Vasaras prakse – atsevišķs mācību priekšmets

Mācību gada noslēguma kārtība Bauskas mūzikas un mākslas skolas audzēkņiem
Mūziku apgūst arī «YouTube» vietnē
Šis tik sarežģītais mācību gads pamazām tuvojas noslēgumam arī Bauskas mūzikas un mākslas skolas (BMMS) audzēkņiem. Skolas vadība kopā ar pedagogiem ir izstrādājusi plānu, lai skolēni varētu sekmīgi parādīt savas zināšanas un prasmes, bet pedagogi – tās novērtēt un izdarīt secinājumus par apgūto.
Skaņdarbus vērtē video vai audio formātā
Sākot no 13. marta, nodarbības notikušas attālināti. Šāds mācību modelis ir bijis jaunums visiem un prasījis no visiem radošumu, prasmi pielāgoties apstākļiem, sadarbību un pacietību, kā arī daudz vairāk laika un piepūles nekā tradicionālās mācības. Gan pedagogi, gan audzēkņi dara visu iespējamo, lai mācību darbs būtu produktīvs, tomēr nekādas ierīces un tehnoloģijas nespēj aizstāt tiešu, cilvēcīgu kontaktu, to secina daudzi. Lai mācību gadu pabeigtu godam, vēl tikai pāris nedēļu – tāpēc, ņemot vērā apstākļus, attālinātais mācību process turpināsies līdz 29. maijam.
Tiem mūzikas nodaļas audzēkņiem, kuri nemācās savas apgūstamās izglītības programmas pēdējā klasē, svarīgi zināt, ka skaņdarbs vai skaņdarbi specialitātē bija jāiesniedz skolotājam video vai audio formātā līdz 18. maijam, tad pedagogi tos vērtēs, galveno uzmanību pievēršot muzikālā teksta precizitātei un tehniskajam izpildījumam. Audzēkņi semestra un gada vērtējumu visos mācību priekšmetos saņems līdz 19. maijam, izmantojot summatīvo principu, tas ir, – semestrī un ārkārtas situācijas laikā saņemtie vērtējumi.
Informācija par gada sasniegumiem mācībās un direktores rīkojums par pārcelšanu nākamajā klasē būs skatāms «E-klasē», izmantojot sekmju izrakstu «E-pasta skatā». Nepieciešamības gadījumā liecības papīra formātā tiks sagatavotas pēc pieprasījuma vēstules saņemšanas «E-klasē», sagatavotās liecības varēs saņemt pie skolas dežurantes.
Pēdējās klases skolēniem – citāda kārtība
Nedaudz citādāka kārtība, mācību gadu noslēdzot, attiecas uz audzēkņiem, kuri mācās apgūstamās izglītības programmas pēdējā klasē. Viņu zināšanas visos mācību priekšmetos (izņemot specialitāti) summatīvi novērtētas līdz 15. maijam.
Noslēguma pārbaudījums specialitātē tiek organizēts attālināti līdz 25. maijam, lūdzot audzēknim atsūtīt noslēguma pārbaudījuma ierakstu videoformātā (ja tas nav iespējams, tad audioformātā). Skolotājs nodrošina, lai ierakstu būtu iespēja noskatīties un noklausīties metodiskās komisijas vadītājam vai citam skolotājam, ja tas ir nepieciešams.
Noslēguma pārbaudījums specialitātē tiks vērtēts ar «ieskaitīts»/«neieskaitīts». Līdz ar to specialitātē noslēguma vērtējums veidosies no mācību gada vērtējumiem un ņemot vērā vērtējumu «ieskaitīts» noslēguma pārbaudījumā.
Teorētiskajos mācību priekšmetos vērtē audzēkņu jau iesūtītos noslēguma pārbaudes darbus – solfedžo audio/video formātā un mūzikas literatūrā. Arī šos darbus vērtē ar «ieskaitīts»/ «neieskaitīts». Piemēram, teorētisko priekšmetu metodiskās komisijas vadītājas Ievas Ūdres organizētais mūzikas literatūras noslēguma pārbaudes darbs notika «Zoom» vidē un «YouTube» vietnē. Viņa uzteic audzēkņus par labo sagatavotību, un vērtējums šajā priekšmetā ir pozitīvs visiem.
Protams, apliecību par Bauskas MMS iegūto izglītību saņems visi, kas būs nokārtojuši galapārbaudījumus. Par to, kā tas notiks, iesaistīto institūciju domas jo-projām nav viennozīmīgas. Skolas vadība pašlaik uzklausa un izvērtē pārraugošo iestāžu un speciālistu ieteikumus un noteikumus. Par pieņemto lēmumu informācija sekos.
Mākslas nodaļas diplomandiem – īpaša uzmanība
Bauskas mūzikas un mākslas skolas (BMMS) mākslas nodaļas audzēkņiem mācību semestra pēdējā diena būs 22. maijā. Pēc tam pedagogi vērtēs digitālajā formātā atsūtītos skolēnu darbus visos obligātajos un izvēles priekšmetos.
Pateicība vecākiem
Šī būs pirmā reize BMMS vēsturē, kad semestra noslēgumā skolā netiks rīkotas mākslas nodaļas audzēkņu mācību darbu skates. Tajās viss paveiktais jau 30 gadus tika eksponēts mācību priekšmetu darbnīcās, gaiteņos un vairākas dienas bija publiski aplūkojams jebkuram interesentam.
Attālinātās mācīšanās režīms bija nopietns pārbaudījums gan bērniem, gan skolotājiem. Taču, kā BMMS mākslas nodaļas pedagogu kopsapulcē uzsvēra mācību priekšmetu skolotāji, process līdz šim neizmēģinātajā jomā ir bijis gana veiksmīgs. Skolotājas Iveta Līdere, Mārīte Šulce un Olita Dzelzkalēja īpaši pateicas bērnu vecākiem, kuri bija ārkārtīgi ieinteresēti attālinātās mācīšanās procesā, iedvesmojot jaunāko klašu bērnus un dažreiz arī palīdzot veikt uzdevumus.
Plenērs notiks attālināti
Mākslas nodaļas skolotāju sanāksmē, ko vadīja BMMS direktore Anita Velmunska, tika pieņemts lēmums obligāto vasaras mācību praksi 1. – 5. klases audzēkņiem klasificēt kā atsevišķu mācību priekšmetu. Agrāk tā nebija.
Prakse, kad bērni skolotāju vadībā mācās gleznot dabā, notiek ik gadu. Viņi ir apmeklējuši gan Rundāles pils dārzu, gan Skaistkalni, gleznojuši vecpilsētā, Bauskas pilī, Bauskas muzejā, upju krastmalās. Mācību prakses laikā 2018. un 2019. gadā mākslas nodaļas audzēkņi izstrādāja arī zīmējumus, kas apkopoti BMMS izdotajās krāsojamajās grāmatiņās «Lietu stāsti» un «Instrumentu stāsti».
Šajā pavasarī viss būs citādāk, jo skolēnu mācību prakse notiks attālināti – uzdevumus skolotāji uzdos «E-klasē» vai citos virtuālās saziņas rīkos, bet audzēkņi savas dzīvesvietas tuvumā patstāvīgi zīmēs un gleznos dabā. Mākslas nodaļas audzēkņu prakse plenērā sāksies 26. maijā un turpināsies līdz 5. jūnijam.
Bez ziediem un draugiem
Īpaša uzmanība pašlaik tiek veltīta izlaiduma 6. klases audzēkņiem, kuri mākslas dažādās tehnikās izstrādā praktiskus diplomdarbus par vienojošu tēmu «Ūdens». Valstī izsludinātā ārkārtas situācija rada bažas par diplomdarbu veikšanas iespējām. Praktiskais noslēguma darbs mākslas nodaļas audzēkņiem ir meistara un mācekļa nepārtraukta un tieša sadarbība. Daudz ko esam iemācījušies paveikt virtuālajā vidē, bet roku darbs joprojām ir izņēmums.
Diplomdarbu aizstāvēšana tiek plānota 12. jūnijā BMMS māk-slas nodaļas zālē. Respektējot valdības noteiktās prasības, kā arī Izglītības un zinātnes ministrijas rīkojumu, diplomdarbu prezentācijā nedrīkstēs piedalīties ne skolēnu ģimenes locekļi, ne draugi – tikai absolventi un skolotāji, norāda BMMS direktore A. Velmunska.
Turklāt, lai ievērotu distancēšanās noteikumus, diplomdarbu aizstāvēšana skolas zālē tiks rīkota divās daļās. Šogad mākslas nodaļu gatavojas beigt 17 ļoti talantīgi, motivēti audzēkņi.
Vecumnieku mūzikas un mākslas skolā sākusies akreditācija
Vecumnieku mūzikas un mākslas skolas nolikumā veikti grozījumi, un piešķirts papildu finansējums akreditācijas procesa nodrošināšanai.
Par jautājumiem, kas skar profesionālās ievirzes izglītības iestādes darbu, deputāti lēma ārkārtas sēdē trešdien, 13. maijā.
Iveta Lavrinoviča, Mūzikas un mākslas skolas (MMS) direktore un deputāte, informēja, ka maijā sākusies akreditācija jeb procedūra, kuras rezultātā Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) sniegs oficiālu atzinumu, ka mācību iestāde ir kompetenta veikt savus uzdevumus. «Process jau ir sācies, un tas būs garš. Valstī noteiktās ārkārtējās situācijas apstākļos kārtība ir neierasta gan valsts dienestam, gan mums,» atzīmēja I. Lavrinoviča.
Korekcijas nolikumā
Komentējot nepieciešamību veikt grozījumus skolas nolikumā, viņa paskaidroja, ka, izskatot šo dokumentu, piesaistītais IKVD eksperts ieteicis precizēt punktu, kas raksturo izglītības iestādes juridisko statusu. Tajā nepārprotamāk būs definēta MMS pakļautība pašvaldībai.
Pie viena nolemts izdarīt arī citas maznozīmīgas korekcijas. Papildināts punkts, kas nosaka audzēkņu slodzi. Līdz šim tā bija četras mācību stundas dienā. Turpmāk būs pieļaujami izņēmumi un vecāko klašu bērniem varēs plānot arī piecas mācību stundas dienā, kā to lūguši vecāki. «Tas saistīts ar to, lai, piemēram, simfoniskā orķestra dalībniekiem, kuri nedzīvo Vecumniekos, lieki nebūtu jābrauc uz nodarbību citā dienā tikai tāpēc, ka nolikums neparedz ilgāku mācīšanos. Tagad vajadzīgo stundu varēs ieplānot dienā, kad audzēknim jau ir stundas,» skaidro direktore.
Tāpat arī mainīts punkts, kas nosaka mācību gada ilgumu. Iepriekš plāna apguvei bija paredzētas 36 nedēļas, taču tagad – 35, bet nolikumā šīs izmaiņas vēl nebija iekļautas. I. Lavrinoviča pieļauj, ka korekcijas būs nepieciešamas arī saistībā ar skolā realizētajām izglītības programmām, kas mainīsies.
Izvērtē 23 programmas
Deputāti atbalstīja sagatavoto lēmumprojektu par papildu līdzekļu piešķiršanu akreditācijas procesa nodrošināšanai. MMS budžetā tam bija ieplānoti 5000 eiro, taču nepieciešams vairāk. «Apzinot citas skolas, kur procedūra jau notikusi, šķita, ka ar šo summu varētu pietikt, taču, saņemot līgumu un rēķinu no IKVD, kas jāapmaksā līdz 25. maijam, izrādījās, ka līdzekļu nav gana un nepieciešami vēl 3500 eiro. Programmu skaits izglītības iestādēs ir dažāds, un nav iespējams precīzi paredzēt vajadzīgo summu. Liekas naudas skolai nav, tāpēc arī lūdzu domi atvēlēt papildu finansējumu,» vajadzību pamatoja direktore.
Viņa piebilda, ka pašlaik rēķinā iekļautie 8580,85 eiro ir maksa par sešu ekspertu darbu, kuri pēta dokumentus un programmas. MMS ar tēriņiem būs jārēķinās arī rudenī, kad IKVD speciālisti izglītības iestādi apmeklēs klātienē – apskatīs skolu, vēros stundas. Tad būs jāsedz ceļa, komandējuma un citi izdevumi. Pašlaik tiek strādāts ar dokumentiem, būs arī intervijas ar skolotājiem, vecākiem, audzēkņiem.
Sarunā ar «Bauskas Dzīvi» I. Lavrinoviča paskaidroja, ka pēdējoreiz akreditācija ar komisiju notikusi 2015. gadā, kad atzīta 30V programma. Iepriekš programmas tika vērtētas bez ekspertu komisijas un bez maksas, tikai nosūtot dokumentus; tas noticis pirms sešiem gadiem. «Vairākām mūzikas programmām akreditācija beigtos tikai nākamgad, taču dažām – jau šogad, tāpēc, lai varētu šo procedūru veikt visām vienā reizē, iesniedzām dokumentus visu programmu izvērtēšanai. Mums to ir ļoti daudz, pavisam – 23,» atklāj direktore.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»