Par trim omulīgām draudzenēm vairāk

Mīlulis. Dzīvnieks ģimenē nedrīkst būt rotaļlieta ņurcīšanai vai bērnu kaprīžu izdabāšanai
Santa Ivanāne trešo gadu strādā par veterinārārsti Iecavas veterinārajā klīnikā. «Es pati nāku no laukiem, no Rēzeknes puses, mums saimniecībā vienmēr ir bijuši dažādi dzīvnieki, un man pašai tie ļoti patīk. Nezinu, kā var bez viņiem dzīvot,» tā ir Santas cieša pārliecība. Vēl viņa uzsver, ka ģimenē, pateicoties dzīvniekiem, bērni iemācās atbildību. Nevis dzīvnieki, precizē Santa, bet vecāki iemāca rūpēties par mazāko draugu un vājāko ģimenē.
«Ir jau mums jāatgādina, jāpaskaidro un jāmāca, protams, visa atbildība ir vecākiem, bet visu var darīt un arī darām kopā. Ne visiem cilvēkiem vajag dzīvniekus – par to liecina mūsu pārpildītās dzīvnieku patversmes. Nedrīkst klausīt bērnu kaprīzēm, ka man vajag, es gribu! Dzīvnieks ģimenē vecākiem ir kā palīgs bērna fiziskai un psiholoģiskai, emocionālai attīstībai, bet noteikti ne rotaļlieta ņurcīšanai vai kaprīžu izdabāšanai. Dzīvnieks ir jāmīl visai ģimenei,» savu pārliecību pauž S. Ivanāne.
Omulīgas jūras cūciņas
Šovasar būs gads, kā trīs skaistules – omulīgas jūras cūciņas Pupa, Oga un Plūme – dzīvo Ivanānu ģimenē. Plānots gan bija iegādāties tikai vienu cūciņu, bet, kad aizbraukuši izvēlēties savējo, bijis žēl izšķirt mammu un divas mazas meitiņas. «Man laikam tās pat vairāk gribējās nekā citiem. Tā mēs tikām pie branga ģimenes pieauguma,» atceras Santa un skaidro, ka iepriekš gan nekad viņai nav bijušas jūras cūciņas, bet nu visiem ģimenē tās ir dziļi iekritušas sirdī.
Svarīgs kritērijs mīļdzīvnieku izvēlē bijis arī to izmērs – bērniem Teodoram bija tikai 3,5 gadi, bet Meldrai seši, vēl sīkākam dzīvniekam varētu būt bīstama komunikācija ar tik maziem bērniem.
Santas ģimene dzīvo privātmājā. Vasarā cūciņas saņem veselīgas gaisa peldes ārā, bet pastaigas notiek drošā nožogojumā un stingrā saimnieku uzraudzībā. Nožogojumā ir arī nojume un mājiņa, kur katram gadījumam paslēpties no tiešiem saules stariem vai kāda nelūgta viesa, tā izvairoties no nevajadzīgā un tik kaitīgā stresa. Kaimiņos ir kaķis, kurš nāk izlūkos... Cūciņas ir ļoti piesardzīgas un, ja ir bail, skrien pie cilvēka vai uz savām mājiņām slēpties.
Cūciņas kā gotiņas
Mājās ir arī taksis Čerija un kaķene Bante. «Čerija ir ļoti saprotoša un toleranta, bet kaķis, kā jau kaķis, labprāt ielaistu savus nagus cūciņu mīkstajos dupsīšos,» mājas dzīvnieku sadzīvošanas kārtību raksturo Santa.
Ja gadījumā aptrūcies ēdamais, ejot garām, trijotne par to signalizē patiešām gluži kā īsti sivēni, tikai urkšķina maigākos toņos. «Bet citādi mūsu cūciņas vairāk ir kā gotiņas,» joko Santa, jo tām obligāti vajag sienu un ūdeni. Piedāvājot dažādus dārzeņus, ko audzējot paši savā dārzā, – kabačus, gurķus, salātus, spinātus – vairāk zaļos augus. Paretam kārumam iedod arī augļus un kādu citu gardumu. Protams, ir speciālās granulas, bet pamatbarība ir siens un papildus pašu audzēta zaļbarība.
Pakaišiem laba lieta – granulas
Brīvībā pa māju cūciņas izlaiž uz īsu brīdi. Vairāk visas trīs dzīvojas pa bērnu klēpjiem vai ādas dīvānu, kas viegli kopjams. «Bērniem daudz ņurcīt pa rokām dzīvnieciņus gan neļauju, bet atzīšos, ka dēls jau ir izvizinājis vienu savu draudzeni rotaļu mašīnā...» stāsta saimniece.
Istabā ir vieta būrim, kuru regulāri kopā visa ģimene tīra, un jaunā paaudze mācās to pareizi darīt. Pakaišiem izmanto granulas, kas paredzētas apkurei. Ļoti laba lieta! «Izmēģinājām siena pakaišus, bet tie ir biežāk jāmaina,» pieredzē dalās Santa.
Neskatoties uz to, ka visas trīs iemītnieces dzīvo kopā vienā lielā būrī, katrai ir sarūpēta arī sava personiskā mājiņa. Pati jaukākā mājiņa ir iznākusi no bērnu ziemas cepures – tā visām ļoti patīk.
Jūras cūciņu ģimenē ir izveidota noteikta hierarhija – viens boss un divi apakšnieki. Ik pa laikam abi apakšnieki cenšas gāzt bosu no troņa, bet pagaidām varas maiņa nesanāk – neviena par to ļaunu prātu netur, un ģimene draudzīgi dzīvo tālāk.
Santa priecājas, ka cūciņām raksturi ir vienlīdz jauki, visas temperamentā nosvērtas, mīļas un nevienai nav izteiktu sliktu rakstura izpausmju attiecībā pret cilvēkiem vai citai pret citu.
Jūras cūciņas omulīgi urkšķinot savā «valodā», sirsnīgi komunicē ar saimniekiem. Bērni joprojām tās mīl, un nav bijis tā, ka pāriet prieks un tad cūciņas tiek atstātas novārtā. Meldras un Teodora pienākumos ir barošana un būra tīrīšana, tāpēc arī abus mazos aprūpētājus cūciņas pazīst un priecājas par viņiem visvairāk. Māmiņa Santa gan vienmēr atgādina, pamāca un pieskata, lai visi darbi notiek, kā nākas.
Veterinārārstes Santas Ivanānes komentārs
Tā kā māmiņa Santa ir arī veterinārārste, tad viņas kā speciālistes viedoklis un zināšanas ir īpaši noderīgas jūras cūciņu esošajiem vai nākamajiem saimniekiem.
Jūras cūciņu ēdienkartē obligāti nepieciešams siens un svaigs dzeramais ūdens, papildus jānodrošina C vitamīns.
Biežākās saslimšanas:
- gremošanas trakta slimības – caureja, tāpēc nedrīkst pārbarot, barot ar neatbilstīgu un netīru pārtiku. Vienmēr jāvēro dzīvnieka apetīte un pašsajūta;
- elpceļu slimības (pneimonija) ir vienas no biežāk sastopamajam kaitēm. Jūras cūciņas ir ļoti jutīgas pret caurvēju. Dzīvnieka būrim jābūt noliktam vietā, kur noteikti nav caurvēja;
- ektoparazīti – dzīvnieks kasās, ir nemierīgs. Tas var būt saistīts ar parazītiem uz ādas, apmatojumā;
- tāpat noteikti jārūpējas par zobiem un nadziņiem.
Pirms dzīvnieciņa iegādāšanās noteikti jāpievērš uzmanība tam, ka gan cūciņas var būt alerģiskas, gan cilvēks var būt alerģisks. Cilvēkam alerģija var būt ne tikai pret cūciņas apmatojumu, epitēliju, bet arī pret sienu, ko dod zvēriņam, gan arī pakaišiem. Pirms iegādāties dzīvnieciņu, tas jāizvērtē katram individuāli, konsultējoties ar alergologu.
Saimniekam vienmēr jārēķinās, ka jebkurš dzīvnieks prasa uzmanību, laiku, pacietību, rūpes, zināšanas un arī finanses. Arī šie mazie dzīvnieki slimo, un bieži ārstēšana izmaksā daudz vairāk nekā jauna dzīvnieka iegāde. Tāpēc vienmēr jārēķinās, ka var gadīties neparedzēti izdevumi. Ja grib nopirkt un turēt ar domu – cik ilgi dzīvos, tik dzīvos, tad varbūt labāk virtuālajā vidē uzspēlēt kādu spēli ar neesošiem augiem un dzīvniekiem. Dzīvnieks ir jāmīl, un par viņu jārūpējas, katru dienu tā ir atbildība, atbildība un vēlreiz atbildība.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»