver Igors.
«Bauskas Dzīve» pārliecinājās, ka īsti lietpratēji nekļūdīgi orientējas lielāku un sīkāku detaļu klāstā. «Šī ir pirmās «Gaujas» bāka, mopēdu sāka ražot 1961. gadā,» zināšanas demonstrēja kāds kungs un atklāja, ka viņš esot vecāks par «Gauju».
Dārgs vaļasprieks
Uldis no Saulkrastiem bija atvedis motodetaļas un braucamos, kas jāatjauno. Jaunībā nodarbojies ar motokrosu, tagad brīvajā laikā – ar restaurēšanu. Mājās esot dažādi moči. Kāds jauns rīdzinieku pāris no viņa iegādājās minimokiku jeb «Rīga mini»; pie rāmja piestiprinātā plāksnīte vēsta, ka ražojumam piešķirta PSRS kvalitātes zīme. Vīrietis atklāja, ka jau sen vēlējies iegūt šādu mopēdu. Tas ir braukšanas kārtībā, taču, ja grib uzpucēt, jāpieliek roka.
Interesi saistīja plašais padomjlaikā ražoto mopēdu piedāvājums. Par dažādu marku un modeļu braucamajiem – «Rīga–7», «Rīga–13», «Rīga–22», «Delta», «Stella» un citiem –, kas izgatavoti 70. – 80. gados, daudz varēja pastāstīt bijušais Vecumnieku iedzīvotājs Gatis Pavinkšnis no Baldones novada Vārpām. «Kad pērku un pērku un atjaunoju, kādā brīdī mototehnikas ir par daudz, un sieva draud izmest mani no mājas. Tad nekas cits neatliek – jābrauc uz tirgu pārdot,» smejoties teic Gatis. «Bauskas Dzīvei» viņš atklāj, ka ar motolietām viņu «saslimdinājis» Ainārs Ābeltiņš. «80. gadu sākumā kopā ar citiem zēniem visus Vecumniekus krustu šķērsu ar mopēduizbraukājām. Kad beidzās benzīns, aizstūmāmies līdz sovhoza darbnīcām, veči pielēja bāku, un braucām atkal,» atceras Gatis. Viņš piedalījies arī «Zelta mopēda» sacensībās.
Lūkojot pēc vajadzīgām lietām savam divriteņu «rūcējam», kāds vīrs atzina, ka restaurēt antīku mopēdu vai motociklu ir dārgs prieks, turklāt daudz laika un nobrauktu kilometru prasa rezerves daļu meklēšana. Vecumnieki esot laba vieta, kur satikties retrotehnikas cienītājiem, jo atrodas Latvijas viducī. Tirgus pārvaldnieks Ingus Liepa pieļauj, ka šādu tirgu varētu rīkot arī rudens pusē.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»