BauskasDzive.lv ARHĪVS

Iepazīšanās vietņu aizkulises

Iepazīšanās vietņu aizkulises

Attiecību veidošana attālināti – interesanti, bet arī riskanti.

Kamēr pasākumi ir ierobežoti un satikšanās klātienē savas un citu veselības saudzēšanas nolūkos nav vēlama, cilvēki sarakstās un labus vārdus, kā arī asāku kritiku cits citam velta sociālajos tīklos. Izklaides, atpūtas un arī iepazīšanās jomā daudzi ir pārorientējušies uz interneta vidi. Novērojumi populārākajās iepazīšanās un sarunu vietnēs liecina, ka cilvēki meklē ne tikai vienkāršu draudzību, bet arī attiecības, kuras dibināt no attāluma un netiekoties ar konkrēto personu aci pret aci. Tas ir interesanti, bet arī riskanti. Modrību nedrīkst zaudēt, lai nekļūtu par vieglas izklaides vai krāpniecības upuriem.

Ar risku jārēķinās
«Ļoti maz cilvēku, apmēram viens no 15, iepazīšanās vietnēs un portālos uzmanības pievēršanai izmanto rakstveida tematiskas, pakāpeniskas, normālas, jēdzīgas sarunas, ņemot vērā, ka tur sastopas ar svešiniekiem,» trīs dienu laikā iepazīšanās lietotnēs un portālos gūto pieredzi un tajos valdošo aktivitāti novērojusi kāda jauna sieviete.

Tā kā līdz šim ar iepazīšanās portāliem, lietotnēm un cita veida virtuālajām tikšanās vietām, izņemot sociālos tīklus, viņai nav bijis nekādas saskares, sieviete vēlējusies saprast, kā var dibināt kontaktus attālināti. Viņa stāsta: «Ir jābūt ļoti uzmanīgam, esot šādā vidē – kādu informāciju izpaud publiski un kādu izstāsti svešiniekam. Pat tad, ja viņam ir bilde, persona ir sniegusi izsmeļošu informāciju par sevi, ko var lasīt ikviens, un norādījusi savus nolūkus iepazīties, tomēr ir jāvadās no savstarpējās sarunas ievirzes. Jāsa-prot, vai arī otra persona tiešām uzvedas godīgi. Trausla robeža. Ja saruna ir patīkama un savstarpēji pieņemama, tad viss ir kārtībā. Tomēr jebkurā gadījumā jārēķinās, ka pastāv riski, tādēļ nevar atklāt sevi publiski un tā uzreiz katram, kurš ierauga, uzraksta piedāvājumu iepazīties. Tā tomēr nav saruna klātienē vai publiskā vietā, kad ir iespēja vērot cilvēka dabisko uzvedību. Protams, ir veiksmes stāsti, un jānovēl katram, lai, meklējot attiecības šādā vidē, arī viss izdotos.»

Atbildība – katram pašam
Droša interneta centrs jau iepriekš pauda, ka virtuālajām vietnēm kā drošības līdzeklis būtu personu apliecinošu dokumentu pārbaude. Taču tas ir pretrunā Datu aizsardzības regulai.

«Loģiski būtu, ja, reģistrējoties portālā, prasītu personu apliecinošu dokumentu datus, taču ir aizliegums datus ievākt. Portāli un aplikācijas brīdināt brīdina par pilngadības nepieciešamību, taču neviens to oficiāli nepārbauda,» norāda Latvijas Droša interneta centra vadītāja Maija Katkovska. Dzimšanas gadu var norādīt tādu, kādu vēlas, neviens to nepārbauda, ja vien nenotiek reģistrācija, saslēdzoties ar sociālajiem tīkliem. To apliecina arī sieviete, kura pētīja iepazīšanās vietņu aizkulises.

Turklāt viņa novērojusi: kaut gan iepazīšanās portāli un vietnes domājušas par dažādiem drošības pasākumiem, lai maksimāli izslēgtu iespējamos riskus un kaitējumus lietotājiem, tomēr katram pašam jābūt modram un jāuzņemas atbildība. «Portāli un lietotnes norāda – esam droši, te reģistrējušies cilvēki ir īsti, jo jāapliecina sava identitāte, tādējādi apelējot pie drošības, ka te nav viltvāržu vai kāds vienkārši nesīs cauri. Taču – īsti izskatā un personībā viņi var būt, bet kādi viņi ir? Tad nu atbildība ir pašiem – ar ko ielaisties un cik tālu? Turklāt es pārliecinājos, ka viegli ir apiet visus šos noteikumus. Cilvēkiem ir labi jāpārdomā, kādu informāciju par sevi publicē un kādas bildes rāda publiski citiem,» iesaka iepazīšanās vietņu pētniece.

Neiespējami izdzēst

Sieviete pēcāk nonākusi līdz nākamajai pētījuma tēmai – cik viegli pēc tam no šādām vietnēm ir izdzēst savu profilu? «Man gāja diezgan grūti un ilgi – vairākas dienas meklēju, kā izdzēst, turklāt katra mazākā nianse izdzēšanās procesu padara sarežģītāku. Sapratu, ka šī opcija ir diezgan apslēpta, īpaši tajās vietnēs, kur no lietotājiem kādā konkrētā aizraušanās brīdī pieprasa maksu, īpaši par popularitāti, lai iepatiktos pēc iespējas vairāk cilvēkiem, būtu pamanāmāks,» stāsta sieviete.

Latvijas Droša interneta centra speciālisti atgādina: lietojot sociālos tīklus, jāņem vērā, ka internetā ievietots saturs nav izdzēšams pavisam un uz visiem laikiem. Lai arī šī informācija attiecināta uz bērniem un jauniešiem, tomēr vērā ņemama katram, aicinot domāt, kā uzvedies sociālajos tīklos un citās virtuālās satikšanās vietās.

Mīlas vietā – krāpšana

Laiku pa laikam Valsts policijā (VP) tiek saņemti iesniegumi no sievietēm, kuras sociālo tīklu iepazīšanās vietnē ir sākušas saraksti ar nepazīstamu vīrieti, kurš, iemantojot uzticību, izkrāpis lielu naudas summu, kas bieži vien mērāma vairākos tūkstošos eiro, norāda VP sabiedrisko attiecību speciāliste Madara Šeršņova.

Pagājušā gada jūnijā VP vērsās sieviete, kurai topošais «līgavainis» izkrāpis ievērojamu naudas summu – nepilnus 48 tūkstošus eiro. «Viņu sarakste esot sākusies kādā sociālo tīklu vietnē, taču vēlāk turpinājusies mobilo telefonu saziņas lietotnē. Vīrietis sacījis, ka ir ķirurgs, kurš strādā militārajā zonā Somālijā. Abu jūtas uzplaukušas pēkšņi, tāpēc viņi vēlējušies pēc iespējas ātrāk tikties. Taču, lai to varētu īstenot un vīrietis atlidotu uz Latviju, viņam bija nepieciešama konkrēta naudas summa, ko sieviete viņam pārskaitījusi. Tiklīdz veikts pēdējais pārskaitījums, no sarakstes biedra nav bijis ne vēsts,» notikumu gaitu atspoguļo policijas pārstāve.

Jau iepriekš VP darbinieki ziņojuši par citiem līdzīgiem gadījumiem, kad krāpnieki visbiežāk darbojas pēc vienotas shēmas, proti, izmantojot sociālo tīklu iepazīšanās vietni, sāk draudzīgu un sirsnīgu saraksti ar iespējamo cietušo. Krāpnieks, iemantojot sievietes uzticību, sarakstē var sākt stāstīt par savām problēmām, kas viņu it kā skar, piemēram, nepieciešama nauda dārgai operācijai vai konkrēta summa, lai atbrauktu atvaļinājumā uz Latviju u. c. Tāpat krāpnieks var minēt par viņam piederošām glabātavā ievietotām dārglietām, lielu daudzumu dažādu valūtu banknošu, dokumentiem un citām lietām, kurām viņš netiek klāt, jo par to nepieciešams samaksāt.

«Bieži vien šādas sarakstes beidzas negatīvi – tiklīdz krāpnieks saņem prasīto summu, jebkāda komunikācija ar cietušo tiek pārtraukta, tādējādi nodarot sievietei ne tikai sirdssāpes, bet arī finansiālas problēmas. Lai nepiedzīvotu nepatīkamus mirkļus, Valsts policija aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem un nebūt pārlieku uzticīgiem sociālajos tīklos, iepazīstoties ar svešiniekiem. Tāpat atkārtoti atgādinām, ka nevajadzētu trešajām personām izpaust savus personīgos datus, tādējādi pakļaujot sevi riskam kļūt par krāpšanas upuri,» iesaka policijas pārstāve.


Galvenie riski, ar kuriem var saskarties sociālajos tīklos un iepazīšanās lietotnēs/portālos:

pārāk daudz privātu bilžu, video un personiskas informācijas publicēšana ar atrašanās vietas atzīmēm;

saziņa ar nepazīstamām personām;

viltus konti, kuru mērķis maldināt, manipulēt ar lietotājiem vai veikt kādas ļaunprātīgas darbības;

sekstings (seksuāla rakstura ziņu, attēlu vai video sūtīšana) un kailfoto izspiešana;

finanšu krāpniecība;

tevi var nofotografēt, nofilmēt, ierakstīt un ievietot internetā, tev pat to nezinot;

visus tavus foto varēs nokopēt citas personas, lai izmantotu dažādiem mērķiem.

Avots: Latvijas Droša interneta centrs.


PIEREDZE

Pārsvarā grib vienas nakts sakarus


DACE BRIEDE (37 gadi):

– Ar savu draugu Edgaru, ar kuru kopā esmu piecus gadus, iepazināmies internetā. Biju reģistrējusies vairākos iepazīšanās portālos. Kādēļ internetā? Apmeklējot publiskās izklaides vietas, sapratu, ka tajās apgrozās vieni un tie paši cilvēki – nekā jauna. Reģistrējos, iepazinos, taču ātri vien bija jālieto «atšūšanas» metode, jo daudzi atklāti jau sarunas sākumā pasaka, ko vēlas, – pārsvarā ātras attiecības, vienas nakts sakarus. Ir ļoti jādomā līdzi, jācenšas izsekot otra cilvēka domu gājienam – tu viņu neredzi, bet mājieni ir jāpazīst. Jāteic gan, ka to izdarīt ir diezgan viegli.
Portālā sarakstījāmies pāris nedēļu, tad apmainījāmies telefona numuriem, no portāliem aizgājām, vēl pēc pāris nedēļām, ilgstoši sarakstoties, notika pirmā tikšanās klātienē. No tā brīža visa iepazīšanās sākas no jauna – cita uzticība, no jauna atkal pārbaudi virtuāli iepazīto cilvēku, centies saprast, vai sarakstē gūtā informācija ir patiesa. Bet, ja cilvēks ir ar patiesiem nodomiem, tad viss sanāk.
Manai paziņai gan nevedās tik spīdoši. No sākuma viņai izveidojās abpusēji ļoti cerīga saruna ar vīrieti, līdz vienā brīdī viņš pazuda. Savukārt kādam ģimenes draugam saruna beidzās ar tikšanos klātienē, ilgām attiecībām, taču, atklājot, ka sieviete vīrieti izmanto finansiāli, bet turpina iepazīšanās maratonu, attiecības izjuka.