BauskasDzive.lv ARHĪVS

Ūdens zudumu samazināšana – dārgs un darbietilpīgs process

Ūdens zudumu samazināšana – dārgs un darbietilpīgs process

Laikraksta «Bauskas Dzīve» redakcija saņēmusi kāda iedzīvotāja jautājumu, kas saistīts ar Vecumnieku novada pašvaldības kapitālsabiedrības SIA «Mūsu saimnieks» darbu.

Lasītājs vaicā: «Bauskas novadā ūdenssaimniecības vadītājiem izdevās samazināt ūdens zudumus apmēram trīs reizes. Vai Vecumniekos, kur no 1. maija paaugstināta maksa par ūdeni un atalgojums SIA «Mūsu saimnieks» darbiniekiem, arī ir izdevies samazināt ūdens zudumus?»

Atbildi sagatavojis SIA «Mūsu saimnieks» valdes loceklis Ivars Staškevičs:
«SIA «Mūsu saimnieks» nav palielinātas darbinieku algas. Vecumnieku notekūdeņu attīrīšanas ietaises (NAI) darbības uzraudzībai un nodrošināšanai darbā pieņemts attīrīšanas iekārtu operators, viņam noteikta minimālā mēnešalga.

Pēc SIA «Bauskas ūdens» interneta mājaslapā pieejamās informācijas vienas nozares uzņēmumā, kas nodarbojas tikai ar ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanu, strādā desmit speciālistu un 13 strādnieku problēmu risināšanai. Savukārt SIA «Mūsu saimnieks» ir daudznozaru uzņēmums, kas sniedz ūdenssaimniecības pakalpojumus, nodrošina siltumapgādi, veic dzīvojamo ēku un atkritumu savākšanas apsaimniekošanu. SIA «Mūsu saimnieks» ūdenssaimniecības pakalpojumu nodrošināšanā strādā viens darbinieks NAI, problēmu risināšanā piesaistīts viens strādnieks, bet pārējie desmit uzņēmuma darbinieki, no kuriem četriem ir nepilna slodze, savus pienākumus proporcionāli veic arī pārējās nozarēs. Apkures sezonā darbā tiek pieņemti četri kurinātāji, kuri piesaistīti tikai siltumenerģijas jomai. Turklāt SIA «Bauskas ūdens» darbinieku algas ir pusotru reizi lielākas, kā liecina mājaslapā pieejamā informācija, tāpēc salīdzināt abus šos uzņēmumus nebūtu korekti.

Ūdens zudumu samazināšana ir ļoti darbietilpīgs, dārgs un nepopulārs pasākums. Pirmkārt, slēg-tajos ūdens piegādes atzaros jāuzstāda kontrolskaitītāji. Otrkārt, juridiski trašu atzari, kas atrodas privātajos zemes īpašumos, jānodod zemes īpašniekam, kura īpašumā ir atzara sākums; savukārt tas ir sarežģīti, jo privātās zemes īpašnieki nevēlas apgrūtinājumus savos īpašumos un tam nepiekrīt. Treškārt, ierīkojot ūdens kontrolskaitītājus atzaros, īpašniekam un blakuslietotājiem, ja tādi ir pie trases atzara, nāksies maksāt par ūdens patēriņu pēc kontrolskaitītāja atzarā un īpašumā uzstādītā skaitītāja rādījumiem (analogi, kā pašlaik par ūdenssaimniecības pakalpojumiem norēķinās daudzdzīvokļu mājās). Kontrolskaitītāju uzstādīšana atzaros ievērojami samazinātu zudumus, būtu reālāk atrast ūdens zudumu vietas. Plānojam izmaksas kontrolskaitītāju uzstādīšanai atzaros, kas ļaus nodrošināt precīzāku ūdens patēriņa uzskaiti, konstatēt zudumu vietas, novērst to rašanās cēloņus, bet ūdenssaimniecības pakalpojumu lietotājiem būs jārēķinās ar tarifu paaugstināšanu.»