Iepazīsim kaimiņus Zemgalē!

Apceļojot pašu novadus un pierobežu Lietuvā, iespējams laimēt velosipēdus
Ikviens iedzīvotājs, kurš vēlas piepildīti pavadīt laiku, ceļojot pa vietējiem četriem novadiem un pierobežas rajoniem Lietuvā, kā arī varbūt laimēt balvu, jau ar šo nedēļu aicināts piedalīties pierobežas tūrisma akcijā «Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!».
Lai simboliski atklātu šo aktivitāti, projekta darba grupa piektdien, 29. maijā, tikās sanāksmē un preses konferencē Latvijas–Lietuvas robežas tuvumā – Lietuvas pusē pie piemiņas zīmes «Baltijas ceļam». Kā uzsvēra Pasvales rajona mērs Gintauts Gegužinsks, simboliska, tautas vienojoša ir šī piemiņas vieta, kur pēc ilgāka laika klātienē tiekas četru Lietuvas un četru Latvijas pašvaldību vadītāji un speciālisti.
Pierobežas apceļošanas pasākumu rīko Bauskas, Iecavas, Rundāles un Vecumnieku pašvaldība Latvijā kopā ar kaimiņiem Pasvales, Biržu, Pakrojas un Jonišķu rajonā Lietuvā.
Šoreiz – bez pilsētu svētkiem
Iepriekš bija plānots, ka tūrisma akcijas vērienīgāka atklāšana notiks Ausekļu dzirnavās Bārbeles pagastā, taču «Covid-19» ierobežošanas pasākumi šos plānus koriģēja, tālab uz brīdi tiekamies uz valstu robežas, «Bauskas Dzīvei» atklāja Vecumnieku tūrisma informācijas punkta konsultante Aira Odinga. Toties kaimiņu apceļošanas pasākuma noslēgums rudenī paredzēts Vecumnieku novadā.
Tūrisma akcijas koordinatore, Bauskas tūrisma informācijas centra (TIC) vadītāja Inese Turkupole-Zilpure klātesošos iepazīstināja ar akcijas noteikumiem, laika grafiku. Arī šogad visi maršrutā iekļautie 24 objekti apskatei pieejami bez maksas. Tūrisma informācijas centri, kuros no 1. jūnija iespējams saņemt akcijas bukletus un kartes, kur iespiest zīmodziņus, būšot atvērti katru dienu, ieskaitot svētdienas, norādītajā darba laikā. Vienīgais izņēmums – Pasvales, Biržu, Pakrojas un Jonišķu TIC būs slēgti 7. jūnijā, kad Lietuvā svin Tēva dienu, paskaidroja kaimiņvalsts tūrisma speciālisti.
Šosezon korekcijas ieviesusi koronavīrusa izplatība mūsu valstīs, un to ierobežojošie pasākumi lieguši sarīkot pilsētu un novadu svētkus. Tālab atšķirībā no iepriekšējām akcijām apmeklējamo objektu sarakstā neatradīsit šos svētkus.
Vēsturiski nozīmīgi objekti
Pasvales rajona TIC vadītāja Gita Rachmančukiene pastāstīja, ka 22. un 23. maijā Pasvales muzejā jau dzirdējusi latviešu valodu. Gan Gita, gan viņas kolēģi cer un tic, ka šosezon akcijas «Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!» dalībnieku skaits varētu augt, jo ierobežojošās situācijas dēļ mūsu valstu iedzīvotāji varētu vairāk doties braucienos pa Latviju un Lietuvu.
G. Rachmančukiene atklāj, ka Pasvalē šovasar akcijas objektu sarakstā iekļauts 2018. gadā uzstādītais piemineklis Polijas un Lietuvas valdniekam Sigismundam II Augustam. To Lietuvas valsts atjaunošanas simtgadē pilsētai dāvājis vietējais mecenāts, un šis objekts atsauc atmiņā vēsturisku faktu, ka 1557. gada septembrī Pasvalē līgumu noslēdza Polijas un Lietuvas valdnieks Sigismunds II Augusts, Livonijas ordeņa mestrs Vilhelms fon Firstenbergs un Rīgas arhibīskaps Brandenburgas Vilhelms. Pēc šī līguma Livonijas ordenis pakļāvās Lietuvas dižkunigaitijas virsvarai. Gan mecenāta, gan skulptora vārds pie pieminekļa Pasvalē izlasāms.
Tāpat G. Rachmančukiene rekomendē apmeklēt vēl divas akcijas maršrutā iekļautās apskates vietas Pasvales rajonā – Brīvības cīņu memoriālu Jonišķēlē, kur ir atdusas vieta gan Neatkarības karā kritušajiem, gan par Lietuvas brīvību 1944. – 1953. gadā bojāgājušiem partizāniem. Un arī Dzirnakmeņu muzeju Pasvalē, kas izpelnījies lielu popularitāti jau iepriekšējos gados.
Tūrisma maršrutā kopumā iekļauti 24 objekti – 12 no katras valsts un pa trim no katras pašvaldības teritorijas.
Svarīgākais – katrā vietā fotografēties
Ceļotājiem nozīmīgu informāciju skaidro I. Turkupole-Zilpure: «Lai saņemtu zīmogu, akcijas dalībniekam ir jānofotografējas vismaz pie 16 no 24 akcijas objektiem (jāuztaisa pašbilde vai jāpalūdz kādam citam, lai nofotografē). Zīmogu akcijas drukātajā kartē varēs saņemt Bauskas, Vecumnieku, Biržu, Pasvales, Pakrojas, Jonišķu tūrisma informācijas centrā, uzrādot fotogrāfijas (telefonā vai fotoaparātā), kurās jābūt redzamam akcijas dalībniekam un akcijas objektam. Lejuplādējot mobilo aplikāciju «Kaimini Zemgale», savu pašportretu varēs pievienot turpat pie objekta vai arī vēlāk, kad pieejams internets.»
Iesniedzot apzīmogotās akcijas kartes Bauskas, Vecumnieku, Biržu, Pakrojas, Pasvales vai Jonišķu tūrisma informācijas centrā vai lejupielādējot tās mobilajā aplikācijā līdz 5. oktobrim, būs iespēja pretendēt uz kādu no balvām: četriem Lietuvas Šauļu rūpnīcā ražotiem velosipēdiem un četriem elektriskajiem skrejriteņiem.
UZZIŅAI
Ceļošanas akcijā «Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!» apmeklējamie 24 tūrisma objekti
BAUSKAS NOVADĀ
Ribbes dzirnavas atpūtas kompleksā «Rožmalas» Ceraukstes pagastā;
Zaķu skulptūras dzejnieka Viļa Plūdoņa muzejmājā «Lejenieki»;
Keramikas mozaīka ar ūdens un to iemītnieku motīviem Bauskā. Mozaīka atrodas Strautnieku ieliņas noslēgumā pie Mēmeles uz 30 metru garas mūra šķūnīša sienas.
IECAVAS NOVADĀ
Dievdārziņš – senvieta Iecavā, upes krastā;
«Ozola acīm», informatīvais stends Iecavā, kas stāsta par novada kultūrvēsturi;
Grāmatu māja uz kājas Grāfa laukumā. Tajā cilvēki var ielikt grāmatas no saviem krājumiem un paņemt citu atnesto lasāmvielu.
RUNDĀLES NOVADĀ
Rundāles Saules pulksteņi, kas atrodas Rundāles novada pašvaldības multifunkcionālā centra brīvdabas estrādē;
Svitenes muižas parks un muiža – viena no 19. gs. skaistākajām klasicisma muižām Zemgalē;
Mežotnes Vīna kalna pilskalns atrodas apmēram 500 m uz dienvidiem no Mežotnes pilskalna, šeit, iespējams, atradās seno zemgaļu kulta vieta.
VECUMNIEKU NOVADĀ
«Jūras», kokamatnieka Jura Audzijoņa sēta Vecumniekos;
Bārbeles sēravots, pie kura 18. gs. atradusies Kurzemes hercoga dziedniecības iestāde;
Kurmenes katoļu baznīca, kas celta 1870. gadā, tiek atjaunota un šovasar svinēs 150 gadu jubileju.
BIRŽU RAJONĀ
Likēnu minerālūdens māja «Cerību eņģelis». Buvette ir celtne, kas izbūvēta virs avota, no kura var pasmelt tekošu minerālūdeni;
Garais gājēju tilts pāri Širvēnas ezeram. Gājēju tilts Biržos ir 525 m garš un garākais šāda veida tilts Lietuvā;
Kirkilu karsta ezeru taka ar pontona laipām. Blakus ezeram uzbūvēts 32 m augsts Kirkilu ezera skatu tornis.
JONIŠĶU RAJONĀ
Sofijas Kimantaites-Čurļonienes dzimtās mājas ekspozīcija. Te piedzimusi rakstniece, sabiedriskā darbiniece, literatūras un mākslas kritiķe, dramaturģe, dzejniece, tulkotāja S. Kimantaite-Čurļoniene. Ekspozīcija jauna, izveidota 2019. gadā;
Koka skulptūru skvērs «Iznīkstošo ciemu gaisma». Skaistgiria pagasta teritorijā atradušies vairāki desmiti ciemu un ciematu. Tagad daudzus kartē vairs neatrast. Tāpēc dzima ideja izveidot nelielu skvēru, kurā uzstādīti 11 ornamentāli koka stabi izmirušo ciemu piemiņai;
Žagares osa dabas taka un Žagares II pilskalns. Dabas taka izveidota 3,6 km garumā.
PAKROJAS RAJONĀ
Linkuvas Vissvētākās Jaunavas Marijas Skapulāra karalienes baznīca. Pēc sava stila šī baznīca atgādina baznīcas
Dienvidamerikā. Blakus atrodas Karmelītu klosteris, kas tagad tiek restaurēts;
Rozalimas meža parks. Dabas izpētes takas garums ir 4 kilometri;
Pakrojas reģionālais muzejs «Žiemgala». Muzejs iekārtojies restaurētā Mazā krodziņa telpās. Te atrodas vairāk nekā 6000 eksponātu, visbagātīgākā ir arheoloģijas nodaļa.
PASVALES RAJONĀ
Piemineklis Sigismundam II Augustam – Lietuvas lielkņazam un Polijas karalim;
Brīvības cīņu memoriāls Jonišķēlē. Iespaidīgs piemineklis 1920. gada Neatkarības karā kritušajiem. Kapsētā apglabāti 1944. – 1953. gadā par Lietuvas neatkarību kritušie partizāni;
Dzirnakmeņu muzejs. Muzejs Pasvalē piedāvā bļodakmeņu un apaļo dzirnakmeņu kolekciju brīvā dabā. Šeit ir savākti apmēram 400 eksponāti.
Avots: Bauskas TIC.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»