BauskasDzive.lv ARHĪVS

Latvijas veselība atkarīga no katra atbildības

Žanna Zālīte

2020. gada 15. maijs 00:00

91
Latvijas veselība atkarīga no katra atbildības

Vecumnieku novadā situācija ģimenes ārstu prakses vietās ir līdzīga

Vecumnieku novadā praktizē pieci ģimenes ārsti. Par iedzīvotāju veselību rūpējas Aija Cirša – Kurmenē un Vallē, Uldis Mantons – Bārbelē un Skaistkalnē, Zinaida Sprance – Stelpē un Vecumniekos, Aija Jurova un Pēteris Igaunis – Vecumniekos.

Ārkārtējās situācijas dēļ mainījusies arī ierastā kārtība ārstu prakses vietās, kas pašlaik visur ir līdzīga. Ievērojami samazinājusies apmeklētāju plūsma, pieņemšana pārsvarā notiek pēc pieraksta, pieaudzis attālināti sniegto konsultāciju skaits, aktīvāk norit darbs e-vidē. Telpas biežāk tiek vēdinātas, durvju rokturi un virsmas – dezinficētas, nodrošināti individuālie aizsardzības līdzekļi – vienreizlietojamās sejas maskas, respiratori un tā dēvētie vairogi vai širmji.
«Aizsargmaskas piegādāja tikai aprīļa sākumā, tā kā – visus baciļus esmu uzsūcis, vīrusi ir mani labākie draugi un pie tam vēl darba devēji,» smejas dakteris Uldis Mantons, kurš šajā situācijā cenšas saglabāt optimismu. Viņaprāt, Nacionālajam veselības dienestam vajadzētu domāt arī par ģimenes ārstu nosūtīšanu veikt «Covid-19» testu, jo viņš par sevi nevarot būt drošs, pacienti bijuši dažādi.

Par saaukstēšanos aizmirsuši

Pie ģimenes ārsta Pētera Igauņa Vecumniekos reģistrējušies ap 1470 pacientu. Ierasts, ka uzgaidāmā telpa allaž ir ļaužu pilna, taču 8. maija pusdienlaikā «Bauskas Dzīve» tur nesastapa nevienu. Tiesa gan, dakteris kabinetā nebija viens – viņš sarunājās ar kādu kundzi, kura apmeklējumu bija pieteikusi iepriekš. Šajā laikā nepieciešamība ierasties uz pieņemšanu tiek rūpīgi izsvērta, vispirms sīki izprašņājot pacientu pa telefonu.

Baiba Veselova, ārsta palīdze, atklāj, ka vizītē pie daktera varot tikt vien tad, ja ir neatliekama vajadzība. «Kad pacients piezvana un izsaka vēlmi pierakstīties, izvaicājam, kādi ir simptomi, vai cilvēks nav nesen atgriezies no ārzemēm, vai nav bijis saskarē ar kādu, kam konstatēta koronavīrusa infekcija. Ja persona bijusi ārpus Latvijas, cieši piekodinām 14 dienas ievērot karantīnu, kaut arī nav novērotas slimības izpausmes. Ja sāp kakls un ir temperatūra, tiek noformēta darba nespējas lapa un cilvēks paliek mājās, lieto bezrecepšu medikamentus; ja nekļūst labāk, sazinās ar ģimenes ārsta praksi un dakteris rīkojas tālāk,» viņa atklāj. «Ja nav pazīmes, kas var liecināt par «Covid-19», un sūdzības ir, piemēram, par sāpēm vēderā, tiek noteikts konkrēts laiks, kad pacients var ierasties. Katru dienu ir arī akūtā stunda, taču jebkurā gadījumā pieņemšana notiek pēc pieraksta.»

Pacientu sūdzības ir dažādas, lai gan, kā uzsver B. Veselova, šajā laikā cilvēki par parastu saaukstēšanos ir aizmirsuši. Tiklīdz parādās iesnas vai iesāpas kakls, daudziem šķiet, ka pazīmes saistāmas ar koronavīrusa infekcijai raksturīgajiem simptomiem. To, ka, strādājot mazdārziņā, mainīgajos laikapstākļos var saķert klepu un gluži vienkārši saaukstēties, pieļauj retais, acīmredzot sabiedrībā ir pārāk liela psiholoģiskā spriedze, kas rosina pakļauties nelāgām aizdomām. P. Igaunis ir nobažījies par pacientiem ar onkoloģiskām saslimšanām, kuri pirms «Covid-19» jezgas uzsākuši ārstniecības kursu, bet ārkārtējo ap-stākļu dēļ to nācies pārtraukt. Nav zināms, kā šī situācija atsauksies uz viņu veselību.

Īpaša diena mazuļiem

Ģimenes ārstes Aijas Jurovas sarakstā ir ap 1400 pacientu. Prakses vieta iekārtota Vecumnieku veselības centra telpās, un viņa, tāpat kā citi kolēģi, vajadzības gadījumā dodas arī mājas vizītēs. «Pacientus pieņemam stingri pēc pieraksta, katram rezervējot vairāk laika, lai cilvēki uzgaidāmajā telpā nesatiekas, daudz strādājam attālināti. Ļoti sargājam savus seniorus, kārtējo medikamentu saņemšanai izrakstām e-receptes, lai lieki nav jānāk, konsultējam pa telefonu,» teic A. Jurova.

Viņa atzīmē, ka sadarbība ar pacientiem ir laba. «Vienmēr atgādinām, ka nevajag neko turēt sevī, jau pirms «kovidēras» allaž teikts, ka labāk lieku reizi pavaicāt un noskaidrot, nevis dzīvot neziņā. Man droši var zvanīt arī ārpus darba laika, ikvienam ir pieejams ģimenes ārstu informatīvais tālrunis. Tāpat arī lūdzu, ja ir kas akūts, neciest sāpes un droši saukt neatliekamo medicīnisko palīdzību, lai kādu kaiti «neielaistu»,» uzsver ģimenes ārste un slavē savus pacientus, kuri esot godprātīgi.
Uzrunātie iedzīvotāji neslēpj – sākumā bijis grūti pierast, ka izpaliek vizīte pie daktera, kas bijis gluži vai ikmēneša rituāls, taču vienlaikus atzīst, ka «piesardzība ir pirmajā vietā un Latvijas veselība atkarīga no katra atbildības».

Ap 1000 pacientu abās prakses vietās ir dakterim Uldim Mantonam. «Apmeklētāji izmanto iespēju iepriekš pierakstīties, taču neraidu prom arī tos, kuri nav pieteikušies. Pašlaik pacientu skaits sarucis apmēram uz pusi, daudzi, ja nav nekas nopietns, izmanto iespēju aprunāties pa telefonu. Ambulatorie pakalpojumi tiek nodrošināti visiem, tāpat arī cilvēki tiek pie nepieciešamajiem medikamentiem,» situāciju raksturo U. Mantons. Viņš atzīmē, ka šajā laikā pārsvarā nākas palīdzēt cilvēkiem, kuriem ir paaugstināts asinsspiediens vai liek manīt kāda sirds kaite; ir arī pacienti ar gremošanas traucējumiem, as-tmu un citām slimībām.

Ģimenes ārstu sarakstos ir dažāda vecuma iedzīvotāji, arī tikko dzimuši mazuļi, tāpēc viņu aprūpē tiek ievērota īpaša piesardzība. P. Igauņa prakses vietā šajā laikā zīdaiņi un mazi bērni netiek pieņemti. Ārsta palīdze sazinās ar ģimenēm un, ņemot līdzi svarus un mērlenti, ikmēneša pārbaudi dodas veikt uz mājām. Mazuļi saņem arī kārtējo poti, kā to paredz bērnu vakcinācijas kalendārs. Savukārt A. Jurovas prakses vietā mazo pacientu profilaktiskajai apskatei un vakcinācijai noteikta īpaša diena, kad pieaugušos nepieņem.

Saslimuši ne vairāk kā pieci

Kopš 15. marta dakteris P. Igaunis vairākus desmitus pacientu nosūtījis veikt koronavīrusa izraisītās slimības «Covid-19» testu. «Ja tests ir pozitīvs, bet cilvēks jūtas labi, viņš uzturas savā dzīvesvietā; stacionēti tiek tikai pacienti ar vidēji smagu un smagu slimības gaitu,» uzsver dakteris.

P. Igauņa ģimenes ārsta prakse sadarbojas ar «Covid-19» testēšanas vietu Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā. Līdz 7. maijam ar daktera nosūtījumu veikti 64 testi, par analīžu rezultātiem tiek informēts gan pacients, gan ģimenes ārsts. P. Igaunis sadarbību vērtē atzinīgi. Viņš pacientus piesaka, rakstot e-nosūtījumu, pats sazinās ar laboratoriju, un bieži vien jau tajā pašā dienā cilvēks saņem uzaicinājumu konkrētā laikā ierasties uz pārbaudi. Testus veic arī Jelgavā, taču Vecumnieku iedzīvotājiem tuvāk un ērtāk ir doties uz galvaspilsētu.

A. Jurovas ģimenes ārsta prakses vietā ikdienā tiek izmantoti Centrālās laboratorijas pakalpojumi, tāpēc arī pacienti turp tiek sūtīti veikt «Covid-19» testu. Daktere sazvanās, un tālāk viss norit saskaņoti un raiti. «Līdz šim uztriepes paņemtas no 10 – 15 pacientiem,» teic daktere.
Analīzes nodevuši arī pieci ģimenes ārsta U. Mantona pacienti.

Par laimi, situācija ir kontrolējama, saslimušo skaits visā Vecumnieku novadā nav lielāks par pieciem gadījumiem, informē Slimību profilakses un kontroles centrs.