BauskasDzive.lv ARHĪVS

Stingri organizēta dzīvnieku pieņemšana

Anita Moora-Tropa

2020. gada 8. maijs 00:00

1013
Stingri organizēta dzīvnieku pieņemšana

Veterinārās klīnikas strādā īpašā režīmā, palīdzību neatsaka.

Ir ārkārtas situācija valstī vai nav, dzīvnieki slimo tāpat, vērtē Agnese Krūmiņa, Iecavas veterinārās klīnikas un Vecumnieku veterinārās ambulances veterinārārste. Arī speciāliste Bauskā Ieva Apšāne-Muceniece to apstiprina. «Bauskas Dzīve» intervēja veterināros mediķus, lai noskaidrotu, kā viņi strādā īpašajos «Covid-19» diktētajos apstākļos.

Tikai ar iepriekšēju pierakstu
Veterināro prakšu darba laiks Iecavas veterinārajā klīnikā un Vecumnieku veterinārajā ambulancē ir saīsināts par trim stundām. Lai novērstu klientu drūzmēšanos, visas vizītes notiek tikai pēc iepriekšēja pieraksta.

Tie kustoņu īpašnieki, kuri ierodas bez iepriekšējā pieraksta, netiek pieņemti. «Diemžēl daudzi dzīvnieku īpašnieki neizprot ārkārtas situāciju un ignorē šo obligāto noteikumu, ierodas bez brīdinājuma, tāpēc paliek ļoti neapmierināti un sabojāta diena visiem. Lai nerastos šādi nevajadzīgi pārpratumi, lūdzam obligāti vizīti pieteikt pa telefonu – Iecavā 26398338, Vecumniekos – 20019336.»

Veterinārārsts jau pa telefonu iztaujās dzīvnieka saimnieku par radušos problēmu un akūtā gadījumā, ja nepieciešams, nosūtīs uz citu veterināro klīniku.

Klīnikā drīkst ienākt tikai dzīv-nieks un dzīvnieka saimnieks – viens cilvēks. Ienākot un izejot no klīnikas, dzīvnieka īpašniekiem ir pieejamas spirta salvetes roku dezinfekcijai. Arī veterinārārsti, protams, ievēro pastiprinātu personīgu piesardzību – cimdi, dezinfekcijas līdzekļi pašiem un telpām, ievēro noteikto intervālu starp cilvēkiem.

Veterinārārste Agnese iesaka mājdzīvnieku saimniekiem saprast pašreizējo situāciju, lieki neuztraukties, atliekamas lietas atlikt.

Ar dezinfekcijas līdzekļiem «laistās» vairāk

Ieva Apšāne-Muceniece, privātpraktizējoša un Bauskas veterinārās klīnikas «Cortex» veterinārārste, stāsta: «Klīnika strādā arī pandēmijas laikā, vairāk vai mazāk ierastā kārtībā. Dezinfekcijas kārtībā pēc katra klienta, protams, nekas nav krasi mainījies – galda virsmas dezinfekcija, grīdas dezinfekcija tika veikta kā iepriekš, tā arī tagad. Varbūt, kā reizēm pajokoju, – laistos ar dezinfekcijas līdzekļiem vairāk, bet drošības nekad nevar būt par daudz. Praksē tagad pastiprināti lietoju arī baktericīdo lampu – kā kabinets ir brīvs, tā slēdzu iekšā, pat arī atstāju to uz nakti.»

Mainījusies ir pacientu pieņemšanas kārtība. Arī Ieva klientus pieņem tikai stingri pēc iepriekšēja pieraksta, jāpiesakās pa telefonu 26343578. Cenšas izkārtot pieņemšanas ar lielāku starplaiku, pirmkārt, lai cilvēki pat nesatiktos uzgaidāmajā telpā un, otrkārt, lai paspētu kabinetu pilnībā sakārtot un visas virsmas dezinficēt. Dzīvnieku uz pieņemšanu kabinetā pavada tikai viens no saimniekiem.

«Klīnikas aptiekā pircējus ielaižam ne vairāk par diviem. Esmu novērojusi, ka mūsu cilvēki tomēr ir atbildīgi, nedrūzmējas telpās, paver durvis, ierauga, ka jau cilvēki ir priekšā, pagaida ārā, ievēro divu metru distanci. Esam arī savu darba laiku saīsinājuši par vienu stundu. Tomēr klienti nāk, dzīvnieki slimo, tiem palīdzība ir jāsniedz, tāpēc nevienam slimniekam veterinārais pakalpojums netiek atteikts. Cenšos rast dažādus risinājumus: lūdzu sūtīt bildes «WhatsApp», konsultēju pa telefonu, dodu medikamentus ārstēšanas turpināšanai līdzi uz mājām, ja vien, protams, tas ir iespējams.»

Muse tagad pastāvīga kliente

Ilze, Stafordšīras bulterjera Muses saimniece, dalījās ar «Bauskas Dzīvi» savā pieredzē: «Pēdējā laikā mūsu ģimenei ciešs kontakts ar veterinārārstiem, jo pirms divām nedēļām mūsu «stafiņš» tika sakosts. Sazinājos ar veterinārārsti Ievu pa telefonu, vienojāmies par vizītes dienu un laiku, izrunājām arī koduma bīstamību. Ieradāmies Bauskas veterinārājā klīnikā «Cortex» precīzi noteiktajā laikā – bijām vienīgie pacienti. Musei bija nepieciešama brūču apkopšana, kas nav iespējama mājas apstākļos. Mums tika noteiktas vēl trīs vizītes konkrētā dienā un laikā.»

Nelaimes sunim turpinājušās – nedēļas nogalē Muse iekļuva satiksmes negadījumā. No notikuma vietas saimniece zvanījusi veterinārārstei Ievai Apšānei. «Kaut arī brīvdienā, izvērtējot situāciju, ārste pieņēma lēmumu steidzami palīdzēt, un mēs noteiktajā laikā tikāmies klīnikā. Atkal viss bija tā sakārtots, ka bijām vienīgie pacienti. Muse saņēma nepieciešamo medicīnisko palīdzību un aprūpi, kā arī dakterīte operatīvi koordinēja tālākās nepieciešamās konsultācijas pie speciālistiem Rīgā,» stāsta Ilze.

Veterinārārste Ieva Apšāne-Muceniece ļoti iesaka kā saimniekiem, tā viņu mīluļiem ievērot distancēšanos, nedot savu dzīvnieku glāstīt citiem, tieši nekontaktēties ar citiem dzīvniekiem un cilvēkiem.

Neļaut svešiem glaudīt
Vai dzīvnieki var inficēties ar «Covid-19» un pārnest cilvēkam vīrusu? Ilze Meistere, Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) sabiedrisko attiecību daļas vadītāja, skaidro, ka pašlaik nav pietiekamu zinātnisko pētījumu, kas pierādītu jaunā koronavīrusa izraisītās slimības «Covid-19» pārnesi no mājdzīvnieka (suņa, kaķa) uz cilvēku un no cilvēka uz mājdzīvnieku.

Tomēr pasaulē ir reģistrēti daži gadījumi, kad šīs slimības ierosinātājs ir konstatēts arī mājdzīvniekiem – diviem suņiem un vienam kaķim, kuru saimnieki bijuši slimi ar «Covid-19», kā arī zoodārza tīģerim, kura kopējs bijis «Covid-19» pozitīvs. Nesen Nīderlandes kompetentā uzraudzības iestāde ir ziņojusi par dzīvnieku saslimšanu divās ūdeļu fermās, kur strādājuši, iespējams, ar «Covid-19» slimi darbinieki.

Ņemot vērā, ka slimība ir jauna un šajā jomā nav pietiekami daudz zinātnisko pētījumu, bet atsevišķos gadījumos tomēr koronavīrusa klātbūtne ir konstatēta arī dzīvniekiem, PVD aicina būt piesardzīgiem un ievērot vairākas rekomendācijas: neglaudīt svešus un klaiņojošus suņus, kaķus; netuvoties tiem, neņemt uz mājām; pēc jebkura kontakta ar mājdzīvnieku (arī tad, ja tas ir savs mājdzīvnieks) mazgāt rokas; neļaut svešiem cilvēkiem glaudīt savu mājdzīvnieku, kā arī pastaigas laikā neļaut savam mājdzīvniekam kontaktēties ar citiem; ja cilvēkam ir apstiprināta saslimšana ar «Covid-19», izvairīties no pārāk cieša kontakta ar savu mājdzīvnieku (netuvināt mājdzīvniekam seju, neglaudīt to).

Visi iepriekš minētie piesardzības pasākumi būtu ievērojami arī ikdienā, lai pasargātu sevi no saslimšanas ar dažādām infekcijas slimībām.