Krāj kilometrus pārgājienos

Izaicinājumā «Paliec kājās Iecavā 2020» soļošanas disciplīnas līderi – Kristīne un Sandis Kareļi.
Līdz ar ārkārtas situācijas ieviešanu valstī mainījusies arī katra cilvēka ikdiena, prioritātes, nodarbes un vaļasprieki. Lai šo situāciju padarītu efektīvu un «#PaliecMājās» laiks būtu produktīvs, Iecavas jauniešu centrs ir izveidojis izaicinājumu «Paliec kājās Iecavā 2020», kas norisinās «Endomondo» aplikācijā no 4. aprīļa līdz 4. maijam un ir izveidots, lai Iecavas novada iedzīvotāji brīvo laiku pavadītu aktīvi. Izaicinājuma galvenais nosacījums ir, lai 85% no aktivitātēm ir sākušās Iecavas novada teritorijā. «Paliec kājās Iecavā 2020» norisinās trijās disciplīnās – soļošana, velobraukšana un skriešana. Pašlaik katrā no disciplīnām ir izteikti līderi ar lielu kilometru pārsvaru pār citiem. Izaicinājuma gaitā «Bauskas Dzīve» intervēja soļošanas disciplīnas līderus Kristīni un Sandi Kareļus.
Katru dienu dzen azarts
Soļošanas līdere Kristīne Karele, kura līdz 27. aprīlim nogājusi 563,6 kilometrus, katru dienu dodas vismaz desmit kilometru garā pārgājienā, lai, no mājām strādājot, «neierūsētu» un izkustinātu sevi. «Nebija šaubu, ka jāpiedalās izaicinājumā. Vairākus gadus jau tajos biju iesaistījusies, vienmēr ar lielu prieku un azartu, tomēr iepriekš lielā darba slodze skolā un folkloras kopā «Tarkšķi» to apgrūtināja,» stāsta Kristīne. Viņa pārgājienos ir devusies samērā regulāri apmēram 5 – 7 gadus gan tepat Iecavā, gan kopā ar bērniem un māsu ģimenēm «Soli pa solim» un citu apvienību organizētos pārgājienos.
Kristīne par savu vaļasprieku stāsta: «Pašlaik eju katru dienu un izaicinājumā – pat divreiz dienā – no rīta un pēcpusdienā. Man optimāli liktos noiet 10 – 15 kilometrus dienā, bet pašlaik azarts dzen, un nu jau eju 20 – 30 kilometru dienā. Noteikti, kad izaicinājums beigsies, atgriezīšos pie komfortablā 10 – 15 kilometru dienā.»
Sandis Karelis pagaidām ierindojas pirmajā vietā soļošanas disciplīnā ar noietiem 638,7 km trīs nedēļu laikā. Sandis līdz šim arī ir piedalījies teju visos Iecavas novadā rīkotos «Endomondo» izaicinājumos. Līdz šim viņš brauca ar riteni, taču šogad mainīja disciplīnas, pārejot uz soļošanu, jo vēlējās pamēģināt ko jaunu. «Šis izaicinājums nāca tieši laikā. Ārkārtas situācijā arī es esmu starp tiem, kam ir attālināts darbs, līdz ar to tāda mājās sēdēšana pirmās nedēļas atspoguļojās uz svariem. Tad nāca šis izaicinājums, un es pārgāju uz staigāšanu un turpināju to darīt daudz aktīvāk,» stāsta Sandis.
Kopš izaicinājuma sākuma Sandis pārgājienos dodas katru dienu un izvirza konkrētus mērķus, kas jāsasniedz. Mazais mērķis darbdienās esot 20 kilometru un brīvdienās apmēram 30 kilometru. Sandis uzskata – ja uz darbu Rīgā nav jādodas, tad trīs liekās stundas ceļā uz un no darba var izmantot pārgājieniem.
Maršrutus izvēlas dažādus
Kristīne un Sandis pārgājiena maršrutus izveido paši un izvēlas dažādas distances. Viņa pirms vairākiem gadiem regulāri un visvairāk gāja posmu cauri Iecavai līdz dzelzceļa pārbrauktuvei uz Baldones ceļa, kopumā mērojot 12 kilometrus. Kristīne atklāj iecienītākos maršrutus: «Pašlaik visvairāk eju tā saucamo mazo apli – «Viestarti»–Sarkanā skola–«top!»–Sila kapi–Sila parks–Dartija–centrs. Tie ir apmēram desmit kilometri apkārt Iecavai. Tomēr šopavasar esmu gājusi arī šādi: Iecava–Audrupi, Iecava–Vanči, Iecava–Stelpes ceļš–Dartija, arī tur tāds aplītis sanāk.»
Sandim visiecienītākais maršruts, kas visvairāk fascinējis, ir aiz Grienvaldes dzirnavām pāri sliedēm. Aiz sliedēm atrodas skaisti Latvijas valsts meži, takas un dabasskati, kas Sandi ir uzrunājuši. Viņš teic, ka daudzi šie ceļi nemaz nav ne «Endomondo», ne «Google maps» kartēs, bet dabā gan ir. Piedaloties izaicinājumā, viņš ir atklājis vairākas brīnišķīgas vietas, piemēram, Sila parkā ir skaisti koki, ap Iecavu ir kopti meži, un tajos atrodamas skaistas mājas.
Sandis pirms garākiem pārgājieniem iesaka sagatavoties, paskatoties laika prognozi, paņemot ūdens pudeli un izvēloties ērtus, kvalitatīvus apavus.
Kopā ar franču buldogu
Aktīvajā izaicinājumā iesaistās visa Kareļu ģimene – meitas Anna un Katrīna regulāri brauc ar velosipēdu, dēls Alberts skrien.
Uz jautājumu, kādā kompānijā vislabāk patīk iet, Kristīne viennozīmīgi atbild, ka divatā ar savu suni – franču buldogu Gustu. Viņa par dūšīgo gājēju Gustu stāsta: «Agrāk viņš varēja turēt līdzi arī divreiz dienā pārgājienus, tomēr nu jau ir desmit gadu vecs un pirms pusotra gada pārcietis insultu, tāpēc tagad krietni retāk izrāda interesi par iešanu.» Uz šo izaicinājumu joka pēc tika izveidots «Endomondo» profils arī Gustam, un katrreiz, kad viņš dodas pārgājienā, tiek ieslēgts arī «viņa» telefons. Pašlaik Gusts ar 174 kilometriem trijās nedēļās ir 13. vietā. Kristīne gan atzīst, ka, cilvēku kompānijā ejot, viennozīmīgi laiks paiet ātrāk, tomēr, ja soļo viens vai ar četrkājaino, tad ir laiks visas domas izdomāt līdz galam, attīstīt galvā visādas idejas un saredzēt un sadzirdēt apkārt notiekošo.
Gan Kristīnes, gan Sanda «Endomondo» profilos ir iespējams apskatīt pārgājienu fotogrāfijas, kuras tiek uzņemtas regulāri. Kristīne gan atzīst, ka par savām fotogrāfes spējām nav augstās domās, tomēr šad un tad ko publicē. «Dažas dienas ļoti iekarsu, fotografēdama Iecavas smukās durvis, logus un pastkastes. Tad saliku tās kolāžā, kā biju redzējusi dažviet internetā, un sanāca tīri smuki,» stāsta Kristīne.
Sanda profilā aplūkojamas ļoti skaistas fotogrāfijas, kuras, iespējams, tiks apkopotas un publicētas sociālajos tīklos.
To var ikviens!
Kristīne uzskata, ka došanās pārgājienā ir visdemokrātiskākais sporta veids, ko var ikviens. Kā iesācējam sākt iešanu? Kristīne vērtē: «Nav vajadzīgi nekādi dārgi aparāti, aprīkojumi. Sporta apavi un gribasspēks. Bet ieguvumi ir neatsverami – svaigs gaiss, tas, ka tu līdz ar dabu izdzīvo tās attīstību, sevišķi tagad – pavasarī –, nevis pēkšņi darba un joņošanas starplaikā atjēdzies, ka viss apkārt sazaļojis, bet esi bijis tā visa vidū un soļodams visu piedzīvojis. Dzirdi cīruli vīterojam, satiec lapsas, stirnas, briežus, zaķus cilpojam. Man, Rīgas centrā uzaugušai un nu jau daudzus gadus Iecavas centrā dzīvojošai, šie liekas vislielākie ieguvumi.»
Savukārt Sandis iesaka: «Svarīgi ir uzstādīt konkrētus mērķus un izaicinājumus sev. Ja dodies viens, tad laba lieta ir podkāsti – izvēlies sev interesējošu tēmu, un tas nebūs nomests laiks zemē. Pārgājienu laikā ir arī lieliska iespēja sazvanīties ar draugiem un radiem, ar kuriem iepriekš nav sanācis tik daudz laika veltīt sarunām.»
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»