Būt par otro tēvu

Basketbola trenerim iecavniekam Jurim Ojāru iepaticies strādāt un dzīvot Bauskā
Iecavnieks Juris Ojāru jau vairākus gadus strādā par Bauskas novada Bērnu un jaunatnes sporta skolas basketbola treneri Bauskā, iesaistoties arī citās basketbola aktivitātēs – organizējot vietējos turnīrus un vadot divas Latvijas Basketbola līgas komandas.
Juris Ojāru bijušā Bauskas rajona basketbola zinātājiem palicis atmiņā ar 1989. gadā dzimušo komandas, kurā viņš spēlēja, panākumiem – toreiz Latvijā izcīnīja septīto vietu.
Kāpēc pēc vidusskolas izvēlējies trenera profesiju?
– Visu laiku priekšā bija dzīvs piemērs – Voldis (Voldemārs Pārums, Iecavas novada sporta skolas «Dartija» basketbola treneris – red.). Viņš mācīja ne tikai spēlēt, bet arī to, kā pareizi dzīvot un atpūsties. Skaidroja, kā caur sportu iemācīties dzīvot, un to arī mācu saviem audzēkņiem. Voldis bija kā otrs tēvs – tik daudz laika kopā pavadījām sporta zālēs. Arī tagad vērtēju, ka audzēkņiem svarīgākais ir ģimene, un tad esmu es, jo laiku kopā pavadām ļoti daudz. Pats vienu brīdi spēlēju ar 7. numuru tāpēc, ka arī V. Pārumam bija 7. numurs.
Ar bērniem man vienmēr ir paticis strādāt. Treniņos disciplīnu esmu apguvis no sava trenera. Viņš mācēja pasmieties kopā, bet uzdevumus vienmēr izpildījām. Zālē bija klusums, telefonus nedrīkstēja izmantot.
Kā sāki darbu Bauskas novada Bērnu un jaunatnes sporta skolā (BJSS)?
– Domāju, darbu dabūju tiesāšanas dēļ. Vienā spēlē, kur biju tiesnesis, Māris Šekavs uzrunāja. Tikos ar Bauskas novada BJSS direktori Birutu Grantiņu, un viņa pieņēma mani darbā. Milzīgs paldies viņai, jo direktore vienmēr ir uzklausījusi.
Tagad vēl aizvien nodarbojies ar tiesāšanu?
– Ik pa brīdim iznāk, piemēram, šogad bija iespēja Polijā tiesāt Eiropas Jaunatnes basketbola līgas posmu U17 vecuma grupas jaunietēm. Pavadīju tur četras dienas, pieredzēju daudz ko interesantu, runāju ar treneriem.
Kāpēc Bauskai vajag Latvijas Basketbola līgas divas komandas?
– Viennozīmīgi vajag. Galvenais, ka kopā ar pieaugušajiem spēlē jaunie un kopā saspēlējas. Piesakās dalībai arī citi, piemēram, Mikus Karlovs un Niks Gaigalietis paši pieteicās spēlēt. Šogad piesaistījām vairākus jauniešus no citiem novadiem – Haraldu Štālu, kas aizvadīja ļoti labu sezonu, un no Vecumnieku novada Misas – Uģi Mežavilku un Mārtiņu Veģi. Tie paši mūsējie vien ir. Uģis jau pirms tam īpaši nespēlēja, bet te milzīga pieredze. Cīnījās laukumā ar garajiem un, malā nākot, teica: «Ribas sasistas!» Jā, tāds ir veču basketbols.
Cik nopietni strādājat treniņos?
– Treniņš jauniešiem notiek divas stundas četras dienas nedēļā. Jāuzslavē Arvis Sūna – kopš trenējas, ir arī rezultāti. Laba sadarbība ar vieglatlētikas treneriem – palīdz Raivis Maķevics.
Pamatā ar komandas fiziskajiem treniņiem strādā Mārtiņš Rūgums. Vispirms viņš sāka trenēt 2004. gadā dzimušo jauniešu vienību. Gāju pie sporta centra «Mēmele» direktores Līgas Rimševicas un teicu, ka arī pieaugušo komandai vajag fiziskās sagatavotības treneri. Nevaru kā basketbola treneris iedot visu to, ko var Mārtiņš.
Kādi ir jauniešu panākumi?
– Uzskatu, ka iesaiste LBL2 un LBL3 ir palīdzējusi arī U19 komandai, kas tā unikāli šogad ir trešā Latvijā. Tas saistīts ar jauno formātu, kad Superlīgas vienības spēlētu tikai izslēgšanas spēlēs un pārējām komandām bija viena divīzija. Vīruss visu iztraucēja, tāpēc ņēma vērā regulārā čempionāta rezultātus, kur Superlīgas komandas nepiedalījās. Teorētiski mums vajadzēja labi nospēlēt arī izslēgšanas spēlēs.
Ar 2004. gadā dzimušo komandu iekļuvām Superlīgā un pagājušajā gadā izkritām. Jāatzīst, ka izšķirošajā mačā kā treneris zaudēju Agrim Galvanoskim. Viņa komandu sezonā abas spēles uzvarējām ar vairāk nekā desmit punktu starpību, bet Agris abas spēles ierakstīja un analizēja kopā ar jauniešiem.
Šogad manas komandas basketbolisti beidza 9. klasi. Rudenī redzēs, cik daudz jauniešu būs palicis vienībā. Tomēr atbalstu tos, kas atrod pēc 9. klases vietu Rīgas komandās un tur dodas spēlēt, – ja tu tur mācies un dzīvo, kāda jēga braukāt turp un atpakaļ?! Virkne basketbolistu spēlē vienībās, kas piedalās Eiropas Jaunatnes basketbola līgā, – Arvis Sūna, Ralfs Bēka, Rihards Rācenājs, Alekss Simsons.
Tagad notiek diskusijas par Latvijas Jaunatnes basketbola līgas spēļu modeļiem. Kuru variantu atbalsti?
– Esmu par sporta skolu modeli. Man patīk tas, ko teica Mārtiņš Fomins, treneris Daugavpilī. Ja gribi būt augšā, cīnies ar visām komandām, lai visas ir labas, nevis tikai viena vai divas. Mums ir daudz iespēju spēlēt, trenēties, gūt pieredzi cīņā ar spēcīgākiem pretiniekiem. Vienkāršāk arī tas, ka visas komandas spēlē vienā dienā, nevis katrai atsevišķi liek kalendāru.
Kā pats nokļuvi basketbolā?
– Voldemārs Pārums atnāca uz skolu un uzaicināja. Uz pirmo treniņu raudādams atnācu – man bija astoņi gadi. Nezin kāpēc negribēju, bet iepatikās. Sākumā spēlēju kopā ar Bausku. Tad kādu laiku skaitījāmies «Iecava/Vecumnieki/Bauska 2».
Vislabākā komanda bija U18 vecuma grupā, kad spēlējām kopā ar 1989. gadā dzimušajiem puišiem. Tur bija Krišjānis Zauers, Genādijs Meļņiks, Ruslans Mišukovskis, Jānis Lietvedis, Dāvis Kravals, Gundars Baldiņš, Gundars Brička un daudzi citi, treneri bija Juris Orinskis un Vilnis Gailums. Iekļuvām Latvijas fināla turnīrā un izcīnījām septīto vietu. Pie mums spēlēja arī Ivars Zemītis. Pretim bija komandas, kur spēlēja Žanis Peiners, Dairis Bertāns, Jānis Strēlnieks, Jānis Kaufmanis un citas zvaigznes. Un mēs pret viņiem tādi – «Iecava/Vecumnieki/Bauska 2». Ļoti spilgti to visu atceros – kā komandai bija īpaši laba «ķīmija».
Kā tas ir – dzīvot un trenēt Bauskā?
– Nekad nebiju domājis, ka dzīvošu Bauskā. Iecavā dzīvot bija vieglāk – beidz vadīt treniņus Bauskā, aizbrauc uz Iecavu, un neviens neko nesaka. Te Bauskā – ieej veikalā un sastopi piecus vecākus, un katram ir savi jautājumi. Bet Bauskā man ļoti patīk – kad gadu esmu nodzīvojis, nekur citur negribu dzīvot. Bērniem te ir superīgi – veikali blakus, ir spēļu laukumi, baseins.
Kādu saskati basketbola nākotni Bauskā?
– Vajag jauno sporta halli. Ja gribam, lai spēlē Ivars Zemītis, Toms Vilks, Māris Skrējāns, vajag hal-li, kur var spēlēt piektdien, sestdien, nevis otrdien vai ceturtdien, kad nākamajā rītā jāiet uz darbu. Piemēram, sestdienā atnāc atpūties uz spēli, un arī nākamajā dienā nav nekur jādodas. Galvenais jautājums – vai šogad finansējums ļaus pieteikt divas komandas?! ◆
- Juris Ojāru
- l Iecavnieks, dzimis 1990. gada 21. augustā.
- Gadu dzīvo Bauskā, Bauskas novada Bērnu un jaunatnes sporta skolas basketbola treneris.
- Studē Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā.
- Trenē Latvijas Basketbola līgas 2. divīzijas komandu «Bauskas BJSS/SC «Mēmele»» un 3. divīzijas vienību ««Mēmele»/Bauskas BJSS 2».
- Trenētā komanda «SC «Mēmele»/Bauskas BJSS» 2017. gada sezonā kļuva par Latvijas Basketbola līgas 3. divīzijas uzvarētājiem, un tādējādi Bauskas novada vienība ieguva vietu 2. divīzijā.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»