BauskasDzive.lv ARHĪVS

Gaidītā kāpņu rekonstrukcija veikta

Sandra Danosa

2020. gada 12. jūnijs 00:00

6
Gaidītā kāpņu rekonstrukcija veikta

Šopavasar pilnīgu rekonstrukciju piedzīvojušas kāpnes, kas Bauskā no Biržu ielas ved uz Mēmeles gājēju tiltiņu.

Darbus par 13 000 eiro, ieskaitot PVN, septiņās nedēļās paveicis pašvaldības uzņēmums SIA «Vides serviss», laikrakstu informēja Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Voldemārs Čačs.

Viņš atklāja, ka trepes izbūvētas pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados un kapitāli remontētas nebija ne reizi, tikai nomainītas atsevišķas izdrupušās betona plāksnes. Šādas pašas  konstrukcijas kāpnes, vien mazākā apjomā, iepriekš tapušas arī  Plūdoņa ielā, pie dzīvojamās mājas Nr. 58.

Gan uzslavas, gan nopēlums

Objektā tika nodarbināti vidēji trīs strādājošie, un tas finiša taisnē iegājis pagājušajā nedēļā, precizēja uzņēmuma «Vides serviss» tehniskais direktors Raimonds Bitins. Viņš neslēpa, ka no iedzīvotājiem saņemtas gan uzslavas, gan arī nopēlums. «Ne viens vien pārmetums bija par to, ka nav izbūvētās tā saucamās divas «renes», pa kurām varētu uzstumt vai nostumt bērnu ratiņus. Nezinu gan, kādam pārcilvēkam būtu jābūt, lai ratiņus šādā augstumā dabūtu augšā vai lejā, tas fiziski ir ļoti grūti, pat neiespējami,» pauda R. Bitins, piebilstot, ka kāpņu kopējais garums ir vairāk nekā septiņdesmit metru un stāvums liedzot piemērot kādu ekonomisku risinājumu, lai šeit varētu pārvietoties cilvēki ratiņkrēslos un māmiņas ar mazuļu braucamajiem.
Bauskas novada pašvaldības saimnieciskās nodaļas vadītājs Jānis Feldmanis paskaidroja, ka veidot serpentīnu vai uzbrauktuvi/nobrauktuvi var tikai tad, ja kāpums nepārsniedz trīs procentus. Lai šajā vietā izbūvētu līdzīgu konstrukciju, pašvaldībai būtu jāiegulda milzīgi finansiālie līdzekļi. Vietvarai pieder tikai zemes pleķītis, uz kura atrodas kāpnes. Blakus esošās zemes vienības ir privātīpašumi, būvniecības vajadzībām šīs teritorijas būtu pašvaldībai jāiegādājas.

Uzbrauktuves serpentīns te maksātu miljons eiro
«Lai te izbūvētu līdzīgu pandusu kā Mūsas gājēju tiltiņam Bauskā ar atbilstošu slīpumu, tā garums būtu ap 200 metru, pa ielu ejot, mazāk par 400 metriem. Pie Mūsas tiltiņa divas reizes īsāks izmaksāja ap 280 tūkstošiem eiro bez projektēšanas. Šeit tēriņi varētu sasniegt 600 tūkstošus eiro, jāpierēķina klāt vēl projektēšana, būvuzraudzība, autoruzraudzība, zemes iegāde. Tāpat būtu jāizcērt vesela rinda vecu koku. Apmēram miljons eiro jāiztērē, lai varbūt vidēji viena māmiņa reizi divās dienās saīsinātu pastaigas maršrutu par 200 metriem,» serpentīna nelietderību iezīmē J. Feldmanis un akcentē, ka ir virkne vietu, kur piekļuves ar ratiņiem vispār nav un kas būs ar laiku jāatrisina.

Baušķeniece Inga atminas, ka, bērnībā uz skolu ejot, kāpnes bijušas visai bēdīgā stāvoklī. Ziemā situācija pat bīstamāka, vien nākoties brīnīties, kā kāds tur nav nopietni satraumējies. Tagad gan esot milzīgs prieks par paveikto un līksmība dubultā, ka pilsēta ar katru gadu kļūst pievilcīgāka un sakoptāka.

Kāpnes uz tiltiņu tagad ir nomainītas, taču pati upes pārejas konstrukcija arīdzan jau «kliedz» pēc remonta. J. Feldmanis norādīja, ka šogad vajadzētu sākt tiltiņa rekonstrukcijas projekta izstrādi, par tālākiem rīcības plāniem gan komentārs nesekoja.