BauskasDzive.lv ARHĪVS

Taņas puķes zied visu gadu

Anita Moora-Tropa

2020. gada 5. jūnijs 00:00

113
Taņas puķes zied visu gadu

Aizraušanās – mūža garumā mācīties un apgūt ko jaunu, arī ziedu veidošanas mākslu

Iecavniece pedagoģe Zālītes speciālajā pamatskolā un arī Iecavas vidusskolā Tatjana Šlikaite sirsnīgi dalās savās emocijās par aizgājušo un šo laiku: «Esmu dzimusi Iecavas slimnīcā. Mamma stāstīja, ka tajā laikā ļoti skaisti ziedēja ābeles un tētis nesis viņai konfektes «Baltika». Vecāki jau citā saulē, bet manu sirdi šis stāsts silda visu dzīvi – visapkārt viss zied, ir pavasaris, saule un puķes – tā ir manas bērnības smarža.»

Studijas pabeidz 58 gadu vecumā

Tatjana savulaik absolvējusi Misas pamatskolu, pēc tam mācījusies Vecumnieku vidusskolā. Pēdējā klasē viņas lieliskā skolotāja Rita Circene ieteikusi, lai ejot mācīties par skolotāju. «Bet vai tad kāds tajos gados viedos padomos ieklausās!? Es vēl tagad atceros savas izjūtas – kāda es skolotāja!? Nu nē, nekad!» atceras Tatjana.

Viņas pirmā profesionālā izglītība ir šuvēja un pirmā darbavieta – toreizējais Iecavas sadzīves pakalpojumu kombināts. Darbs ļoti paticis, bet, kā zināms, jaunībā visi sapņi un ceļi ved uz Rīgu. Mācījusies, strādājusi par šuvēju, apprecējusies, audzinājusi bērnus un... atgriezusies dzimtajā pusē.

«Draudzene Anda, kura jau strādāja par pedagoģi un arī vēl papildus mācījās, mani pamudināja atkal mācīties. Savos 48 gados pabeidzu Latvijas Lauksaimniecības universitāti un ieguvu bakalaura grādu izglītībā. Kvalifikācija – mājturības/mājsaimniecības skolotāja un vizuālās mākslas skolotāja pamatskolā. Tad Latvijas Lauksaimniecības universitātē maģistra programma, kvalifikācija – karjeras konsultante. Biju vecākā studente, viegli nebija, taču savus kursabiedrus atceros ar patiesu cieņu un mīlestību. 58 gadu vecumā es pabeidzu mācības. Un šogad svinu savus 60,» neslēpjot gandarījumu, stāsta T. Šlikaite.

Mājturības skolotāja
Paralēli mācībām Latvijas Lauksaimniecības Universitātē jau strādājusi Zālītes speciālajā pamatskolā par skolotāju. «Mājturība ir tāds īpašs mācību priekšmets, kura saturs mainās, jāiet līdzi laikam, saglabājot stabilās vērtības – tautas tradīcijas, seno un mūsdienu rokdarbu mākslu. Iepriecina, ka adīšanas, aušanas, tamborēšanas, izšūšanas, filcēšanas un citas tradīcijas dzīvo savu dzīvi. Lielisks piemērs, kā senatne var turpināties mūsdienās, ir kroņu un vainagu veidošanas un nēsāšanas popularitāte,» atklāj Tatjana.

Mājturības stundās ir svarīgi radīt interesi par uzdevumu un veicamo darbu. Tādēļ jāseko jaunākajām tendencēm un jāmācās pašai, lai uzdevumi būtu interesanti un saistoši.

T. Šlikaite darbojas arī projektā «Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālajās izglītības iestādēs». Viņas pārziņā ir Iecavas vidusskolas 1. – 5. klašu skolēni, ar kuriem apgūst karjeras izglītības pamatus un gudrības.

Ļoti svarīga ir komunikācija, tikšanās ar radošiem, talantīgiem domubiedriem, uzsver Tatjana. Viņa min floristi Ivetu Ceru, puķu veikaliņa «Idille» saimnieci Vinetu Lamberti, biedrības «Liepas» dalībnieces, ar kurām kopā esot jau septīto gadu. Un tagad ar «Liepu» starpniecību var dalīties savās prasmēs – nu jau gadus trīs viens no Tatjanas daudzajiem vaļaspriekiem un prasmēm ir ziedu veidošana – no papīra, no auduma, iespējams, ir vēl kāds materiāls, no kā var «uzziedēt» brīnišķīga puķe.

Jāuzticas radošajam procesam

«Papīra ziedi «pieteicās» paši, kad Ziemassvētkos ar dāvanām vēlējos iepriecināt savas «liepas»,» atceras Tatjana. Tagad ziedu «plaucēšanas» prasmi ir apguvušas ne tikai Iecavas «liepas», bet arī Zālītes skolasbērni.

«Man ļoti patīk tā izjūta, kad saproti, ka, veidojot darbu, tas pēc kāda laika sāk «diktēt» savus noteikumus, un bieži vien iecere atšķiras no galarezultāta. Tev ir jāļaujas un jāuzticas radošajam procesam,» atklāj iecavniece.

Kā izplaucēt auduma ziedus pa savam, sākumā pamācījušas sievas no Lietuvas. Šo tehniku ļoti labi apguvušas Zālītes skolas meitenes, un viņu veidotie ziedi piedalījās izstādē Jelgavā, pasākumā «Nāc līdzās!».

Vai ziedu gatavošana ir sarežģīta? Tatjana saka: «Nē, tas tikai prasa iedvesmu, prasmes un apmēram 1,5 – 2 stundas laika.»

Materiāli un darbs zieda pagatavošanā


Par zieda «izplaucēšanas» noslēpumiem kā detektīvromānā stāsta Tatjana Šlikaite:

  • Sākot darbu, svarīgi saprast, vai tas būs zieds uz kātiņa, piespraude, dekors stīpiņai, matu gumijai, varbūt aproce. Jāsāk ar aptuvenās zieda skices uzzīmēšanu, rezultātā gan vienalga sanāks citādāk. Ir jāparedz aptuveno ziedlapiņu un lapiņu skaits.
  • Sagatavojam krāsainus kokvilnas, linu auduma gabaliņus, šķēres, PVA līmi, smalku otiņu, ja ir – līmes pistoli, stiprus diegus, biezāku papīru.
  • Zīmējam šablonu uz biezāka papīra ziedlapiņai un lapiņai, ja ir paredzēta pie kātiņa vai zem zieda (ziedlapiņas var būt dažādas vai vienādas; ar spicu maliņu vai apaļu). Apzīmējam uz auduma un izgriežam ziedlapiņas, lapiņas.
  • Ar PVA līmi un smalku otiņu apsmērējam ziedlapiņas maliņu 2 – 3 mm platumā no malas, sākumā varbūt kādu 3 cm garumā, kad iemanīsies, tad jau droši visu ziedlapiņas maliņu. Malu, kas būs centrā vai arī tiks piestiprināta pie kātiņa, ar līmi nesmērējam, bet atstājam, kā ir.
  • Uzdevums – nolocīt mazu, smalku maliņu, bet dubultā, veidojas kā rullītis un stingra maliņa, piespiežam ar pirkstiem, ja vēlas, tad var nedaudz pastiept.
  • Ja ziedlapiņa ir paredzēta ar apaļu malu, tad to veidojam apaļu, bet, ja spica, tad nolokām vienu malu līdz spicumam, pagaidām, lai nožūst, un sākam locīt no tās vietas, kur pabeidzām. Ļaujam ziedlapiņām nožūt, ja vajag, pielabojam.
  • Sākam veidot ziedu, liekot ziedlapiņu pie ziedlapiņas, līmējam ar līmes pistoli vai stingri pietinam ar diegu. Zieda vidu veido pēc savas patikšanas – auduma rullītis, bārkstiņas, pērlītes.
  • Atkarībā no ieceres – piestiprina pie stīpiņas, piestiprina saspraudi vai uzsprauž uz kātiņa. Kātiņu var notīt ar dziju, auduma sloksni vai teipu.

Un te nu sižeta kulminācija – Tatjana aicina ikvienu «Bauskas Dzīves» lasītāju, kas grib pamēģināt «uzplaucēt» savu ziedu, rakstīt uz e-pastu:  tatjanaslikaite@inbox.lv un līdz 18. jūnijam pieteikties uz bezmaksas ziedu plaucēšanas nodarbību, kas notiks Iecavas «Liepu» paspārnē. Vajadzīgie materiāli būs jāsagādā un jāņem līdzi katram pašam.