Puikas atrod nesprāgušu kara laika lādiņu

Karavīri un zemessargi Bauskā pārmeklē Mūsas krastu.
Vakar, 7. maijā, Mūsas krastu ar mīnu detektoriem pārstaigāja trīs profesionālā dienesta karavīri un trīs zemessargi no Rīgas 1. brigādes Zemessardzes 53. Bauskas kājnieku bataljona un Rīgas 1. brigādes Inženieru rotas.
Notikuma sākums bija 5. maijā ap plkst. 19.30, kad Mūsas krastā puikas, pastaigājoties gar mājvietai tuvo upi, ieraudzījuši dīvainu priekšmetu, kas rēgojies no zemes. Gabriels un Kristers, ap desmit gadu veci puikas, mazliet ar rokām parakuši laukā atradumu, līdz sapratuši, ka «tā ir mīna». Tad skrējuši projām. Kristers «Bauskas Dzīvei» atzīst, ka nu būs bail staigāt gar upi, turpretī Gabriels dūšīgi apgalvo, ka bail nebūšot vis.
Sintija Jukšinska, kas dzīvo pretī upei, teic: «Katru dienu te staigāju, neko tādu nepamanīju.» Savukārt Mairita Turķe uzskata, ka lādiņš noteikti izrauts tad, kad upe tīrīta.
Policija, otrdienas vakarā gaidot sapierus, dežurēja notikuma vietā, raidot prom cilvēkus, kas pastaigājoties tai tuvojās. Tas bija nesprādzis kara laika lādiņš, informē Dace Kalniņa, Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes vecākā speciāliste. Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas rotas speciālisti lādiņu paņēma un aizveda prom.
Skaista idille un... granātas
Pastāvēja iespēja, ka upes krastā varētu būt vēl kādi sprādzienbīstami priekšmeti, tālab pašvaldība aicināja profesionāļus visu teritoriju rūpīgi pārbaudīt.
Ceturtdien pūta dzestrs vējš, bet spīdēja spoža saule, kas palaikam tā asumu mazināja. Mūsas ūdens rotaļīgi vizuļoja, skaista diena, bet baušķenieku iemīļotajā pastaigu vietā dežurēja Bauskas pašvaldības policija, lai novērstu cilvēku tuvošanos upes krastam. Rīgas 1. brigādes Inženieru rotas dižkareivis Artūrs Dambergs stāsta, kā notiek šādu bīstamu priekšmetu meklēšana. Pēc detektora signāla priekšmets tiek atrakts, identificēts, ka bīstams, tad notiek marķēšana, proti, vietu ar mietiņiem, krāsu iezīmē, nožogo. Pēc upes tīrīšanas noteikti pastiprināta vērība jāveltī akmeņu uzbērumiem. Vīri izkārtojās, virzījās ik pēc desmit metriem, lai detektori savā starpā «nerunātos». Detektors uztverot ap 80 centimetru dziļumā.
Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Voldemārs Čačs arī ik pa brīdim lūkoja, kā rit pašvaldības iniciētie darbi. Vīri atsaucās nekavējoties, lai gādātu par sabiedrības drošību. Tas patiesi ir ļoti svarīgi, jo meklēšanas sākumā jau tiek uzieta granāta jeb tā sauktais «čiekurs», kas atradās pie upes brasla, jo tur kara laikā, visticamāk, notikusi forsēšana. Ir noteikta kārtība – pēc vietas atzīmēšanas zvana policijai, kas izsauc Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas rotu no Ogres. Nereti neprofesionāļi teic, ka «kara lietas» lielākoties laikazoba un gadu desmitu dēļ vairs nav bīstamas, ka «laiks jau tās neitralizējis», tomēr tā neesot. «Jebkurš nāves rīks ir nāves rīks, pret to tā arī jāizturas,» spriež pieredzējušie vīri.
Pēc neilga brīža Agnis Almanis, Zemessardzes 53. Bauskas kājnieku bataljona apgādes daļas vecākais speciālists, atrod otru tādu pašu granātu ar detonatoru. Tie nav nevainīgi priekšmeti, jo sprāgstot šķembas var lidot 200 metru rādiusā. Vīri spriež, ja detonators klāt, tad citreiz nedrīkst pārvietot, jāspridzina uz vietas, pirms tam visus evakuējot, tomēr galalēmums ir speciālistiem, kas ceļā. Turklāt izskan atgādinājums, ka tuvumā ir gāzesvads un elektrolīnijas, tad, visticamāk, šādu darbību nevarēs veikt. Detektors «pamana» arī vecas konservu kārbas, caurules un stieņus zemē; pirms nav zināms, kas tur ir, jārok visi. Tiek atrasta arī mīnmetēja «aste», bet tā nav bīstama.
Ierodas munīcijas neitralizēšanas grupa
Pēc laika ir klāt Zemessardzes 54. inženiertehniskā bataljona Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas rota no Ogres. Atis Kārkliņš, grupas komandieris, stāsta, ka pēc sprādzienbīstamo priekšmetu novērtēšanas, ja tos var pārvietot, tie tiek ievietoti kastē ar smiltīm vai starp smilšu maisiem, lai pasargātu no kustēšanās un triecieniem. Priekšmeti jāpadara droši pārvadāšanai.
Aktīvais darbu periods esot pavasaris, vasara, arī rudens. Esot dienas, kad vīri saņemot ap 16 – 20 izsaukumu, reta diena ir bez izsaukumiem. Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas rota ir arī Saldū un Rēzeknē.
Kad rotas vīri izcēla un sagatavoja bīstamos atradumus, viņi ar tiem devās prom, lai vēlāk neitralizētu. Tomēr, nekur tālu netikuši, saņēma zvanu, ka atrasta jau trešā granāta, tāda pati kā iepriekšējās, turklāt ar detonatoru. Pēc laika arī tā tika sagatavota un aizvesta prom neitralizēšanai.
Karavīri un zemessargi vakar, 7. maijā, ar mīnu detektoriem pārmeklēja trešdaļu upes krasta, darbi turpināsies piektdien, 8. maijā. Tālab šodien no plkst. 9 līdz 14 Krasta ielā, posmā no Pionieru ielas līdz Mūsas tiltam, būs slēgta satiksme.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»