BauskasDzive.lv ARHĪVS

Komentāri: Latvijai paveicies

Komentāri: Latvijai paveicies

Kas, jūsuprāt, veicinājis to, ka mūsu valstī ir relatīvi zems ar «Covid-19» saslimušo un mirušo skaits?


Lidija Altberga, ārste-infektoloģe Bauskas slimnīcā 80. – 90. gados

Vakcīna un disciplīna
– Bija vērts mācīties par dakteri tikai tāpēc vien, ka man bija lemts ārstēt tieši infekcijas slimības, kas ir tik mainīgas un neparedzamas. Mikroorganismu izraisītās kaites, kas bija izplatītas pirms 30 – 40 gadiem, ir pazudušas un tikai tāpēc, ka bija vakcinācija. Arī Bauskas slimnīcā nodaļu slēdza, jo nebija infekciju. Ar to vēlos sacīt – arī pret «Covid-19» nekas cits nelīdzēs, kā tikai vakcinācija.

Infekcija ir nežēlīga, taču ne katram tā ķeras klāt. Šis vīruss pārbauda mūsu spēju mobilizēties, tāpēc ārkārtīgi svarīga ir disciplīna, ierobežojumi, ko aicina ievērot epidemiologi un valdība. Mājas, ziepes, divi metri – tas būtu jāskandina vēl un vēl.

Salīdzinoši zemo inficēto personu skaitu skaidroju ar to, ka Latvijā ir cita uzvedības kultūra, cilvēki ir disciplinētāki, labi strādā epidemioloģiskie dienesti; šajā jomā stingrība bija arī agrākos laikos.

Nav zinātniski pierādīts, ka, pārslimojot «Covid-19», tiek iegūta imunitāte; tā vairāk atkarīga no dzīvesveida un veselības. Visa pasaule cer uz vakcīnu. Arī es uzskatu, ka cilvēkus var glābt vakcīna un stingra disciplīna.


Aivars Okmanis, Rundāles novada domes priekšsēdētājs

Lauku dzīves priekšrocības
– Šajā visiem tik satraucošajā laikā ne tikai mani, bet droši vien daudzus mūsu novada iedzīvotājus iepriecina rezultāti, kādi redzami vīrusa izplatības kartē. Vismaz līdz šim tajā ir mūsu novadam patīkamas ziņas – joprojām nav neviena saslimušā. Tas gan nenozīmē, ka nevaram to vēl piedzīvot... Arī tuvējā kaimiņu novadā saslimušo skaits nav apdraudošs. Protams, žēl, ka nav iespējami lielie, skaisti iecerētie pasākumi kā Mežotnes pilskalna svētki un citi projekti.

Analizējot mūsu novada veiksmes cēloņus, jāatzīst – tie var būt ļoti dažādi, taču diezgan uzskatāmi pierādās lauku dzīves priekšrocības. Proti, nelielā teritorijā iedzīvotāju koncentrācija ir neliela, komunikācijas lauks diezgan ierobežots, migrācija minimāla. Ja tam visam vēl pievienojas iedzīvotāju izpratne un pašdisciplīna, tad rezultāts ir gluži labs.

Novadu reformas sponsorētāji un īstenotāji mūs ved gluži pretējā virzienā – uz infrastruktūras un iedzīvotāju koncentrēšanu lielākos un blīvāk apdzīvotos centros.
Bažas par nākotni rada tie 2,5 miljardi eiro, kas paredzēti krīzes seku novēršanai, bet arī šī nauda būs jāatmaksā...


Mirdza Brazovska, SIA «Bauskas slimnīca» vadītāja

Pāragri uzelpot

– Uzskatu, ka vēl pāragri apgalvot, ka šis ir Latvijas veiksmes stāsts. Nezināmo faktoru joprojām ir vairāk nekā zināmo, patlaban notiek tikai taustīšanās. Zinātniski nevarēšu pamatot, bet man liekas – pašlaik redzamā aina neatbilst realitātei. Testus pagaidām veic saslimušajiem, taču patiesība būs zināma vien tad, ja lielākajai daļai iedzīvotāju veiks antivielu analīzi. Tikai vadoties pēc iegūtajiem datiem, varēs modelēt un apjaust īsto saslimušo skaitu.

Pagaidām neviens īsti nevar apgalvot, ka, izslimojot «Covid-19», tiek iegūta imunitāte. Jāapzinās, ka tā ir vīrusa infekcija, līdzīgi kā gripa. Sasirgstot ar gripu, neveidojas imunitāte nākamās sezonas gripas paveidam. Tālab patlaban svarīgi līdz rudenim atrast īpaši iedarbīgu medikamentu, kas palīdzētu uzveikt šo vīrusu. Iespējams, parādīsies arī precīzi ātrāk nosakāmi slimības testi, pieļauju gan, ka vakcīnu šogad nesagaidīsim.

Aukstā sezona, kas sekos vasarai, nešaubīgi var būt agresīvāka, jo cirkulēs gan gripa, gan «Covid-19». Milzīgā pandēmija, kurā iesaistīti kontinenti un ļoti daudz saslimušo, vienā dienā vienkārši tāpat nevar pazust. Varam piesargāties, jo tas ir pašu rokās.