BauskasDzive.lv ARHĪVS

Barokālie svečturi ieradušies Rundālē no Rūjienas

Ruta Keiša

2020. gada 19. maijs 00:00

278
Barokālie svečturi ieradušies Rundālē no Rūjienas

Metālkalēja meistardarbi sarīkojumos radīs īpašu 18. gadsimta noskaņu

Nodibinājums «Rundāles pils atbalsta fonds» veiksmīgi īstenojis jau vairākus projektus. Jaunākais no tiem ir «Barokālo svečturu iegāde publisko pasākumu brīvā dabā dažādošanai».

Projekta koordinatori ir nodibinājuma «Rundāles pils atbalsta fonds» brīvprātīgie pasākumu organizētāji Kristaps Zēbergs un Inga Ripa.

Kā jau agrāk vēstīts, projekta mērķis ir būtiski uzlabot izglītojošu un izklaides pasākumu brīvā dabā organizēšanu un palielināt iedzīvotāju interesi apmeklēt sarīkojumus. Lai paaugstinātu to kvalitāti, projekta gaitā izveidoti un iegādāti barokālie gaismas elementi, 72 svečturu statīvi, kas radītu īpašu 18. gadsimta noskaņu un gaisotni dažāda mēroga pasākumos, koncertos, festivālos brīvā dabā ne tikai Rundāles pilī, bet arī citur novada svētkos. Senatnīgais apgaismes veids tiks izmantots kultūrvēsturiskos objektos, sniedzot priekšstatu par šo objektu nozīmību, piemēram, Rundāles pils franču dārzā, Mežotnes pilskalnā un Svitenes muižas parkā un citviet ārpus pils teritorijas.

Kristaps Zēbergs «Bauskas Dzīvei» pastāstīja: «Barokālo svečturu skices, balstoties uz vēsturiskās izpētes materiāliem, izstrādājusi Rundāles pils Mākslas pētniecības nodaļas galvenā speciāliste Lauma Lancmane. Tālāk, pamatojoties uz iepirkumu procedūru, tika noslēgts līgums ar metālkalēju par svečturu izgatavošanu. Meistaru Edvīnu Šakali izvēlējāmies no Rūjienas, zemnieku saimniecības «Kalnamestri». Mums izveidojās ļoti veiksmīga sadarbība, jo metālkalējs ir ar lielu pieredzi un bija ieinteresēts likt lietā savas vislabākās amata prasmes. Uzsākot šo projektu, vēlējāmies, lai barokālie svečturi priecētu pasākuma dalībniekus arī ārpus pils teritorijas. Tie ir piemēroti trim dažādiem gaismas avotiem – lielizmēra svecēm, šķidram degmateriālam un cietam kurināmajam – piemērotām oglēm.»

Pirmais plašākais pasākums, kurā bija iecerēts svečturus demonstrēt un izmēģināt, ir 24. maijs, pils 284. gadadiena. Iespējams, īpašajos apstākļos ļoti šaurā lokā pils dzimšanas diena arī tikšot atzīmēta. K. Zēbergs cer, ka rudenī daļēji atjaunosies koncertu iespējas un varēs interesantāku darīt Liepājas simfoniskā orķestra brīvdabas koncertu, ja tāds notiks.

Edvīns Šakalis, mākslinieks un metālkalējs, laikrakstam atzina: «Šādu apjomīgu darbu tieši svečturu izgatavošanā esmu saņēmis pirmo reizi. Priekšmetu kalšana ir tikai sākums, pamats. Strādājām cītīgi četri cilvēki apmēram pusotru mēnesi, vienam tas nemaz nebūtu pa spēkam. Daudz pūļu un laika prasa apdares darbs, t. i., slīpēšana un pulēšana, lai novērstu bīstamus asumus. Tad vēl krāsošana ar grunts krāsu, tā vislabāk turas uz metāla. Metālkalēja amatu esmu mantojis no tēva, tāpēc tas man «asinīs» un pa rokai. Ikdienā gatavoju dažādas praktiskas, noderīgas lietas, grilus u. c., šo to arī skaistumam. Piemēram, jaunākais ir puķpodu turētājs. Katrai lietai jau vajag arī kādu «odziņu», prieks, ja izdodas. Ar metālu tikai jāprot sarunāties, bet, ja nepadodas un nelokās, jādomā radoši, kā tikt galā.»


UZZIŅAI


Projekts «Barokālo svečturu iegāde publisko pasākumu brīvā dabā dažādošanai» tika izstrādāts Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai finansētās Latvijas Lauku attīstības programmas 2014. – 2020. gadam apakšpasākumā «Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju».

Projektam kopējā nepieciešamā summa ir 11616 eiro. Lauku atbalsta dienesta Zemgales reģionālā lauksaimniecības pārvalde 2020. gada 3. februārī apstiprināja minēto projektu un iespēju saņemt publisko finansējumu 10 454,40 eiro, tālab līdzfinansējums 1161,60 eiro tika lūgts Rundāles novada domei, kas sēdē 30. aprīlī arī apstiprināja lēmumu piešķirt nodibinājuma iesniegtā projekta līdzfinansējumam nepieciešamo summu.