Būvdarbiem Saules dārzā jāpiesaista arheologs

Bauskas novada domes sēdē 28. maijā deputāti nolēma, ka tiks veidots amfiteātris Bauskā, Saules dārza teritorijā, bijušās strūklakas vietā.
Bauskas novada administrācijas attīstības un plānošanas nodaļas teritorijas plānošanas speciāliste Dace Platonova jau iepriekš, finanšu komitejas sēdē, tika informējusi, ka pašvaldību konkursā «Ģimenei draudzīgākā pašvaldība 2019» Bauskas novada dome nominācijā «Pašvaldība ar lielāko izaugsmi» saņēma naudas balvu – trīs tūkstošus eiro, kas šogad jāizmanto atbalsta pasākumiem ģimenēm ar bērniem vai vides veidošanai. Tāpēc sagatavots priekšlikums izveidot Saules dārza am-fiteātri, pārvēršot pašreizējās strūklakas vietu. Plānots, ka kopējās izmaksas būs 11 289 eiro, no tiem trīs tūkstoši eiro būs no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, pārējais – no pašvaldības rezerves fonda līdzekļiem.
Šāds projekts nozīmētu, ka teritorija jāatvēl dažādiem pasākumiem, arī bērniem. Tāpēc deputāts Gatis Skurba lūdza vēsturnieku Raiti Ābelnieku skaidrot, kas atrodas Saules dārzā un vai tur drīkst ierīkot izklaides vietu. R. Ābelnieks informēja, ka savulaik tur bijusi kapsēta. «Tur apakšā ir kapi, tāpēc sarīkojumi notiek pieklusināti,» sacīja R. Ābelnieks, piebilstot, ka Saules dārzā ir rīkoti Dzejas dienu pasākumi.
Iepriekš R. Ābelnieks vairākas reizes ir paudis viedokli, ka šajā teritorijā pasākumus nevajadzētu rīkot. 2003. gadā «Bauskas Dzīvē» publicēta viņa vēstule, kurā vēsturnieks pauž sašutumu par to, ka Saules dārzā bērni kopā ar vecākiem Lieldienās šūpojas un rotaļājas. Tiesa, tas netraucēja Bauskas novada administrācijai plānot parkā dažādus projektus arī 2014. gadā, kad Bauskas novada domes priekšsēdētājs bija
R. Ābelnieks. Šajā gadā Bauskas novada būvvaldes vadītāja Dace Putna un arhitekte Sandra Smolija atzina, ka Saules dārzs ir iemīļota ģimeņu atpūtas un bērnu rotaļu vieta, un rosināja tur izvietot soliņus, rotaļu rīkus un šūpoles. R. Ābelnieks toreiz sacīja, ka šādas aktivitātes varētu īstenot tikai pēc arheoloģiskās izpētes, kas varētu notikt 2015. gadā, bet reāli darbi nesekoja. Bauskas vecpilsētas teritorija atrodas uz vēsturiska kultūrslāņa, bet vietas vēsturiskā izpēte nenotiek. Vistraģiskākā situācija bija vērojama, kad pie Mēmeles tilta būvēja A7 maģistrāli četrās joslās un vēsturisko kultūrslāni šajā vietā izraka un aizveda prom bez izpētes.
Bauskas novada domes sēdē vakar, 28. maijā, deputāts Gatis Skurba uzreiz norādīja, ka balsos pret šo lēmumu. «Svētku pasākumus nevar rīkot kapos. Reāli uztaisām ģimenes atpūtas vietu vecos, bet kapos. Šādām lietām ir piemērota pilskalna estrāde,» pauda G. Skurba. Raitis Ābelnieks sacīja, ka atbalsta lēmumprojektu, vienīgi norādīja, ka darbu laikā, veicot Saules dārzā amfiteātra izbūvi, nepieciešams piesaistīt arheologu. «Zināms, ka senākos laikos arī apbedījumi bija pietiekami sekli. Vajadzētu noteikt darbiem arheoloģisko uzraudzību,» norādīja R. Ābelnieks. Bauskas novada pašvaldības izpilddirektors Jānis Kalinka solīja, ka šo nosacījumu iekļaus iepirkumā.
Deputātu balsojumā vairākums lēmumprojektu atbalstīja. Pret bija Gatis Skurba, Aleksandrs Novickis, Aivija Kursīte un Karīna Andreika.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»