Tulpju daudzkrāsainā burvībā

Rundāles pils franču dārzs apmeklētājiem rāda savu dzirkstošo šarmu.
Trešdien apmeklētāji pēc piespiedu pārtraukuma atkal varēja skatīt Rundāles pils franču dārzu, kas priecē ar spirgtu zaļumu, leknu tulpju daudzkrāsainību, perfektu sakoptību. Pati pils daļējai apskatei tiks atvērta pirmdien, 18. maijā – Starptautiskajā muzeju dienā.
Arī «Bauskas Dzīve» apskatīja parku tieši 13. maijā. Diena nebija īpaši mīlīga – auksti, un lija, tomēr tieši tas, ka saglabājas vēss laiks, ļauj tulpēm neizziedēt, bet joprojām saglabāt svaigumu, krāšņumu. Pils darbinieki, kas tirgo biļetes un kontrolē parka apmeklējumu, stāstīja, ka interesenti nākot, daudz esot ģimeņu ar bērniņiem. Pirmajiem, kas ieradās franču dārzā trešdienas rīta pusē, Rundāles pils muzeja direktore Laura Lūse pasniedza tulpju pušķi. Atkalredzēšanās ar apmeklētājiem, pēc kuriem muzejnieki noilgojušies, izvērtās par svētku brīdi.
Saules nenogurdināti ziedi
Pils parkā ieeja ir pa galvenajiem vārtiem, kā tas allaž bijis, bet izeja no tā gan organizēta citur – pie Dārznieka mājas, kur pēc tam iespējams gabaliņu paiet gar atjaunoto vēsturisko mūra sienu. Tādējādi panākts, ka pēc iespējas mazāk apmeklētājiem iespējams satikties. Pašā parkā ar distancēšanos problēmu nav, desmit hektāru plašumā pat tūkstoti cilvēku nemanot, ja divi tūkstoši sapulcējoties, vien tad redzot, ka te ir cilvēki – tā smaidot stāsta vietējie rundālieši.
Trešdienas pēcpusdienā parkā ļoti čakli strādāja muzeja darbinieki, jo darbu ir milzum daudz, īpaši – ravēšanā. Šopavasar sakopti un īpaši apgriezti bosketus norobežojošie skābaržu dzīvžogi, kam izveidoti zemāki, nolaideni stūri, tādējādi skatam paverot bosketos sastādītos ziedus un augus. Zied ne tikai tulpju tūkstoši, bet arī krūmi un dekoratīvie augļukoki.
Viena no pirmajām apmeklētājām trešdien, kas pēc parka elpas ļoti nocietusies, bija arī vietējā rundāliete Solveiga Ikerte. Viņa regulāri «apciemojot» Kanādas tulpju koku, ko fotografējot «visās tā augšanas un attīstības stadijās», ārkārtējās situācijas dēļ dažas no tām diemžēl šoreiz izlaistas, ne bez smaida atklāj Solveiga. Brīnumaini sarkaniem ziediem zied īpaša jāņogu šķirne, mežābeles. Rundāliete nebeidz apbrīnot dārznieku darbu, kura rezultātā parkā visu laiku skatam paveras īpašas un skaistas ainavas. «Šosezon, šķiet, īpaši daudz balto tulpju zied, un tieši tās mani valdzina visvairāk. Tālab, ka vēl nav karstums, tulpes izskatās tik krāšņas un dzīvīgas, saules nenogurdinātas,» iespaidos dalās S. Ikerte. Viņa radusi arī bieži pavadīt savus ciemiņus pa pils dārzu, jo vienus laist esot žēl tādēļ, ka «tad viņi neapskatīs visu, kas jāredz».
Ir pieejama cilvēkiem ratiņkrēslos
«Bauskas Dzīve» parkā sastapa jelgavnieci Vēsmu Meimani kopā ar meitām Elīnu Meimani un Rutu Zatleri. Ruta bija atbraukusi kopā ar mazo dēlēnu Samuelu, kuram tikai gadiņš un divi mēneši, bet Rundālē esot paspējis nokļūt jau otro reizi mūžā. Vēsmai pils un parks īpašs atklājums, jo šeit bijusi pirms ļoti ilga laika, tikai skolas gados. Savukārt Rutai Rundāles pils un dārzs ir ierasts apmeklējumu mērķis, regulāri šurp vedot ārzemju viesus un gūstot pozitīvas emocijas.
Vienīgā problēma, uz ko Ruta Zatlere vērš žurnālistu uzmanību, ir tā, ka pils muzeja telpās netiekot ielaisti apmeklētāji bērnu ratiņos. Ar ratiņiem braukt pa pils zālēm liegts. Viņa ceļojusi daudz, bijusi vairākos Eiropas muzejos, nekur nav saskārusies ar šādu problēmu. «Labi, man šis liegums ir pārejošs, bērns ātri izaugs, iztiksim bez ratiem. Bet kā ir invalīdiem ratiņkrēslos? Vai arī viņi netiek apskatīt pils interjerus?» vaicāja Ruta.
«Bauskas Dzīve» noskaidroja, ka Rundāles pils ir pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem, te darbojas invalīdu ratiņkrēslos pacēlājs, un no 18. maija vajadzības gadījumā varēs atsākt to izmantot. Ieeja ekspozīcijā ar bērnu ratiem šauro telpu un drošības nolūkos tiešām ir aizliegta. Tiek plānots pirmdien atvērt apmeklētājiem daļu no Rundāles pils muzeja pamatekspozīcijas – tā saukto Mazo loku. Apmeklējot muzeju, tāpat kā parkā, viesiem būs jārēķinās ar dažādiem drošības nosacījumiem, skaidro Ilze Kusiņa, Rundāles pils muzeja komunikācijas speciāliste. Viņa muzeja apmeklētājus lūdz ņemt vērā, ka ārkārtējās situācijas laikā, lai maksimāli samazinātu muzeja darbinieku un apmeklētāju savstarpējo kontaktu, garderobes un mantu glabātavas būs slēgtas. Vecākiem, kas ieradīsies muzeju apmeklēt ar bērnu ratiem, jāņem vērā, ka tos nāksies atstāt ārpus pils telpām.
Sākta jumta pārbūve
Iepirkumu konkursā par Rundāles pils muzeja jumta pirmās un otrās kārtas pārbūvi uzvarējusi a/s «Būvuzņēmums restaurators», liecina publiskotā informācija Elektronisko iepirkumu sistēmā. Pavisam konkursā piedalījās trīs firmas. A/s «Būvuzņēmums restaurators» iesniegusi lētāko piedāvājumu un apņēmusies būvdarbus veikt par 1 467 664 eiro, neskaitot PVN. SIA «Lagron» piedāvātā cena bija 1 834 809, bet iepriekš izsludinātajā konkursā, kas tika izbeigts bez rezultāta, jo vienīgā pretendenta iesniegtajā piedāvājumā konstatētas neatbilstības tehniskajai specifikācijai, startējusī būvnieku apvienība «Kvintets M – Dakstiņu jumti» šoreiz ar darbu izcenojumu – 1 914 757 eiro – izrādījusies dārgākā.
Rundāles pils muzeja pārstāve Ilze Kusiņa informēja, ka līgums ar būvniekiem tika noslēgts 24. aprīlī. Atbilstoši tam jumta maiņa jāpaveic septiņos mēnešos.
Jau 2017. gadā Rundāles pils muzejs aktualizēja senās būves jumta maiņas jautājumu, pievēršot uzmanību arī pārējām avārijas situācijām muzeja kompleksa ēkās. Pils jumta seguma un konstrukcijas bojājumi radušies vairāku gadu garumā, nokrišņiem iekļūstot salaiduma vietās gar jumta logiem un jumta satekņu vietās. Mitrums iesūcas konstrukcijās, notek pār tām, bojā apmetumu.
SIA «CMB» 2017. gada nogalē izstrādāja Rundāles pils jumta pārbūves projektu, kas ietvēra bojāto nesošo konstrukciju protezēšanu un atjaunošanu ar pastiprināšanu pēc nestspējas aprēķina, jumta seguma un dēļu klāja maiņu pilnā apjomā, daļēji saglabājot un eksponējot vēsturisko klāju, kā arī jumta arhitektonisko detaļu restaurāciju.
Būvprojektā darbi sadalīti četrās kārtās, kuras var veikt secīgi vai vienlaikus atkarībā no finanšu pieejamības. Rundāles pils jumta rekonstrukcijai atvēlētais kopējais finansējums 2 155 513 eiro apmērā nav pietiekams visa jumta maiņai, tāpēc plānota daļēja maiņa – aptuveni divu trešdaļu apjomā, paskaidroja muzejā.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»