BauskasDzive.lv ARHĪVS

Ja pacientam nepieciešams, jāskaidro 300 reižu

Ja pacientam nepieciešams, jāskaidro 300 reižu

Valsts kompensējamo medikamentu izrakstīšanas jaunā kārtība paņem daudz laika mediķiem, rada mulsumu slimniekiem, bet ir veids, kā ietekmēt zāļu ražotāju un tirgotāju kāri pēc peļņas

Laikraksts «Bauskas Dzīve» jau vēstījis, ka valstī kopš 1. aprīļa noteikta kārtība, kas liek ārstiem izrakstīt valsts kompensējamos medikamentus pacientiem, norādot zāļu aktīvo vielu, nevis nosaukumu, kādu tām piešķīris zāļu ražotājs. Līdz ar to aptieku pienākums ir izsniegt pircējam lētāko medikamentu.

Ko par jauno zāļu izrakstīšanas pieredzi, kas gūta pusotra mēneša laikā, pauž ģimenes ārsti?

Pieredze atbilst prognozētajam
Ģimenes ārste Bauskā Vilma Butule atzīst, ka pirmā pieredze recepšu izrakstīšanā pēc ķīmiskās vielas nosaukuma ir līdzīga tai, kādu varēja prognozēt, – grūtības ārstiem, viņu palīgiem, pacientiem un jo īpaši aptieku darbiniekiem, kur pircēju negatīvās emocijas izpaužas klātienē. Ir pacienti, kas lieto izrakstītos citus analogos medikamentus un nesūdzas, bet daļai jaunā kārtība radījusi lielu nervozitāti.

Kad ārsts izraksta medikamentu, viņš faktiski nezina, kuru no analogiem pacients aptiekā saņems. Medikamentiem, kuriem ir analogi, ir daudz zāļu nosaukumu un dažādu firmu ražojumu; nevar paredzēt, kuru no tiem pacients nepanes. «Ir gadījumi, kad cilvēks stāv aptiekā pie letes un gaida, kamēr es viņam izrakstu citu recepti, jo ieraudzījis izsniedzam zāles, kuras viņam neder,» stāstīja ārste.

Īpašas grūtības rodas bronhiālās astmas pacientiem, kuriem svarīgākie medikamenti ir inhalatori, kas lietojami aerosolu veidā. Šo inhalatoru lietošanā pacientus apmāca speciālists pneimonologs, taču katram zāļu ražotājam ir cita lietošanas instrukcija; saņemot citu inhalatoru, pacientam tiešām ir sarežģīti to apgūt patstāvīgi. Šai pacientu grupai aktuāls ne tikai zāļu panesības un iedarbības risks, bet arī inhalatora lietotprasmes. Savukārt ārstu praksēm pacientu telefoniski konsultēt konkrētā inhalatora lietošanā, to neredzot, ir teju neiespējami, atzina V. Butule.

Diabēta pacientiem vēlams izņēmums

Ārste stāstīja, ka nereti neapmierinātie ir diabēta pacientu vidū, kuriem vienlaikus jālieto gan insulīns, gan tablešu medikamenti. Gadu gaitā ārsts jau ir piemeklējis pacientam zāles, kuras viņš panes vislabāk, no kurām nav slikta dūša vai caureja. V. Butule uzskata, ka šai pacientu grupai vajadzētu izņēmumu recepšu izrakstīšanā pēc aktīvās vielas. Turklāt diabēta ārstēšanai tagad nākuši klāt jauni, dārgi un labi medikamenti, kurus pirmreizēji izrakstīt var tikai endokrinologs, bet pie šī speciālista piekļūt pacienti «Covid-19» radītās situācijas laikā nav varējuši.

Daudz telefona zvanu ārstes praksē saņemti no kardioloģisko slimību pacientiem saistībā ar asinsspiedienu regulējošām zālēm. Viņi sūdzas par to, ka iepriekš lietotās zāles palīdzējušas uzturēt normālu spiedienu, bet no jauna saņemtās vairs nelīdz; sūdzas par tūskām un elpas trūkumu. V. Butule pauž nožēlu par to, ka pasliktinās pacientu stāvoklis dēļ tā, ka nav saņēmis zāles, kas viņam patiesi palīdz. Saņemot pamatotas pacientu sūdzības, ārste izraksta konkrētu medikamentu pēc zāļu nosaukuma, sistēmā norādot optimizētu terapiju. Veselības ministrijas interneta vietnē vēstīts, ka noteikumi atļauj ārstam izrakstīt receptes pēc komerciālā nosaukuma līdz pat 30% no kopējā izrak-stīto recepšu apjoma, ja tas ir medicīniski pamatots.

«Iespējams, nebūtu tik daudz sarežģījumu pacientiem, ja jaunās recepšu izrakstīšanas kārtības ieviešana nebūtu sakritusi ar «Covid-19» slimības izraisītajiem ierobežojumiem pacientu apkalpošanai klātienē; tagad skaidrošana prasa ļoti daudz no mediķu darba laika,» pauda V. Butule.

Birokrātija medicīnā nav pieļaujama
Ģimenes ārsts Vecumniekos Pēteris Igaunis atklāj, ka daudzi pacienti nav apmierināti ar jauno kārtību valsts kompensējamo medikamentu saņemšanā. Ārstiem receptēs jānorāda tikai zāļu aktīvā viela, nevis ražotāja dotais nosaukums, bet aptiekām ir pienākums no vienādas iedarbības medikamentiem pacientam izsniegt to, kam ir zemākā cena. «Cilvēki bieži vien atsakās no valsts kompensētajiem medikamentiem un lūdz izrakstīt preparātus, ko lietojuši jau iepriekš, viņi ir gatavi visu summu maksāt paši. Viņi neņemšot lētās, valsts kompensētās. Iedzīvotāji, kas šo situāciju neizprot, vaino dakterus, taču ierēdņiem tā arī vajadzētu sabiedrībai pateikt, ka valsts spiež ģimenes ārstus rakstīt šādas receptes un aptiekām liek izsniegt pašas lētākās zāles. Cilvēkiem mēģina iestāstīt, ka viņi būs vinnētāji, bet tie ir meli. Uzskatu, birokrātija medicīnā nav pieļaujama, taču pašlaik nozarē jaucas tie, kuri nav mediķi, – ārstiem māca strādāt cilvēki, kuri ir tālu no šīs jomas,» viedokli pauž P. Igaunis.

Arī ģimenes ārste Vecumnieku novadā Aija Jurova saskārusies ar situāciju, kad pacients atsakās no valsts kompensētajiem medikamentiem un izvēlas visu summu maksāt pats, lai saņemtu ierastos ārstniecības preparātus. «Pašlaik vēl grūti vērtēt, vai tam ir pamatots vai vairāk psiholoģisks iegansts. Es mudinu tomēr pamēģināt lētākās zāles un, ja, mēnesi lietojot, tās objektīvu iemeslu dēļ neder, piemēram, nekrītas asinsspiediens, tad risināt šo jautājumu,» atklāj daktere. Līdzīgu pieredzi piedzīvojuši arī kolēģi citās prakses vietās.

Tabletes krāsa un iepakojums neārstē
Ģimenes ārste Bauskas novadā Ineta Joča atzina, ka raisījušās grūtības, bet nav milzīgas neatrisināmas nesaprašanās ar pacientiem. Viņa ir pārliecināta, ka izvēlētais ceļš – valsts kompensējamo medikamentu izrakstīšana pēc zāļu aktīvās vielas – ir pareizs, lai gan jaunās kārtības ieviešana prasa daudz piepūles gan no ārstiem un ārstu palīgiem, gan aptieku farmaceitiem, skaidrojot pacientiem tās būtību. Papildus mutvārdu skaidrojumam pacientiem klātienes   apmeklējumā tiek izsniegts arī   Veselības ministrijas rakstveida skaidrojums par kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtību.

Izskaidrošanas darbu sarežģī tas, ka lielu daļu pacientu ģimenes ārstu prakses konsultē un izraksta receptes attālināti pandēmijas raisīto ierobežojumu dēļ. «Taču, ja gribam dzīvot racionāli un taupīgi, izmantojot valsts un savus līdzekļus ārstēšanā, mums šī politika ir jāatbalsta. Medicīna ir zinātne, un cilvēka kaite netiek ārstēta ar tabletes krāsu un iepakojumu, bet gan ar konkrētu ķīmisku vielu, kas tam nolūkam nepieciešama. Un šis ir arī vienīgais veids, kā valsts var ietekmēt zāļu tirgotāju nevaldāmo biznesu, tiecoties pēc peļņas,» pauda ārste.

I. Joča arī atzīst, ka ir saprotams pacientu apjukums un šaubas, ko raisa pārmaiņas; arī pieradumam ir liels spēks. Turklāt, ja cilvēkam patiesi ir novērotas nevēlamas blaknes, lietojot kādu medikamentu, ārstam ir tiesības izrakstīt zāles pēc to komerciālā nosaukuma, izdarot attiecīgu ierakstu pacienta kartītē. Ārste neslēpa, ka ir arī cilvēki, kas vienkārši pieraduši panākt savu, arī gribētā nosaukuma medikamentu. Daktere atklāja, ka ikdienā palīdz viņas sākotnējā – pediat-ra – specialitāte, kas rūdīta ar pacietību sarunās un izskaidrošanā. Ārste citēja kādu senu ķīniešu gudrību par pacietību: «Ja nepieciešams, teiktais jāatkārto 300 reizes, bet, ja vēl vajag, tad – vēl kādu reizi.»

I. Joča bilda, ka pagājis pārāk īss laiks, lai varētu spriest par izmaiņu rezultātiem; pašlaik ir tikai aprobācijas periods, un secinājumi jāizdara pēc ilgāka laika posma.



  • Stingru atbalstu Latvijas pārejai uz jauno zāļu izrakstīšanas kārtību izteikusi gan Pasaules Veselības organizācija, gan Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD), kas Veselības ministrijai adresētā vēstulē uzsver, ka zāļu aktīvās vielas izrakstīšana ne vien veicina racionālu zāļu lietošanu un ļauj pacientiem ietaupīt, bet arī ievērojami uzlabo vispārējo veselības aprūpes kvalitāti.
  • Šāda kārtība veiksmīgi darbojas gan Lietuvā un Igaunijā, gan Vācijā, Somijā, Nīderlandē, Dānijā, Zviedrijā un citās.
  • No brīža, kad tika paziņots par jauno valsts kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtību un zemākās cenas principu, zāļu ražotāji cenu ir samazinājuši jau 250 kompensējamo zāļu sarakstā iekļautajiem medikamentiem.          

Avots: www.esparveselibu.lv