BauskasDzive.lv ARHĪVS

Ģimenes mācās saudzēt vidi

Ģimenes mācās saudzēt vidi

Aktīvākie izlietoto bateriju vācēji nāk no Bauskas bērnudārza «Zīlīte» un Vecumnieku novada Misas vidusskolas

Noslēgusies «Zaļās jostas» organizētā izlietoto bateriju vākšanas konkursa «Tīrai Latvijai» 2019./2020. mācību gada sezona.

Bateriju vākšanā Zemgales reģionā iesaistījās 53 izglītības iestādes, savācot 3,148 tonnas izlietotu bateriju, informē Laima Kubliņa, SIA «Zaļā josta» mārketinga vadītāja.

Aktīvākie bateriju vācēji Zemgales reģionā šajā mācību gadā ir Bauskas novada pašvaldības pirmsskolas izglītības iestāde «Zīlīte», kuras audzēkņi kopā ar ģimenēm savākuši 394 kg bateriju. Lieliski sasniegumi konkursā arī Pļaviņu novada ģimnāzijai, savācot 319 kg bateriju, kā arī Misas vidusskolas audzēkņiem, kas pārstrādei nogādāja 240 kg izlietotu bateriju.

Misā – ar vecāku un kaimiņu atbalstu
Vecumnieku novada Misas vidusskolas direktore Anna Balgalve priecājas, ka «bērni un vecāki čakli iesaistījās». Audzēkņiem skola bija plānojusi arī dāvanu – ekskursiju, bet ārkārtas situācijas dēļ to diemžēl nācies atlikt, iespējams, uz rudeni.

Ekoskolas vadītāja skolotāja Skaidrīte Liniņa stāsta, ka izglītības iestādē ekoskola darbojas no 2010. gada. Baterijas tiekot vāktas piecus sešus gadus, savukārt makulatūra vairāk nekā desmit gadus. «Rēķinot uz audzēkņu skaitu lauku skolā, savākts ir ļoti daudz,» vērtē pedagoģe.
 
Prieks par ikviena pienesumu, tomēr citu vidū izcēlušies daži audzēkņi ar savu ģimeņu atbalstu. Uzteicama ir 2. klase (audzinātāja Agrita Ivanovska), kas savāca 67,7 kg izlietoto bateriju, tai skaitā ir Rebekas Straujās un Linarda Karpova ģimenes pienesums – 38 kg. Čakli vecās baterijas vākusi arī 6. klase (Sarmīte Kovale), īpaši jāuzslavē audzēkņu Vladimira Mateuša un Nila Roberta Krištopāna ģimene, kas atnesa 57 kg bīstamo atkritumu. Arī 5. klase (Olgita Vizule) darbojās aktīvi, sarūpējot 38,5 kg bateriju, 27,6 kg no tiem sagādāja Māra Belasova ģimene. Mazie pirmklasnieki (Inga Spangere) arī centās, audzēkņu Olivera Dienas un Daniela Vitkovska ģimene sagādāja 8,2 kg bīstamo atkritumu.

Tie ir iespaidīgi skaitļi, ņemot vērā bateriju mazo izmēru. Tas panākts, vācot bīstamos atkritumus pat no kaimiņiem. Bērni staigājuši, meklējuši, rosinājuši atdot viņiem šīs vairs nevajadzīgās lietas.

Arī makulatūras vākšanā skola iesaistījusies, sagādājot kopā 4134,4 kg nevajadzīgā papīra, no tā 1013,6 kg pieder 6. klases audzēkņu Vladimira Mateuša un Nila Roberta Krištopāna ģimenei. Klase kopā atnesusi 1437,3 kg makulatūras. Arī 3. kla-se jāuzteic (Skaidrīte Liniņa), jo tās četri audzēkņi kopā ar audzinātājas un vecāku atbalstu spējuši sagādāt 477,3 kg papīra. Apstaigāti kaimiņi. Cilvēki no makulatūras labprāt atbrīvojušies.

«Zīlīte» ekoskolu programmā
Bauskas bērnudārza «Zīlīte» vadītāja Olita Strazdiņa stāsta, ka pirmsskolas izglītības iestāde šajā mācību gadā iesaistījusies ekoskolu programmā. Ideja nākusi no filiāles vadītājas Ivetas Elmanes, kas atbild par ekoskolu struktūrvienībā, viņa aktualitātes ievieto arī vietnē «Facebook». Pedagoģe Anda Žurevska-Āne, ekoskolas un tādējādi arī makulatūras un bateriju vākšanas koordinatore bērnudārzā, arī grupiņas «Saulīte» audzinātāja, stāsta, ka mērķis ir iemācīt bērniem vides saudzēšanu. Aptaujāti audzēkņu vecāki par aktuālākajām problēmām, pēc tam par šī gada tēmu izraudzījušies atkritumus.

Baterijas bērnudārzā šogad vāktas pirmo gadu, sākuši oktobrī, to darījuši līdz martam. Filiālē sarūpējuši 142 kg, lielajā «Zīlītē» – 252 kg. Savukārt makulatūra vākta otro gadu, kopā sarūpēti 1350 kg, filiālē – 475 kg, galvenajā ēkā – 875 kg. Iesaistītas vecmāmiņas, baterijas prasītas pat veikalos, mammas nesušas no darbavietām. Cits bērns mājās ierosinājis izņemt baterijas no visām mantām, lai svars būtu lielāks, uz ko mamma iebildusi, ka tās vēl nav izlietotas. Katra grupiņa pagatavojusi kārbu, kur tās likt. Kastē bijušas pat telefonu baterijas.

Uzņēmumā iepazīst atkritumu šķirošanu
Audzēkņi aizvesti arī uz SIA «Vides serviss», kur viņiem pastāstīts par atkritumu šķirošanu, par to, kur likt bīstamos atkritumus. Uzņēmumā ar mazuļiem pārspriests arī tas, kur nonāk un kā atkritumu urnā izskatās mīļās mīkstās rotaļlietas, izskanēja ierosinājums tām dot otru dzīvi – kādam atdāvināt, nevis izmest. Tas pēc tam tika realizēts arī praktiski, decembrī varēja nest uz bērnudārzu tās mantas, grāmatas, puzles, ar ko vairs negribas spēlēties, lai citi bērni to varētu paņemt sev. «Šajā vecumā gan grūti šķirties no mantām, domas nereti pēkšņi mainās, tomēr viss aizritēja bez domstarpībām,» ar smaidu teic Anda Žurevska-Āne.

Nederīgā papīra vākšanā aktīvākās grupas bijušas «Lācītis» (audzinātājas Evita Raudiva un Baiba Mukto-Pāvela), filiālē grupiņa «Kamenīte» (Sandra Lakstīgala, Laila Strodāne), īpaši uzteicamas audzēkņu Roberta Bišofa un Gustava Oļesova ģimenes, kas ļoti čakli darbojušās, sarūpējot ap 300 kg papīra. Savukārt rosīgākie bateriju vācēji bijuši grupiņā «Cālītis» (Irita Ozoliņa, Ksenija Kuzmiča), kas sagādājuši 59 kg, arī «Saulītē», īpaša pateicība mammai Sintijai Biezbārdei un audzēknei Melānijai.

Vecāki ieklausās bērnos
Pastaigā pie Mūsas upes bērni kopā ar audzinātājām lasījuši nomestos papīrus, paši rosinājuši, ka varētu iet talkot. Pēc visām aktivitātēm bijusi doma rīkot kopēju noslēguma pasākumu, kas nu ārkārtas situācijas dēļ nav realizēts.

Līdz marta vidum gan paspēts daudz – oktobrī bijušas «Rīcības dienas», kad no otrreiz izmantojamiem materiāliem šūti iepirkumu maisiņi, ar kuriem pēc tam devušies uz veikalu, tādējādi mācot atteikties no polietilēna iepirkuma maisiņiem. Janvārī aizritējusi skaista akcija «Kartona otrā dzīve», kuras laikā audzēkņi gan mājās ar vecākiem, gan grupiņās ar audzinātājām gatavojuši, piemēram, kartona pilis un citas lietas. Šī ekoskolas aktivitāte aizrāvusi ģimenes. Mājās pašu taisītas lietas bijušas mīļākas par veikalā pirktajām. «Bērniem pašgatavotas lietas ir ļoti svarīgas,» uzsver A. Žurevska-Āne. Februārī un martā aizritējusi arī krāšņa modes skate «Četri gadalaiki», no otrreiz izmantojamiem materiāliem tapuši brīnišķīgi tērpi.

«Visās šajās aktivitātēs bērni daudz ko saprata, arī to, ka baterijas ir bīstamas. Mēs, pieaugušie, steigā bieži vien nepiedomājam, bērni audzina ģimeni, aizrāda, ka «nepareizi met atkritumus», bērnos vecāki tomēr ieklausās,» secina A. Žurevska-Āne. Viņa uzskata, ka ekoskola ir liels ieguvums, tādējādi «bija krāsaināka dzīve gan bērniem, gan vecākiem, gan skolotājām».



No Zemgales reģiona – 3,148 tonnas izlietotu bateriju

Izlietoto bateriju vākšanas konkursā «Tīrai Latvijai» šogad bateriju vākšanai pieteicās par trešdaļu vairāk dalībnieku nekā pērn, tādējādi pārstrādei izdevies nogādāt par 44% jeb 9,4 tonnām bateriju vairāk nekā pagājušajā mācību gadā.

Šogad «Zaļā josta» bateriju vākšanai skolas apvieno jau 14. reizi.

2019./2020. mācību gadā, bateriju vākšanā iesaistoties bērniem un jauniešiem no 53 Zemgales reģiona mācību iestādēm, pārstrādei otrreizējās izejvielās izdevies nogādāt 3,148 tonnas izlietotu bateriju, kas veido desmito daļu no visā konkursā «Tīrai Latvijai» savāktā bateriju daudzuma Latvijā.

Līdzīgi kā pērn, arī šajā mācību gadā aktīvākā izlietoto bateriju vācēju pilsēta Zemgalē ir Jelgava. Piedaloties 19 izglītības iestādēm, no Jelgavas pilsētas un novada konkursa laikā savākti un pārstrādei nogādāti 684 kg bateriju.

No Bauskas pilsētas un novada bateriju vākšanā iesaistījās piecas izglītības iestādes, kurām kopā izdevies savākt otro lielāko apjomu no Zemgales novadiem kopā – 539 kg izlietotu bateriju. Aktīvākā mācību iestāde novadā – Bauskas novada pašvaldības pirmsskolas izglītības iestāde «Zīlīte», kuras audzēkņi savākuši 394 kg bateriju.

Avots: Laimas Kubliņas, SIA «Zaļā josta»
mārketinga vadītājas, sniegtā informācija.