BauskasDzive.lv ARHĪVS

Unikālas dižkoku vietas

Eva Ķeruže

2020. gada 12. maijs 00:00

561
Unikālas dižkoku vietas

Dosimies dabā! Brīnišķīgu dabasskatu baudītājiem Iecavā.

Piedāvāju vēl vienu iespējamo pārgājiena maršrutu Iecavā un tās apkaimē. Pārgājiena kopējais ilgums ir apmēram divas stundas un garums 10 kilometru. Šis pārgājiens domāts dabas daudzveidīgā krāšņuma baudītājiem, jo maršruts ved ārpus Iecavas un tajā sastopami unikāli un skaisti dabasskati un zvēri.

Nozīmīgais Sila parks un Sila kapi
Pārgājiens dabā sākas Iecavas muižas kompleksa centrā – Grāfa laukumā. 1795. gadā Iecavas muižu savā īpašumā ieguva grāfs Pēteris fon der Pālens. Grāfa valdīšanas laiks atnesa Iecavai rosīgu uzplaukumu – tika uzbūvēta Iecavas pils, radīts angļu stila ainavu parks un svešzemju sugu daudzveidība. No Iecavas muižas kompleksa saglabājies 1908. gadā celtais pils bibliotēkas korpuss, klēts un stallis, kas pašlaik ir viesu nams «Dārta». Grāfa laukumā ir iespēja apmeklēt sporta un vēstures ekspozīciju «Arhīvs», kurā aplūkojamas Iecavas sportistu balvas un rakstveida liecības.

No Grāfa laukuma ceļš ved līdz Iecavas upes tiltam, pirms kura ir jānogriežas pa labi. Pa šo ceļu taisni jāiet aptuveni trīs četri kilometri. Ceļa sākumposmā kreisajā pusē atrodas Iecavas vecā slimnīca, kura pastāvēja no 1823. līdz 1999. gadam. Pirms Otrā pasaules kara slimnīca bija plaši iecienīta iedzīvotājiem, un slimnīcas vadība, rūpējoties par slimnieku atveseļošanos, ap slimnīcu iestādīja parku ar krūmiem, kokiem un dzīvžogiem.

Ejot taisni gar veco slimnīcu, kreisajā pusē atrodas Sila kapi un pretējā pusē Iecavas Sila parks. Iecavas Sila kapi un parks ir nozīmīgi, jo tā ir blīvākā vieta, kur atrodas dižkoki, un Latvijā grandiozākā  dižpriežu vieta. Abās ceļa pusēs iespējams saskatīt daudz dižkoku, kuri ir iezīmēti ar zaļām plāksnītēm, uz kurām uzzīmētas ozolu lapas. Vairāk par konkrētiem dižkokiem Iecavas silā var uzzināt interneta vietnē – koku datubāzē dziedava.lv.
   
Stirnu ģimenes un «Dārtes zirgi»
Turpinot ceļu taisni, kreisajā pusē atradīsies viens no lielākajiem nerafinētās eļļas ražotājiem Baltijā – «Iecavnieks». Uzņēmums pārstrādā rapšu, linu un kaņepju sēklas, no kurām iegūst nerafinētas pārtikas eļļas. Ejot tālāk, ceļš ved ārpus Iecavas, un sākas pārgājiens dabā. Turpmākajā kilometrā, kas sākas uz grantsceļa, nereti var sastapt stirnu ģimenes, kas mīt abās ceļa pusēs esošajos laukos. Tuvākajā krustojumā jānogriežas pa labi. Ceļa posma labajā pusē atrodas karjers, savukārt kreisajā pusē paveras skaists skats uz zaļiem laukiem, kuros arī var sastapt stirnas, pīles un zosis. Ejot taisni, labajā pusē atradīsies koku birzīte, aiz kuras jānogriežas pa labi. Ja ir vēlme turpināt ceļu taisni, tad nonāksit līdz šosejai A7, aiz kuras atrodas Iecavas novada apdzīvota vieta Zorģi.

Nogriežoties aiz birzītes, ceļš ved atpakaļ uz Iecavu. Šajā posmā iespējams sastapt arī zaķus un ežus. Apmēram 1,5 kilometru ejot taisni, nonāksit līdz zirgu stallim. Ceļa abās pusēs var sastapt diezgan daudz skaistu un cēlu zirgu. Ceļa beigās atrodas biedrības «Dārtes zirgi» aploki, kur iespējams izjāt ar zirgu. Tad jānogriežas pa labi un, ieejot koku alejā, jāgriežas pa kreisi, kur ceļš aizved līdz Iecavas vēsturiskajam centram. Pirms vēsturiskā centra labajā pusē ir meža taka, pa kuru ejot nonāksit pie sarkanas ķieģeļu mājas, kas ir viens no vēsturiskajiem sarga namiņiem Iecavas muižas parkā. No sargu namiņa dodoties pa kreisi, ieraudzīsit skaistu, unikālu ozolu aleju. Latvijā ir maz tik vecu ozolu. Ozolu alejas beigās, nogriežoties pa labi, nonāksit pārgājiena sākumpunktā – Grāfa laukumā.