BauskasDzive.lv ARHĪVS

15 gadu noturēties darbībā

Uldis Varnevičs

2020. gada 9. jūnijs 00:00

466
15 gadu noturēties darbībā

Futbola klubā «Iecava» trenējas 160 jaunie futbolisti: intervija ar kluba valdes priekšsēdētāju Juri Ludriķi




Pirms 15 gadiem Iecavā trīs aktīvisti dibināja futbola klubu «Iecava». Trīs iecavnieki, kas paši bija aizrāvušies ar futbolu, izveidoja klubu, lai sniegtu iespēju spēlēt to arī citiem. Izveidotajai organizācijai tagad ir liela nozīme Iecavas novadā un arī pazīstamība Latvijā.
Kā dibinātāji atzīst – futbola aktīvā karjera jau gāja uz beigām, un radās doma, ka varētu palīdzēt citiem, kas vēlas spēlēt. Tā Juris Ludriķis, Andrejs Tiščenko un Mārtiņš Zaumanis nodibināja futbola klubu (FK) «Iecava». FK «Iecava» valdes priekšsēdētājs Juris Ludriķis intervijā stāsta par kluba tapšanu, ikdienas dzīvi, panākumiem  sacensībās un nākotnes izaicinājumiem.

Kādi bija pirmsākumi šai futbola idejai?
– Pirms tam jau paši vēlējāmies spēlēt. Domājām, kā organizēt komandu, piesaistīt sponsorus. Braukājām pa dažādiem turnīriem. Tad vienu brīdi radās izjūta, ka tad, kad beigsim paši spēlēt, futbola vairs Iecavā nebūs. Mums tā lieta patika, likās svētīga, un vērtējām, ka vajadzētu darīt tā, lai citiem būtu iespēja ar to nodarboties.

Kāds bija darbības sākums?
– Sākumā situācija bija diezgan slikta. Iecavā nebija laba laukuma. Bija viens laukums pie internātpamatskolas, kurš neatbilda nevienam izmēram un kur 30 gadus nekas nebija darīts, – tas bija vienos grubuļos.
Mūs atbalstīja Iecavas novada dome un priekšsēdētājs Jānis Pelsis – iedeva finansējumu, lai savestu kārtībā laukumu pie Iecavas vidusskolas. Uzarām, nofrēzējām, par jaunu iesēja zāli, atradām naudu arī vārtiem. Tādā veidā vismaz bija, kur spēlēt.

Ko katrs no jums darīja tajā laikā?
– Andrejs Tiščenko pabeidza treneru kursus un sāka bērnu trenēšanu. Vēl aizvien ar to nodarbojas. Es vairāk atbildēju par organizatorisko pusi – sagādāju naudu, sameklēju transportu. Mārtiņu Zaumani tagad karjera aizvedusi uz Šveici. Zinātņu doktors, strādā pētniecības institūtā. Vēl aizvien palīdz, ļoti labi raksta projektus. Tieši viņš sākumā Lauku atbalsta dienestam uzrakstīja projektu, ar kuru ieguvām piecus tūkstošus latu, nopirkām vārtus, formas, bumbas, inventāru. Viņa paveiktais bija liels atspaids un joprojām palīdz. Ļoti labi runā vairākās valodās, ārzemju turnīros sarunā mums naktsmājas.
Pamazām parādījās jauni treneri. Kāds bija viņu devums?
– Ļoti liels uzrāviens bija tas, ka no Bauskas atnāca treneris Raimonds Aleksandrovs. Bija daudz lietu, ko iedibināja un ko joprojām darām. Vecāku sapulces, vasarā pastiprinātas treniņnometnes, gan liels futbola turnīrs rudenī, kad mēneša garumā pie mums ierodas visu vecuma grupu komandas un katra mūsu vienība spēlē. Iedibināja Ziemassvētku pasākumu, kur vecāki nāk kopā ar bērniem, spēlē, atzīmē visus labākos, izmēģina dažādas stafetes. Viņš nāca ar ļoti daudzām idejām, kuras centāmies realizēt. Tagad Raimonds Aleksandrovs strādā Latvijas Futbola federācijā, ja vajag padomu vai kaut ko, zvanām un prasām, neatsaka.
Grupas nāca klāt, un tagad jau ir pieci treneri un asistenti, kas palīdz strādāt ar bērniem. Mazajās grupās kā asistenti palīdz mūsu jaunie futbolisti. Pašlaik ir tā, ka mūsu futbolisti ir jau izauguši tādā līmenī, ka var nākt asistēt mazo futbolistu treniņos. Ir turnīri, kad var atrast tiesnešus starp audzēkņiem. Kļūst vieglāk.

Klubā ir arī meiteņu komanda. Kā veicas šajā jomā?
– Tas arī bija pozitīvs pārsteigums. No sākuma šaubījāmies, vai meitenes nāks un trenēsies. Dzirdu, ka citur ir problēmas piesaistīt meitenes, bet mums, tiklīdz atvēra grupu, bija septiņas, tad jau vairāk nekā desmit, un tā aizgāja. Meitenēm patīk trenēties futbolā. Nesen skaitījām, bija vairāk nekā 40 dažāda vecuma meiteņu, kas trenējas. Tas ir tikai pozitīvi, ka viņām ir, ko darīt, un arī prieks skatīties, kā viņas spēlē.

Kā veidojas kluba budžets?
– Mūs vienmēr ir atbalstījusi dome – kādreiz tā bija puse kluba finansējuma, tagad apmēram trešā daļa budžeta. Aptuveni puse ir vecāku maksājumi. Atbalstu sniedz Futbola federācija – tur aktīvi piedalāmies dažādos projektos, iegūstot finansējumu gan treneru apmācībām, gan inventāra iegādei. Bija arī lielāks atbalsts, kad izveidojām attīstības stratēģiju, sagatavojām dokumentus, nolikumus. Ieguvām 20 tūkstošus eiro, par kuriem izveidojām interneta mājaslapu, nopirkām klubam mikroautobusu. Meklējam iespējas piesaistīt arī uzņēmumus kā sponsorus. Parasti šī piesaistītā summa ir no septiņiem līdz desmit tūkstošiem. Kopējais kluba budžets ir apmēram 70 tūkstoši eiro.

Kā atbalstāt talantīgāko bērnu izaugsmi?
– Mūsu galvenais mērķis ir sagatavot spēlētājus līdz 12 gadu vecumam. Nav tik liela iedzīvotāju un bērnu skaita, lai pēc tam varētu nodrošināt konkurenci Latvijas lielajām pilsētām. Komandas tomēr uzturam, un bērni, kas grib turpināt, spēlē. Talantīgākajiem, ja ir vēlme un vecāki ir gatavi atbalstīt, meklējam iespējas startēt Rīgas vai citos labākajos klubos, piemēram, Jelgavā. Mums būs tikai prieks, ja kāds no Iecavas izaugs līdz Latvijas izlasei vai spēlēs ārzemju klubos. Nav mērķis paturēt visus un censties uzvarēt vietēja mēroga sacensībās.

Ko jūs sagaidījāt no Iecavas jaunā stadiona, un vai dome jūsu viedokli uzklausīja?
– Dome uzklausīja gan mūsu, gan sporta skolas vēlmes. Vienīgais, ko nepanācām, jo likās liels sadārdzinājums, bija mākslīgā laistīšanas sistēma, kas iebūvēta zem laukuma. Tas ļoti atvieglotu darbu stadiona darbiniekiem. Pārējais viss ir – tribīnes, ģērbtuves. Notiek daudz sacensību, jo laukuma kvalitāte ir laba. Mums ir viens no nedaudzajiem stadioniem Latvijā, kur ir dabiskais laukums un apgaismojums. Tādu Latvijā nav daudz – četri vai pieci. Tas ir ļoti liels ieguvums, ka uzlika apgaismes stabus, jo tas ļauj trenēties līdz pat oktobrim, novembrim, ja ir labs laiks. Citādi bērni uz treniņu atnāk pēc mācību stundām skolā, bet augustā jau astoņos kļūst tumšs.

Kā veidojas sadarbība ar vecākiem?
– Atbalsts ir liels, vecāki ir atsaucīgi. Varbūt kā klubs neesam izdarījuši visu, lai iesaistītu vecākus kluba dzīvē. Citur klubos veido vecāku padomi, katrs, ko var, dara. Tas ir tas lauciņš, kur mēs varētu pilnveidoties.

Kādi pašlaik ir lielākie panākumi?
– Telpu futbolā divreiz esam bijuši Latvijas čempioni. Pagājušajā gadā uzvarēja 2009. gadā dzimušie un savulaik 2006. gadā dzimušo komanda. Tas ir liels sasniegums, jo konkurence ar lielajām pilsētām ir ļoti pamatīga.

Uzziņai

Futbola klubs «Iecava» dibināts 2015. gada 30. jūnijā.
Kluba vienībās pašlaik trenējas 160 audzēkņu, to skaitā vairāk nekā 40 meiteņu. Kopā ir astoņas treniņu grupas, katrā apmēram 20 sportistu. Ar jaunajiem futbolistiem strādā pieci treneri.
Jaunieši spēlē Zemgales reģiona sacensībās. Meitenes piedalās Latvijas Jaunatnes futbola čempionātos, kā arī Latvijas sieviešu pirmās līgas futbola čempionātā.