Košs mazputniņš

Iecavas putni. Krāšņo dadzīti tautā dēvē arī par cigli
Fotogrāfs Rolands Linejs Iecavas novadā turpina meklēt un fotografēt vietējos putnus arī ārkārtējās situācijas laikā, bet šoreiz lasītājiem piedāvājam pagājušajā gadā iemūžināto vienu no Latvijas krāšņākajiem putniem – dadzīti.
Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus stāsta, ka šo putnu, latīniski sauktu «Carduelis carduelis», par dadzīti sauc tāpēc, ka dadžu sēklas ir tā iecienīta barība, bet otrs nosaukums latviešu valodā – ciglis – raksturo tā tipisko saucienu «ciglit».
Mazais dadzītis dabā izceļas ar ļoti spilgtām spalvu krāsām. «Dadzītis neapšaubāmi ir viens no Latvijas krāšņākajiem putniem. Kādam varbūt šķitīs pat neticami, ka tik krāsaini putni Latvijā sastopami, turklāt ir visnotaļ parasti. Lai gan šis mazputniņš ir tiešām košs, tas nav starp sugām, kurām nosaukums latviešu valodā bal-stīts uz izskatu,» stāsta V. Ķerus.
Ligzdošanas sezonas laikā dadzīši apdzīvo augļu dārzus, parkus un alejas, bet rudenī un ziemā barību tie meklē nezāļu audzēs mežmalās, ceļmalās un uz laukiem. Ne velti ligzdošanas laikā šis putniņš saistīts ar vietām, kur aug koki, jo tieši kokos dadzīšu mātīte būvē savu ligzdiņu no zāles, sūnām un ķērpjiem. Šajā ligzdā tiek iedētas četras līdz piecas olas, baltas ar sarkanbrūniem punktiņiem. Olas perē mātīte, bet tēviņš to baro. Arī mazuļu barošanā iesaistās abi vecāki. Dadzīši olas dēj un mazuļus perē divreiz sezonā. Mazuļu barībā atšķirībā no pieaugušajiem putniem dominē kukaiņi, bet, jo lielāki aug putni, jo lielāku lomu ieņem sēklas.
Rudenī un ziemā dadzīši pulcējas bariņos. Lai gan dadzīši Latvijā sastopami visu gadu, rūdīti nometnieki tie nav, un daļa putnu ziemā aizceļo.
Vēro un zīmē
Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina līdz 31. maijam piedalīties Gada putna zīmējumu konkursā, atainojot savā darbā zivju dzenīti. Zīmējumu konkursa dalībnieki aicināti savus radītos darbus uzreiz publicēt sociālajos tīklos ar tēmturi «#GadaPutns». Darbus vērtēs divās kategorijās – bērnu un pieaugušo.
Zīmējums var būt radīts jebkādā tehnikā, bet ne lielāks par A2 formātu. Katrs dalībnieks var iesniegt vienu zīmējumu. Darbu var iesniegt elektroniski, sūtot uz e-pastu: putni@lob.lv, var arī nosūtīt pa pastu «Gada putna zīmējumu konkursam», Latvijas Ornitoloģijas biedrība, Skolas iela 3, Rīga, LV-1010, vai nogādāt Skolas ielā 3 Rīgā, 1. stāvā – ar norādi «LOB Gada putna zīmējumu konkursam». Iesniedzot zīmējumu, obligāti jānorāda autora vārds, uzvārds, vecums un kontaktinformācija, tai skaitā e-pasta adrese, telefona numurs un pasta adrese skaidri salasāmā rokrakstā. Galvenā balva, ko saņems vismaz trīs labāko zīmējumu autori, būs īpaša putnu vērošanas ekskursija.
Tie, kas vēlas labāk iepazīt šo putnu, droši var skatīt iecavnieka Rolanda Lineja fotogrāfijas sociālajos tīklos, kur zivju dzenītim pievērsta gana liela loma; «Bauskas Dzīvē» stāsts par šo putnu bija publicēts 21. janvārī.
Latvijas Ornitoloģijas biedrība reizē aicina putnu vērošanas iesācējus, tostarp bērnus, iepazīties ar jaunveidoto īso ceļvedi 40 putnu sugu iepazīšanā Latvijā «Mans pirmais putnu noteicējs».
Papildinātais 40 putnu sugu kabatas formāta izdevums tapis kā viena no aktivitātēm starptautiskās gājputnu atgriešanās reģistrācijas programmā «Dzīvais pavasaris», ko Latvijā koordinē Latvijas Ornitoloģijas biedrība.
«Pavasari nereti saistām tieši ar gājputnu atgriešanos un ar putnu dziesmām. Šis ir īstais brīdis, lai putnu sugu daudzveidību izzinātu tuvāk, iemācoties atpazīt Latvijai raksturīgākos putnus dabā. Aicinot mazos putnu vērotājus ziņot par saviem gājputnu, tostarp baltā stārķa, dzeguzes, bezdelīgas un citu putnu sugu, novērojumiem projektā «Dzīvais pavasaris», priecājamies dāvināt ikvienam putnu draugam pieejamu vērtīgu pašmāju «palīgu» putnu sugu noteikšanā,» stāsta Latvijas Ornitoloģijas biedrības ornitologs Andris Dekants.
Elektroniski izdevums «Mans pirmais putnu noteicējs» ir pieejams bez maksas lejuplādei adresē lob.lv/noderigi/materiali.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»