PVD sodīs Rundāles novada uzņēmēju

SIA «Bauskas skārnis» kovidlaikā izvērš nelegālu svaigas cūkgaļas tirdzniecību
Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) jūnija sākumā Bauskas novada Jauncodē atklājis nelegālu svaigas gaļas sadales vietu un pieķēris uzņēmumu SIA «Bauskas skārnis» nelikumīgā svaigas gaļas tirdzniecībā.
PVD Dienvidzemgales pārvaldes vadītājs Jānis Grosbārdis «Bauskas Dvīvei» pastāstīja, ka kovidlaikā pievērsta uzmanība arī sociālajos tīklos izplatītajai informācijai.
Veic kontrolpirkumu
«Principā mēs to nedarām, un tā nemaz nav inspektoru ikdiena vētīt dažādas tīmekļvietnes, bet maija beigās sociālajā tīklā «Facebook» mūsu vērību piesaistīja aizdomīgs sludinājums. Tā saturs vēstīja, ka tiek piedāvāts iegādāties cūkgaļu, kura iegūta no piemājas saimniecībā audzētiem rukšiem, barotiem ar dārza labumiem. Apzinoties faktu, ka šādu saimniecību, kuras kaut ko tādu var nodrošināt, ir ļoti maz, dienests nolēma veikt pārbaudi, uz vietas veicot kontrolpirkumu,» konkrētā gadījumā nianses atklāj J. Grosbārdis. Viņš atzīmē, ka bez kontrolpirkuma šādās situācijās neiztikt, jo, nefiksējot pierādījumus, vien uzaicinot uzņēmēju uz dienestu sniegt informāciju, rezultāta nebūtu. Konkrētais sludinājums «Facebook» tīklā publicēts ne reizi vien, dienests ieinteresējies 29. maijā, bet par produktu iegādi ar pārdevēju PVD inspektors vienojies 3. jūnijā, kad cūkgaļa tika piegādāta uz Jelgavu un patiešām nopirkta, darījuma brīdī nesaņemot maksājumu apliecinošu dokumentu. Uz vietas tad atklājusies aina, kas fiksēta fotoattēlos un jau šajās dienās nokļuvusi līdz sabiedrības acīm un ausīm, kad 10. jūnijā izsūtīts PVD paziņojums presei.
Cūku pusliemeņi, ceturtdaļas, cūkgaļas gabali sakrauti mikroautobusa kravas nodalījumā uz atlocītu kartonu kastu strēmelēm, gaļas subprodukti (sirdis, aknas, mēles, nieres) ievīstīti melnos plastmasas maisos, kas nav paredzēti saskarei ar pārtiku, ielikti netīrās kastēs, un pārfasēta vistas gaļa bez jebkādas temperatūras nodrošinājuma siltajos laik-apstākļos pārvadāti un piedāvāti patērētājiem. Noskaidrojies, ka gaļu izplata Rundāles novada uzņēmums SIA «Bauskas skārnis», kas nav reģistrējis savu darbību PVD, tātad šo rūpalu veic nelegāli.
Sāks administratīvo lietvedību
J. Grosbārdis atzīst, ka līdzīgi pārkāpumi mūspusē tiek atklāti, taču šajā gadījumā esot pārsteidzis apjoms, kas konstatēts vienā reizē. Transportlīdzeklī antisanitāros apstākļos atradušies 672 kilogrami cūkgaļas un vairāk nekā 50 kilogramu nezināmas izcelsmes putnu gaļas. «Šis ir patiesi liels daudzums un kliedzošs pārkāpums, domājot par cilvēku veselību,» atzīmē J. Grosbārdis, norādot, ka izņemtā gaļa tiks iznīcināta, bet pret konkrēto uzņēmēju sākta administratīvā lietvedība.
Atbilstīgi normatīvajiem dokumentiem par nereģistrētu darbību pārtikas apritē var piemērot naudassodu no 400 līdz 700 eiro, bet par nepatiesas informācijas sniegšanu un uzraugošās iestādes likumīgo prasību vai lēmumu nepildīšanu naudassods ir 70 – 14 000 eiro. Vaicājot, vai, PVD Dienvidzemgales pārvaldes vadītāja ieskatā, paredzētais sods par nereģistrētu darbību nav niecīgs attiecībā pret nodarījumu, J. Grosbārdis bilst – pieredze liecinot, ka ir atsevišķi gadījumi, kad nodarījums ir būtiskāks nekā Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā paredzētais sods. Jācer, ka no šī gada 1. jūlija, mainoties sodu piemērošanas kārtībai, būs iespēja noteikt pārkāpuma apjomam atbilstīgu sodu. PVD pārstāvis aicināja ņemt vērā, ka joprojām aktuāli ir arī Āfrikas cūku mēra draudi, tālab šis esot ļoti nopietns pārkāpums.
«Domājiet par savu un līdzcilvēku veselību!»
PVD Dienvidzemgales pārvaldes vadītājs, analizējot ievāktos datus, pieļauj, ka cūkgaļa pamatā tirgota fiziskām personām. «Ja kāda kafejnīca šo produkciju bez pavaddokumentiem iegādājusies, PVD veicot plānveida kontroles, tas tiks konstatēts, jārēķinās ar nepatikšanām,» skaidro speciālists.
Viņš atzīst, ka, strādājot nelegāli, kā to darījis «Bauskas skārnis», iespējams nodrošināt daudz zemāku cenu, kas var būt pievilcīga patērētājam, bet tas rada negodīgu konkurenci un apdraud cilvēku veselību. J. Grosbārdis atzīst, ka daļai cūkgaļas izcelsmi bija iespējams identificēt. Tās, protams, nav bijušas laukos audzētas cūciņas, kā reklamēts sludinājumā, bet nākušas no lielas saimniecības, kompleksa, kur mīt vairāk nekā desmit tūkstoši nobarojamo cūku, un kautas kautuvē. Savukārt sadalītajai cūkgaļai un vistas gaļai, kurai marķējums nav bijis atrodams, izcelsmi apstiprināt nav bijis iespējams.
Ņemot vērā šo gadījumu, PVD aicina iedzīvotājus atbildīgi izvērtēt gaļas iegādi ar sociālo tīklu starpniecību. «Cūkgaļa nav deficīts, identisku produktu var iegādāties legālās, reģistrētās tirdzniecības vietās – tirgos, veikalos. Tur patērētājs redz uzglabāšanas apstākļus, marķējumu, zināms tirgotājs, tāpat arī mums, kontrolējošai iestādei, jebkurā laikā ir iespēja pārliecināties par šī uzņēmēja darbību,» stāsta J. Gosbārdis un papildina – ja tomēr patērētājs sliecas par labu sociālajos tīklos noskatītai gaļai, veselības labad pārdevējam viņš var taujāt pēc reģistrācijas apliecības vai reģistrācijas numura PVD. Reģistrācijas numurs PVD apliecina, ka dienests uzņēmēju zina un veic regulāras komersanta pārbaudes. Tāpat iedzīvotāji var vaicāt par gaļas izcelsmi – kauta Latvijā, Lietuvā, Polijā vai citviet, marķējumu, kas satur informāciju par izplatītāju, derīguma termiņu, uzglabāšanas apstākļiem un produkta izcelsmes valsti. Jānodrošinās arī ar darījumu apliecinošu dokumentu, jo tas pircējam sniedz tiesības nekvalitatīva produkta gadījumā vērsties uzraugošās iestādēs.
«Domājiet par savu un līdzcilvēku veselību un lieki «nestaigājiet pa naža asmeni» ar augsta riska produkta iegādi, īpaši šajos apstākļos – vasaras tveicē bez temperatūras režīma nodrošinājuma,» aicina J. Grosbārdis un sola, ka turpmāk, cik resursi ļaus, PVD inspektori pievērsīs uzmanību arī sociālajos tīklos izplatītajai informācijai.
PVD ieskatā, uzņēmējdarbība ir pieļaujama, taču tai jābūt legāli sakārtotai, reģistrējot to PVD, iegādājoties atbilstīgu transportu un aprīkojot gaļas sadales vietu. Tas prasa ieguldījumus, ko nereti komersanti nevēlas, izvēršot nelegālas darbības.
Vai konkurentu roku darbs?
SIA «Bauskas skārnis» valdes locekle Inese Jakubone sarunā ar «Bauskas Dzīvi» ir neizpratnē par PVD izplatīto neglaimojušo informāciju. Viņa norāda, ka kontrolpirkuma veikšanas brīdī PVD inspektoriem uzrādīti pavaddokumenti, apstiprinot gaļas iegādi sertificētā Latvijas kautuvē. Uzņēmēja atzīst, ka viens no pārkāpumiem bijis tas, ka dokumentos bija norādīts – kautķermeņi, bet realitātē kautķermenis bija pārgriezts uz pusēm. Temperatūra gaļai bijusi plus septiņi grādi.
I. Jakubone nenoliedza, ka vēl ir arī citas neatbilstības, taču tās uzņēmums ir gatavs novērst. «Viennozīmīgi visai produkcijai bija «papīri». Arī PVD inspektori paši apliecināja, ka verificējot kaušanas numuri sakrituši. Pēc Latvijā spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem zīmogam uz kaut-ķermeņa jābūt tikai vienā vietā. Tiklīdz to pārgriež uz pusēm, viens paliek bez zīmes.
«Nav nekādas nelegālās gaļas, ar to mūsu uzņēmums nenodarbojas. PVD ir fiksējis, ka gaļa iegādāta kautuvē, man pašai ir arī jautājums – kurā brīdī tā kļūst nelegāla?» neizpratnē ir uzņēmēja. Viņa atzīmē, ka produkcija iepirkta no uzņēmuma, kas reģistrēts PVD. «Varu likt droši roku uz sirds, un arī kautuves īpašnieks var apliecināt, ka gaļa iegādāta no viņa un citas produkcijas tur nebija. Pavaddokumentos kilogramu pat bija vairāk, nekā PVD reģistrēja. Man tie bija 900 kilogrami, bet PVD, veicot kontrolpirkumu, fiksēja 672 kilogramus,» stāsta I. Jakubone.
Viņai ir informācija, ka ar dienas starpību bijusi pārbaude vēl kādā uzņēmumā, kur situācija ar kautķermeņiem bijusi līdzīga. «Viņi cūkgaļu pirkuši tajā pašā kautuvē, un tāpat kautķermeņi pārgriezti uz pusēm, uz ko PVD inspektori norādījuši, ka nevar sasaistīt kopā, jo otra puse bez spiedoga. Tad jau sanāk, ka arī letē uz katra gabala jābūt zīmogam. Ja gaļa sadalīta, loģiski, ka kaut kur identifikācijas zīmes nebūs. Konkrētajam uzņēmumam nekādas sankcijas netika piemērotas, bet manā gadījumā pārkāpums tiek saskatīts,» paziņo mūspuses uzņēmēja, kura sliecas domāt, ka šī neglaimojošā situācija ir konkurentu roku darbs.
Klienti atbalsta un muguru neuzgriezīs
I. Jakubone atklāj, ka arī paskaidrojumā PVD rakstījusi, ka Jauncodē nekāda gaļas sadale nenotiek. Tas bijis vienreizējs pasākums, kad uz nerūsējoša tērauda galda ķermenis pārgriezts uz pusēm ar nazi, kas dezinficēts. Viņas paskaidrojums gan nekur neesot izplatīts.
«Nesmukums ir liels, tam visam jātiek pāri, bet patērētājs var būt drošs, ka ir saņēmis patiešām kvalitatīvu galaproduktu. Man ir ļoti liels prieks, ka cilvēki zvana un atbalsta, norādot, ka ir cūkgaļu pirkuši un atzinuši par labu esam. Klienti apliecina, ka tālab muguru neuzgriezīs, jo apzinoties, ka šis ir kāds nelabvēļa pasūtījums. Latvija ir maza, un mums pats svarīgākais ir apmierināts pircējs. Ja sašmucēsimies un darbosimies negodprātīgi, ātri vien klientus pazaudēsim, un nesanāks nekāda uzņēmējdarbība,» apliecina I. Jakubone. Viņa atzīst, ka SIA «Bauskas skārnis» nav reģistrēta PVD un sola šo trūkumu visīsākajā laikā novērst.
UZZIŅAI
SIA «Bauskas skārnis» reģistrēta 2017. gada februārī, tās pamatkapitāls ir 2799 eiro. Kompānijas juridiskā adrese norādīta Rundāles novada Viesturu pagastā, vienīgā īpašniece ir Inese Jakubone. Viņa dažādus amatus ieņēmusi 2017. gadā likvidētajā
uzņēmumā SIA «Zemgales bekons» un pērn likvidētajā SIA «Gaļas nams «Bērtuļi»».
Līdz šī gada 7. maijam uzņēmums bija sakrājis 869 eiro parādu Valsts ieņēmumu dienestam. Finanšu dati par 2019. un 2018. gadu nav
publicēti.
Avoti: Firmas.lv, «Lursoft».
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»