Klātienē var uzreiz saņemt atbildi

Vecumnieku novada 12. klašu audzēkņi gatavojas eksāmeniem Vecumnieku novadā ir trīs vidusskolas – Misā, Skaistkalnē un Vecumniekos, un visās kopš pagājušās nedēļas notiek klātienes konsultācijas 12. klašu audzēkņiem.
Nodarbības jauniešiem palīdzēs labāk sagatavoties valsts pārbaudes darbiem, kas vidusskolu beidzējiem sāksies 2. jūnijā. Obligāts eksāmens ir matemātikā, latviešu valodā un svešvalodā; izvēles pārbaudījums nav noteikts atestāta iegūšanai, taču vairāki skolēni nolēmuši to kārtot pēc pašu iniciatīvas.
Visu atkārtot nepagūs
Kopš 18. maija Skaistkalnes vidusskola nodrošina gan konsultācijas divpadsmitajiem, gan sešgadīgo apmācību klātienē. Šajā mācību gadā 12. klasē skolojas 13 audzēkņu; trīs no centralizētajiem eksāmeniem ir atbrīvoti. Lai ievērotu distancēšanās prasības, kolektīvs sadalīts divās grupās.
Ik rītu skolēnus sagaida medmāsa Rita Kuzma. Viņa katram izmēra temperatūru, novērtē vizuāli un apvaicājas par pašsajūtu. Informācija tiek fiksēta speciālā burtnīcā. Gatavojoties klātienes konsultācijām, direktore Svetlana Vāverniece «visu Bausku un Rīgu izbraukājusi», meklējot par deficīta preci kļuvušo digitālo bezkontakta ierīci ķermeņa temperatūras mērīšanai. Termometru palaimējies nopirkt SIA «Medapgāde». Skolai izstrādāts higiēnas plāns, tiek veikta dezinfekcija, ir nodrošināta aizsarglīdzekļu lietošana. Gan audzēkņi, gan pedagogi izmanto sejas aizsargmaskas, taču ar tām neesot viegli «sadzīvot» – grūti runāt un elpot.
«Divpadsmitie cītīgi apmeklē konsultācijas. Pieci jaunieši paralēli apguvuši arī administratīvo un sekretāra pakalpojumu programmu Jelgavas tehnikumā, ar ko sadarbojamies vairākus gadus. Viņi jau decembrī nokārtoja eksāmenu un reizē ar atestātu saņems klientu apkalpošanas speciālista kvalifikācijas apliecību,» atklāj direktore.
«Bauskas Dzīve» Skaistkalnes vidusskolā ciemojās 19. maijā, kad vienai grupai bija konsultācija angļu valodā, otrai – matemātikā. Skolēni atzina, ka pēc tik ilga pārtraukuma grūti «pieslēgties» darbam klātienē. Mācoties attālināti, pedagogi jauniešus noslogojuši pietiekami daudz, bijuši ļoti atsaucīgi un pretimnākoši; pašlaik vēl grūti apjaust, pie kurām tēmām eksāmenu priekšmetos jāpiestrādā vairāk. Mārtiņš Bergmanis smaidot uzteic skolotājus; viņi labi apguvuši tehnoloģijas, un sazināšanās vietnē «WhatsApp» noritējusi bez problēmām.
«Mācoties attālināti, daudz jādomā un jānoskaidro pašiem. Tiekoties klasē, skolēni var uzreiz jautāt un saņemt atbildi,» teic Gunta Romanovska, kura māca matemātiku neklātniekiem, bet pašlaik aizvieto savu kolēģi Kasparu Timuli un konsultē arī viņa skolēnus. Pedagoģe atzīst, ka visu vielu atkārtot nevarēs, taču svarīgāko noteikti izrunāšot. Vienlaikus jaunieši zināšanas pilnveido, risinot iepriekšējo gadu eksāmenu uzdevumus.
Noilgojušies pēc tieša kontakta
Misas vidusskolu šogad absolvēs seši jaunieši; divi no valsts pārbaudes darbiem ir atbrīvoti. 18. maijā skolēni saņēma liecības, un bijis liels prieks beidzot satikties un «sasveicināties ar elkoņiem», teic 12. klases audzinātāja Ingrīda Vaisjune.
Konsultācijas apmeklē četri skolēni, un nepieciešamo drošības prasību ievērošana grūtības nerada. Ir sagādāti dezinfekcijas līdzekļi, sejas maskas, skolotājiem arī cimdi, lai izslēgtu varbūtību iespējamo infekciju «nodot no rokas rokā ar papīru», uzsver direktore Anna Balgalve. Viņa teic, ka jaunieši ilgi nebija redzējušies, jo divas skolnieces ar ģimenēm pārcēlušās uz citu dzīvesvietu – Rīgu un Salaspili, viena meitene brauc no Dāviņu pagasta Lambārtes, bet puisis – no Iecavas. Uz konsultācijām ierodas visi, citus atved vecāki, bet Alise Zaļmeža auto stūrē pati.
«Divpadsmitie ir noilgojušies pēc skolas un tieša kontakta mācību vielas apguvē. Lai cik katram labas prasmes, darot rodas daudz jautājumu, tāpēc iespēja uzreiz pavaicāt un saņemt atbildi ir ļoti svarīga. Domāju, ka matemātikas eksāmena rezultātus šī attālinātā mācīšanās noteikti būs ietekmējusi, jo ne visiem pašvadīta mācīšanās ir stiprā puse. Skaitliski mazu klašu kolektīvu pluss ir tas, ka skolēni ikdienas atbalstu no pedagoga var saņemt nedalīti, bet mīnuss – cieš atbildība un pašvadīta darbošanās, jo bērni raduši, ka ar viņiem «auklējas»,» vērtē A. Balgalve.
20. maijā konsultāciju angļu valodā pie skolotājas Olgitas Vizules apmeklēja Rūdis Rūdolfs Roze un Alise Zaļmeža. Otri divi 12. klases jaunieši kārtos eksāmenu krievu valodā.
«Eksāmenam bijām gatavi jau martā, cītīgi darbojāmies arī attālināti, taču šis tas aizmirsies, tāpēc konsultācijās jāpiestrādā. Tiekam galā labi – rakstām, runājam, trenējam austiņas klausoties. Negatavojamies valodas lietojumam, jo, lai saīsinātu valsts pārbaudījuma norises laiku, šī daļa izpaliks,» teic O. Vizule. Skolotāja atzīst, ka sejas maska ļoti traucē – runājot aizsvīst brilles. Viņa nobažījusies par to, kā būs eksāmenā. Aizsarglīdzeklis aiztur skaņu, un, ja skolēns jau tā runā klusi vai nav skaidras dikcijas, mutvārdu daļa varot «iegāzt», jo ieraksts būšot neskaidrs.
«Klātienes konsultācijas pavisam noteikti palīdz vairāk iegūt, atkārtot,» uzsver Alise. Rūdis Rūdolfs meitenei piekrīt, jo «pašam visu meklēt» būtu grūtāk, tas prasītu vairāk laika. Jauniešus svešvalodas eksāmens nebaida, jo zināšanas ir stabilas, turklāt Rūdis Rūdolfs ar panākumiem startējis starpnovadu angļu valodas olimpiādē.
Būtu paveikuši daudz vairāk
Vecumnieku vidusskolas 12. klasē mācās 13 audzēkņu. Centralizēto eksāmenu krievu valodā kārtos tikai viens, pārējie izvēlējušies angļu valodu. Klātienes konsultācijas notiek foajē, jo šī ir plašākā telpa skolā, kur iespējams nodrošināt nepieciešamo divu metru distanci starp galdiņiem. Ir dienas, kad kolektīvs dalās grupās, lai būtu vieglāk strādāt.
«Bauskas Dzīve» 22. maijā pārliecinājās, ka drošības apsvērumu dēļ ienākšana zālē tiek organizēta pa vienām durvīm, bet iziešana – pa citām, lai grupu nodarbību dalībniekiem nebūtu jāsatiekas. Pie ieejas bērnus sagaidīja medmāsa Odeta Briede, ļaujot ienākt telpā pa vienam. Viņa katram atgādināja, ka jādezinficē rokas, izmērīja temperatūru, novērtēja vizuāli un apprasījās par pašsajūtu. Pēc nodarbības medmāsa kopā ar apkopēju Irinu Graumani izvēdināja telpu, dezinficēja galdus un citas virsmas; tika uzkopta tualete.
«Sejas aizsargmaskas esam saņēmuši, bet skolēni tās nelieto – maskas traucē gan runāt, gan veikt pierakstus, turklāt bērniem šis laiks jau tā ir stresa pilns. Ja skolotāja pārvietojas pa telpu, viņa izmanto šo aizsarglīdzekli,» kārtību ieskicē direktors Aivars Ķiņķevskis.
Bērni ar programmas apguvi tikuši galā arī attālināti, taču, kā uzsvēra izglītības iestādes vadītājs, «šie divi mēneši – tās nebija ikdienas mācības», bet atbilstīgi situācijai nodrošināts izglītošanās process, ko nevarot uzskatīt par normālu mācību gaitu. «Esmu ieinteresēta, lai skolēni eksāmenu noliktu pēc iespējas labāk, tāpēc mācību vielu secīgi atkārtojam. Šie jaunieši ir mērķtiecīgi un apzinīgi, cītīgi veic uzdoto. Ko būs nodarījusi attālinātā mācīšanās, varēs redzēt vēlāk, bet skaidrs ir viens – klātienē būtu paveikuši daudz vairāk,» teic Solveiga Vītola, latviešu valodas skolotāja.
«Ir patīkami pēc pārtraukuma atkal apmeklēt skolu. Konsultācijās analizējam darbus, ko veicām attālināti, pildām iepriekšējo gadu eksāmenu uzdevumus. Domāju, tas, kā mēs pabeigsim 12. klasi, sēžot cits no cita divus metrus, ieies vēsturē!» ir pārliecināta Marta Zirnīte, 12. klases skolniece.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»