Bauska spēcīgāko desmitniekā

Lems par Latvijas Jaunatnes basketbola līgas spēļu sistēmu. Plānotie jaunievedumi neveicinātu izaugsmi reģionos
Latvijas Basketbola savienības valde 21. maijā lems par to, kā notiks Latvijas Jaunatnes basketbola līgas spēles. Viens no piedāvātajiem variantiem – Superlīgā iekļaut spēcīgākās sporta skolas, nevis komandas – izsaucis treneru protestus.
Pašreizējā sistēma nosaka, ka ikvienas vecuma grupas labākās komandas var iekļūt Superlīgā, pat ja pārējās sporta skolas vecuma grupas vienības to nespēj. Piedāvātais variants noteic, ka Superlīgā tiek desmit spēcīgākās sporta skolas un vēl divas labākās vecuma grupas komandas no citām līgām. Desmit spēcīgāko sporta skolu skaitā ir arī Bauskas novada Bērnu un jaunatnes sporta skola (BJSS). «Iecavas/Vecumnieku» basketbola vienības kopvērtējumā ir 31. vietā.
LBS valde nepiekrīt
Latvijas Jaunatnes basketbola līgā komandas sadalītas trijās grupās – Superlīga un Nacionālās līgas Austrumu un Rietumu grupa. Pašlaik tikai trijām sporta skolām visu piecu vecuma grupu komandas spēlē Superlīgā. Pārējām sporta skolām Superlīgā darbojas četras, trīs, divas vai viena vienība, bet pārējās vecuma grupas vienības spēlē Nacionālajā līgā. Attiecīgi sarežģītāk plānot spēļu kalendāru, turklāt biežāk jābrauc ar autobusu. Jaunais variants samazina finansējumu transportam, kā arī vienkāršo turnīru gaitu. Desmit Superlīgas sporta skolām savstarpējie mači notiek vienā dienā, nav jābraukā atsevišķi uz spēlēm.
Bauskas novada BJSS basketbola treneris un metodiķis Māris Šekavs skaidro, ka Latvijas Basketbola savienības (LBS) Jaunatnes komisija atbalstīja variantu, kur spēlē stiprākās komandas pret stiprākajām, nevis sporta skolu «komplekti». Līga Rimševica, Bauskas novada BJSS basketbola trenere, informēja, ka LBS valde tomēr nevēlējās piekrist Jaunatnes komisijas viedoklim. Galalēmums netika pieņemts. Jaunatnes komisijas pārstāvji rīkoja vēl vienu sapulci ar tiešsaistes konferences programmas palīdzību un atkal atbalstīja viedokli par to, ka spēlē kopā spēcīgākās komandas.
Izdevīgi Rīgai
Treneris M. Šekavs atceras, ka šāds spēļu modelis savulaik bija laikā, kad līgu vadīja Valdis Valters. Viss bija sadalīts trijās divīzijās, un augstāk vai zemāk nokļuva visas sporta skolas komandas. Tad sistēmu pamainīja. «No basketbola viedokļa jau lielāks ieguvums ir tad, ja stiprākās komandas spēlēs ar stiprākajām,» uzsver M. Šekavs. Jaunā sistēma jau kļuvusi par ierastu, bet finansiālo apstākļu dēļ tagad ir ierosinājums atgriezties iepriekšējā formātā. «Rīgas komandas vēlas otro variantu. Viņiem jau izbraucienu būtu maz – uz Valmieru, Jēkabpili, tagad uz Ogri un Bausku. Uz citām spēlēm jaunieši Rīgā ierodas ar tramvajiem. Arī Latvijas Basketbola savienība domā par to, kā mazāk naudas izdot. Vairāk naudas transportam tērē reģionu komandas,» stāsta M. Šekavs.
No Bauskas novada aizvadītajā sezonā Superlīgā spēlēja divas komandas – U13 ieguva astoto vietu Latvijā, U14 bija ceturtajā vietā. «Domāju, ka mēs esam labāki gan par vienību «Jēkabpils/Līvāni», gan par sporta skolu «Rīga/Jugla». Mums arī jaunajā variantā nebūs slikti. Ļoti liela nozīme būs tam, kā nospēlēs šīs sezonas U12 vienība, kas nākamsezon būs U13,» saka M. Šekavs.
Treneri neapmierināti
Sociālajos tīklos savu vilšanos pauda Salaspils basketbola vienību treneris Valdis Razumovskis. Salaspilij šogad Superlīgā bija trīs komandas, bet pēc jaunā modeļa viņi nākamgad spēlē Nacionālajā līgā. Gan V. Razumovskis, gan citi treneri uzsver, ka šāds modelis novedīs pie sistēmas, kad stiprākās Nacionālās līgas komandas konkurentus sagraus ar milzīgiem rezultātiem, bet pašiem uzvarētājiem trūks stimula izaugsmei. «Ja kaut kur tālāk no Rīgas mums uzradīsies nākamais Porziņģis, viņam nekad nebūs iespējas cīnīties pret stiprākajiem,» pauž V. Razumovskis.
Reģionālie treneri vērtē, ka šajā situācijā ļoti liela nozīme ir Rīgas vienību lobijam – jaunā sistēma būtībā nozīmēs to, ka reģionālajām sporta skolām, pat ja veidosies stipras komandas, nākotnē savus audzēkņus būs jāmēģina atdot spēcīgajām Rīgas sporta skolām, lai nodrošinātu sportistu izaugsmi. Tas veidotu situāciju, kad paliek dažas sporta skolas, kas cīnās augstā līmenī, un pārējām pat nav iespēju izaugsmei. «Viss mūsu valstī ir Rīgas virzienā. Mēs esam interesanti tikai ar to, ka atdodam audzēkņus Rīgas komandām pēc devītās klases. Jebkurā gadījumā nākamās sezonas spēļu modelis būs politisks lēmums, un vadība pašlaik domā par mazāku līdzekļu tērēšanu,» vērtē M. Šekavs.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»