Vecumniekos iepazīst disku golfu

Sporta veids, kas prasa pacietību un psiholoģisko noturību
Vecumniekos, parkā aiz tautas nama, sestdien, 30. maijā, ikviens varēja uzzināt, kas notiek, ja dārgā un ne visiem pieejamā sporta veida – golfa – ideju pielieto rotaļā ar lidojošo šķīvīti. Rodas lieliska spēle – disku golfs.
Novada pašvaldības sporta darba organizators Ivars Sproģis sadarbībā ar kluba «Chilli Disc Golf Latvia» valdes locekļiem Elvisu Braunu un Mārtiņu Bērtuli apliecināja, ka valstī noteikto ierobežojumu laikā var rast veidu, kā nodrošināt iedzīvotājiem iespēju iesaistīties aktivitātēs brīvā dabā.
«Šajos apstākļos disku golfs ir viens no priviliģētākajiem sporta veidiem – tas notiek svaigā gaisā, izpaliek pulcēšanās un viegli ievērot distanci,» priekšrocības uzskaita Elviss. Gan viņam, gan Mārtiņam ir pieredze sacensību rīkošanā, taču šoreiz mērķis bija radīt priekšstatu par šo ne visiem zināmo sporta veidu un ieinteresēt tos, kuri savu «lauciņu» brīvā laika pavadīšanai vēl tā īsti nav atraduši vai arī vēlas pamēģināt ko jaunu.
Inventārs – īpaši diski un grozi
Tradicionāli disku golfa laukumam ir 18 celiņu, bet iespējams arī vienkāršāks risinājums. Vecumnieku parkā bija izvietoti pieci grozi, taču teritorija ļautu «iespiest» vēl pāris, lai nodrošinātu amatieru līmenim nepieciešamo attālumu.
Elviss un Mārtiņš spēlētājiem atklāja noteikumus, un tie ir pavisam vienkārši. Līdzīgi kā tradicionālā golfā, arī šīs spēles mērķis ir tikt līdz grozam ar iespējami mazāku gājienu skaitu. Golfā tiek izmantota speciāla nūja un bumbiņa, savukārt disku golfā – lidojošs disks, kas jāiemet speciālā grozā. Daļu tā konstrukcijas veido ķēžu vainags. «Ķēdes procesu atvieglo. Tās «noķer» no liela attāluma lidojošu disku un «ievelk» grozā,» skaidro no Rīgas atbraukušie lietpratēji. Arī disks nav vienkāršs «lidojošais šķīvītis»; tas ir speciāls sertificēts inventārs. Iesācējiem piemēroti ir vidējās distances diski, jo sākumā galvenais ir pierast pie kustības, nevis aizmest pēc iespējas tālāk. «Tālums ir atkarīgs no tehnikas. Man ir četru gadu pieredze, un par simt metriem tālāk tikt nevaru. Profesionāļi sasniedz simt piecdesmit,» teic Elviss.
Vajadzīgs prāts, nevis lieli muskuļi
Aicināts raksturot spēli un auditoriju, kam tā būtu piemērota, Elviss «Bauskas Dzīvei» atklāj, ka «disku golfs ir mierīgs sporta veids, kas prasa prāta spējas, nevis fiziskās prasmes». Viņš stāsta: «Šī spēle piesaista tos, kas nav īpaši sportiski, jo nevajag būt ne ātram, ne izturīgam; galvenais ir pacietība un psiholoģiskā noturība. Esmu ievērojis, ka disku golfs «pavelk» klusos jauniešus, kuriem nepatīk komandu un kontaktu sporta veidi, kuri biežāk «sēž datorā», ir intraverti, jo te jādarbojas individuāli. Pats svarīgākais – tikt galā ar sevi. Ne viens vien, sajutis šīs spēles garšu, atzinis – jā, tas ir mans sporta veids.»
Daudziem šķiet, šī ir gluži vai bērnu spēlīte, taču «Chilli Disc Golf Latvia» pārstāvis šo priekšstatu kliedē, jo auditorijas vecums ir no 18 līdz 60+ gadiem. «Interesanti, ka šajā sporta veidā trūkst treneru un tikai tāpēc, ka visi profiņi paši turpina spēlēt «master» (40+), «grandmaster» (50+) un «legend» (60+) klasē. Tas ir šī sporta veida bonuss, ka ar to var nodarboties veci un jauni, neatkarīgi no fiziskās formas; arī konkurence ir līdzīga, tāpēc sacensties ir interesanti,» atklāj Elviss.
Svarīgi radīt iekāri
Spēle, kas 70. gados aizsākusies pāri okeānam, Amerikas Savienotajās Valstīs un Kanādā, pašlaik iesakņojusies Skandināvijā, strauju izaugsmi piedzīvo Somijā, kur izbūvēts ap 600 laukumu. Latvijā process vēl tikai attīstās, lai gan pēdējos četros gados tapuši pieci jauni laukumi un nu to ir pavisam 24. Latvijas Disku golfa federācija dibināta 2017. gadā, taču pirmās sacensības notikušas 2009. gadā, kad latvieši kopā ar lietuviešiem un igauņiem rīkoja Baltijas tūri tolaik vēl pagaidu laukumos. Pirmā pastāvīgā trase izbūvēta 2012. gadā Talsos, Laumu dabas parkā, kur šo tradīciju uztur un attīsta.
«Chilli Disc Golf Latvia» pašlaik ir Latvijā lielākais disku golfa klubs, tajā apvienojušies 38 biedri. Šī aizraušanās visiem ir hobijsports – iespēja pēc darbdienas pāris stundu pavadīt dabā vienatnē, kopā ar ģimeni vai draugiem; atpūsties un atslēgties no ikdienas, koncentrējoties tikai spēlei. «Chilli Disc Golf Latvia» vienlaikus ir arī uzņēmums, kas organizē kolektīvu saliedēšanās pasākumus, sacensības «diskgolferiem», kā arī nodarbojas ar šīs spēles laukumu būvniecību.
«Pašlaik veidojam trasi Ropažos. Kamēr Latvijā disku golfs vēl nav attīstījies super profesionālā līmenī, mazās pašvaldībās laukumi tiek pielāgoti vietējai sabiedrībai, rēķinoties, ka spēlēs iesācēji, tāpēc groziem jābūt sasniedzamiem. Pats svarīgākais – radīt iekāri par šo sporta veidu un apziņu «o, man sanāk!»,» pauž Elviss.
Pasaulē izplatītākie ir publiskie disku golfa laukumi, ko veido pašvaldības rūpēs par savu iedzīvotāju brīvā laika pavadīšanas iespējām. Izmaksu ziņā šis ir pateicīgs sporta veids, jo teritorijā izvietotie stacionārie grozi ikvienam ir pieejami jebkurā laikā, atliek vien katram pašam iegādāties savu lidojošo disku un spēlēt. Vecumnieku iedzīvotājiem tuvākais laukums ir Baldones Riekstukalnā, kur meža trasē izvietoti
18 grozu, taču tā ir privāta iniciatīva, tāpēc pakalpojums pieejams par maksu.
Vai jaunieši ieslinkuši?
Inita Sproģe disku golfu iepazina pirmoreiz. Viņa apli izspēlēja kopā ar dēlu Ivaru, mazdēlu Patriku un vedeklu Andu. Grupas dalībnieki komentēja cits cita izmetienus un brīžiem gan sirsnīgi smējās, gan nežēloja uzslavas.
«Spēle ir interesanta un laba kustību veicināšanai. Veterāniem ļoti piemērots sporta veids,» vērtē Inita. «Atsaucība gan maza. Acīmredzot jaunieši nav izbadējušies pēc sporta un pa šo laiku, kamēr neko nedrīkstēja organizēt, pamatīgi ieslinkuši.» Savukārt Anda atzīst, ka vienatnē spēlēt negribētu, bet komandā paticis, jo visiem veicies līdzīgi. Lielākais izaicinājums – parka koku kuplās lapotnes un vējš.
Kristīne Pačkajeva spēles prieku baudīja kopā ar saviem četriem bērniem. Lai gan neviens iepriekš nebija roku iemēģinājis disku golfā, instruktori mazo Keitu uzteica par labo spēles tehniku.
Atzinību izpelnījās arī Ainars Ķienis, kurš disku raidīja tālu un precīzi. Vērotāji sprieda – vai nu viņam padodas pareizi aprēķināt trajektoriju un leņķi, vai gluži vienkārši veicas.
Sporta veidu «izgaršoja» pazīstamais liliju audzētājs Dāvids Hercbergs kopā ar dēlu Aleksu un mazbērniem; rosība parkā piesaistīja vēl dažus interesentus.
Nezinot instrukciju, būtu grūti saprast, ko iesākt ar lidojošiem diskiem un īpatnējo ķēžu grozu, tāpēc tie, kuri atvēlēja laiku spēles iepazīšanai, bija ieguvēji.
UZZIŅAI
- Disku golfa laukumi parasti ir izveidoti kokiem bagātā ainavā, kur dabiski šķēršļi – koki, ūdeņi, reljefs – ir būtiska spēles daļa, un spēlētājam nav atļauts tos mainīt, lai atvieglotu celiņa iziešanu.
- Spēles mērķis ir iziet laukumu no sākuma līdz beigām ar pēc iespējas mazāku diska metienu skaitu. Uzvar tas, kurš izspēlē apli (celiņu secību) ar mazāko metienu skaitu.
- Spēle katrā celiņā sākas starta laukumā un beidzas pie groza. Kad spēlētājs ir izmetis disku no starta laukuma, katrs nākamais metiens tiek veikts no vietas, kur iepriekš mestais disks apstājās. Kad celiņš pabeigts, spēlētājs dodas uz nākamā celiņa starta vietu, līdz aplis izspēlēts.
Avots: fragments no Profesionālās Disku golfa asociācijas oficiālajiem noteikumiem.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»