BauskasDzive.lv ARHĪVS

Sabiedriskajā transportā būs jāvalkā mutes un deguna aizsegi

LETA

2020. gada 7. maijs 22:14

567
Sabiedriskajā transportā būs jāvalkā mutes un deguna aizsegi

Pēc 12.maija sabiedriskajā transportā būs jāvalkā mutes un deguna aizsegi, šodien nolēma valdība.
Ministru kabinets uzdeva Satiksmes ministrijai sagatavot un satiksmes ministram apstiprināt pasākumus, lai nodrošinātu epidemioloģiski drošu sabiedriskā transporta izmantošanu, tai skaitā paredzot pienākumu sabiedriskajā transportā valkāt mutes un deguna aizsegu.

Premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV) pēc valdības sēdes skaidroja, ka lēmums par mutes un deguna aizsegu izmantošanu sabiedriskajā transportā nenozīmē, ka cilvēkiem būs jāiegādājas tieši medicīniskās sejas maskas, bet gan brauciena laikā muti un degu varēs aizsegt ar šalli, lakatu vai mājās šūtu sejas masku.

Premjers skaidroja, ka šī pasākuma galvenā ideja ir nodrošināt, lai slimi cilvēki klepojot neinficē apkārtējos.

Tāpat valdība nolēma, ka republikas pilsētu pašvaldības var noteikt papildu nosacījumus pilsētu sabiedriskā transporta izmantošanai.

Slimību kontroles un profilakses centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs atgādināja, ka, piemēram, ķirurgs lieto masku, jo nevēlas inficēt pacientu, savukārt Covid-19 var izpausties klīniski tikai pēc divām dienām un dažreiz vīrusu vispār var nepamanīt. "Tas nozīmē, ka vajag pasargāt citus cilvēkus, līdzīgi kā ķirurgs pasargā pacientu. Mums nepieciešams būt solidāriem ar citiem cilvēkiem, kuri pārvietojas sabiedriskajā transportā," uzsvēra eksperts.

Viņš skaidroja, ka jau patlaban ielās redzams daudz vairāk cilvēku nekā iepriekš, kas nozīmē pilnāku sabiedrisko transportu, kas var pārvērsties par potenciālu infekcijas izplatīšanas risku. "Tas nav kā sastopoties uz brīdi lielveikalā, tāpēc šis pasākums jau iepriekš ir ieviests vairākās valstīs. Līdz šim mums sabiedriskajā transportā nebija nepieciešamības pēc aizsegiem, taču ja sabiedriskais transports būs izmantots daudz intensīvāk, tad riski būs pietiekami lieli," uzsvēra Perevoščikovs.

Eksperts arī norādīja, ka aizsegu valkāšana var kalpot kā sagatavošanās pieredzei nākotnei, jo nav zināms, kā epidemioloģiskā situācija var attīstīties rudenī un ziemā.

Kā ziņots, no 27.marta pasažieru pārvadātājiem, pārvadājumu organizētājiem un pasažieriem noteikti piesardzības pasākumi ar mērķi samazināt pasažieru skaitu sabiedriskajā transportā. Tostarp, pasažieru pārvadātājiem marta beigās tika uzdots ierobežot vienā braucienā atļauto pasažieru skaitu, piemēram, autobusu pārvadājumos, kuros tiek pārdots noteikts skaits biļešu, tās pārdot ne vairāk kā 50% no autobusa sēdvietu skaita. Tāpat pārvadātājam bija jānodrošina transportlīdzekļa vadītāja distancēšanās no pasažieriem un jāveic pastiprināta transportlīdzekļu salonu dezinficēšana. 

Savukārt šonedēļ satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP) norādīja, ka sabiedriskajā transportā pārvadāto pasažieru skaits pēdējā laikā sācis pieaugt. 

"Mēs esam reālisti un saprotam, ka kaut kādā brīdī vairs nevarēsim palaist papildu sabiedriskā transporta vienības, tāpēc būs lielāka burzma transportā," teica ministrs.

Viņš norādīja, ka Satiksmes ministrija ir konsultējusies arī ar Veselības ministriju par to, kā rīkoties, un Veselības ministrija norādījusi, lai aizsargātu pasažierus, cilvēkiem būtu jālieto higiēniskās sejas maskas. 

"Tās nav speciālās medicīniskās maskas. Tās var būt arī dekoratīvās maskas, ko katrs pats sev uzšuj, bet kas vismaz nodrošina kaut kādu aizsardzību no apkārtējās vides," teica ministrs, piebilstot, lai Latvijas sabiedrība šo noteikumu ievērotu, maskas būtu jātirgo par relatīvi zemu cenu.