BauskasDzive.lv ARHĪVS

Bauskas, Rundāles un Vecumnieku novadā atbalstīti deviņi kultūras projekti

Žanna Zālīte

2020. gada 7. maijs 08:18

641
Bauskas, Rundāles un Vecumnieku novadā atbalstīti deviņi kultūras projekti

Šī gada Zemgales kultūras programmā atbalstīti 59 projekti 114 tūkstoš eiro apmērā, tai skaitā deviņi mūspuses novados – Bauskā, Rundālē un Vecumniekos.
«Zemgales plānošanas reģionā (ZPR) noslēdzies v/as «Latvijas valsts meži» un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītās «Zemgales kultūras programmas 2020» projektu konkurss. Neraugoties uz pandēmijas radītajiem samezglojumiem reģiona kultūras dzīvē, apsveicama ir projektu pieteicēju lielā aktivitāte, jo pavisam ZPR tika saņemti 92 pieteikumi ar kopējo finansējuma pieprasījumu 373 667,69 eiro apmērā,» laikrakstu «Bauskas Dzīve» informē Juris Kālis, ZPR sabiedrisko attiecību speciālists. Ekspertu komisija, kas darbojās attālināti, nolēma atbalstīt 59 projektus par šogad programmai piešķirto kopējo finansējumu – 114 000 eiro. Pērn novirzītie līdzekļi – 76 000 eiro – ļāva atbalstīt vien 45 projektus.
«Šogad atbalstu guvuši galvenokārt tie projekti, kuru īstenošana nav saistīta ar vērienīgu kultūras sarīkojumu – svētku, festivālu un koncertu – rīkošanu. Augstāk novērtētas ieceres, kas vairāk vērstas uz dažādu kultūras procesu izpēti, tehnisko projektu izstrādi, nozīmīgu kultūras objektu vai priekšmetu restaurāciju, kā arī uz dažādām interaktīvām izpausmēm kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā un popularizēšanā,» skaidro J. Kālis.
Iegūts atbalsts piecu ideju realizēšanai Bauskā. Bauskas muzejam atvēlēti 1200 eiro V. Plūdoņa muzeja ekspozīcijas modernizācijai, savukārt Bauskas pils muzeja projektam «17. gs. krēslu komplekta restaurācija Kurzemes-Zemgales hercogu Ketleru rezidences – Bauskas pils – interjera iekārtojuma ekspozīcijai» piešķirti 1500 eiro. Biedrība «Meistars Gothards» grāmatas «Bauskas apkārtnes mākslinieki» izdošanai saņems 2250 eiro, savukārt Bauskas mūzikas un mākslas skola koncertcikla «Dzimuši Bauskai» rīkošanai ieguvusi 1600 eiro. Tikpat lielu finansiālo atbalstu saņems SIA «Bauskas dzīve» kultūras pielikuma «Kultūrvide novados» veidošanai laikrakstā «Bauskas Dzīve».
Divus projektus īstenos Rundāles novada dome. 9. Zemgales stāstnieku festivāla «Gāž podus Rundālē» rīkošanai iegūtais atbalsts ir 1770 eiro, bet stāsta par Mežotnes pilskalnu veidošanai – 994 eiro.
Arī Vecumnieku novadā Zemgales kultūras programmā šogad tiks realizētas divas ieceres. Biedrība «Skaistkalnes lauku sieviešu klubs «Mēmelīte»» ieguvusi 500 eiro, kas palīdzēs īstenot projektu «Dzīparu pie dzīpara liekot». Savukārt biedrībai «Kalna svētību kopiena» piešķirti 1500 eiro Kurmenes Svētā Pētera skulptūras remontam un jaunas kopijas izgatavošanai.
Laima Indriķe, Skaistkalnes lauku sieviešu kluba «Mēmelīte» pārstāve, «Bauskas Dzīvei» atklāj, ka projektā plānots organizēt aušanas pamatu apguvi, lai atjaunotu seno nodarbi. Skaistkalnes pusē šis amats izzudis; dažas audējas tuvākajā apkaimē vēl esot, taču vairs nepraktizē. Projekta mērķis ir kultūras mantojuma vērtību saglabāšana, pārmantošana un popularizēšana, atjaunojot aušanas prasmes Skaistkalnē un tuvākajos pagastos.
«Tautas namā, sabiedriskās dzīves centrā, plānots uzstādīt stelles un iekārtot vietu, kur ikviens interesents varētu aust. Paredzēts apmācīt piecus – desmit dalībniekus. Tie, kuri vēlas apgūt šīs prasmes, aicināti pieteikties, lai septembrī sāktu nodarbības,» teic L. Indriķe. «Aušanas pamatus pasniegs bijusī skaistkalniete Rasma Statkauska no Mežotnes. Septembrī plānots sarīkot viņas darbu izstādi, lai radītu interesi par šo arodu, savukārt jau decembra vidū savu veikumu eksponēs meistares audzēkņi.» Iespējams, kādu iedvesmos stāsts, ka R. Statkauska aušanas prasmes apguvusi 2011. gadā un jau 2012. gadā pati vadījusi meistarklases, bet 2014. gadā sarīkojusi personālizstādi.
Piedaloties projektu konkursā, biedrība bija cerējusi iegūt 1600 eiro lielu finansiālo atbalstu, taču, kā teic, L. Indriķe, «arī 500 eiro ir naudiņa, kas daļēji segs pasniedzējas atalgojumu».
Andrejs Mediņš, Kurmenes katoļu draudzes priesteris, informē, ka jau sākts darbs pie Svētā Pētera skulptūras remonta un jaunas kopijas izgatavošanas.

«Tā lieta ir aizsākusies, un tēlnieks no Jūrmalas strādā, lai ozolkokā atveidotais Svētais Pēteris līdz Pēterdienai, 29. jūnijam, paceltos virs baznīcas un atgrieztos vietā, kur tas atradies pirms 150 gadiem. Statuja būs autentiska. Pie viena tiks restaurēts arī oriģināls – vecā skulptūra, kam nebija galvas un kas glabājās muzejā Aizkrauklē. Paldies Dievam, bija senas fotogrāfijas, kurās redzams Svētā Pētera sākotnējais veidols. Vēsturiskā statuja pēc atjaunošanas glabāsies Kurmenē,» teic A. Mediņš.
Svētā Pētera vissenākā statuja, kam trūka galvas, ilgus gadus atradusies Kurmenes baznīcas malkas šķūnītī. Kādā brīdī draudzes priekšnieks Ilgonis Mašinskis to nodevis muzejam, kurš to sargājis un rūpējies. Agrākais Svētais Pēteris bijis atveidots kopā ar gaili, grāmatu un atslēgām. Pašlaik virs baznīcas slejas betonā darināta skulptūra. Vasarā tā tiks noņemta un radīs vietu muižas priekšā – sakņu un garšaugu dobes centrā.

Zemgalē apstiprinātos projektus plānots īstenot līdz šī gada 15. decembrim.
Konkursa mērķis ir veicināt reģiona tradicionālo kultūras vērtību saglabāšanu, popularizēšanu un pieejamību plašai sabiedrībai, sniedzot ieguldījumu Latvijas kultūrvides līdzsvarotā un kvalitatīvā attīstībā, uzsver J. Kālis.