Loģistika kļūst par svarīgāko

Sejas vairogu ražošanā iesaista uzņēmumus no visas Latvijas.
Codietis Jānis Jātnieks pirms vairākiem gadiem Rīgā sāka uzņēmējdarbību trīsdimensiju plastmasas detaļu printēšanas nozarē, 2016. gadā atklājot industriālās printēšanas centru. Pasaules «Covid-19» pandēmijas apstākļos šādu uzņēmumu darbība ieguvusi pavisam citu nozīmi.
Martā ideju hakatonā, kur meklēja veidus, kā cīnīties ar «Covid-19», uzvarēja ideja par sejas vairogu ražošanu. Virtuālā hakatona «HackForce» uzvarētājkomandai «Shield48» finanšu institūcija «ALTUM» piešķīra starta aizdevumu – 100 tūkstošus eiro – sejas vairogu ražošanai aizsardzībai pret «Covid-19» vīrusu, bija arī cits finansējums. Ar uzvarētāju komandu bija saistīts arī uzņēmums «Baltic 3D», ko vada Jānis Jātnieks.
Plaša sadarbība
Pieprasījums pēc sejas vairogiem vēl aizvien ir ļoti liels, un tas nosaka arī uzņēmuma darba gaitu. Kā atzīst J. Jātnieks, ir pieņemti vairāki jauni darbinieki, arī administrators, jo nepieciešami cilvēki, kas var koordinēt darbu gaitu un saziņu starp iesaistītajiem uzņēmumiem.
«Teiciens «pilnas rokas darba» šoreiz pat pilnībā neatspoguļo situāciju – darba ir ļoti daudz,» saka J. Jātnieks. Galvenā problēma pašlaik ir darba gaitas organizācija un loģistikas plānošana.
Darbs ar trīsdimensiju plastmasas printeriem bija nozīmīgs pašā darbības sākumā, kad bija jārada detaļas, bet tagad jau ir iesaistīti uzņēmumi dažādās Latvijas malās, arī profesionālās izglītības iestādes Ventspilī, Liepājā un Madonā.
«Jau otro reizi esam mainījuši tehnoloģijas un piesaistījuši jaunus uzņēmumus – izveidojusies plaša sadarbība Latvijas mērogā,» stāsta J. Jātnieks.
Meklē materiālus
Nepārtraukti jārēķinās ar izejmateriālu trūkumu un jāmeklē jauni uzņēmumi vai tirdzniecības kanāli, kur tos nopirkt. «Mums pašlaik galvenais uzdevums ir sameklēt komponentus un izdomāt, kā to salikt kopā,» pauž uzņēmējs.
Ar līdzīgām problēmām saskaras arī citi uzņēmumi, kas iesaistīti sejas vairogu ražošanā. Portāls lsm.lv informē, ka izejvielu deficīta dēļ cenas varētu pieaugt. «Materiāla nav. Baltijā mēs esam «sakasījuši» visu materiālu, ko varēja. Polijas robeža ir ciet, mēs neko nevaram dabūt. Mums Latvijas diplomātiskais dienests palīdz no dažām valstīm izvest materiālu, par kuru mēs esam samaksājuši,» informē uzņēmuma «Shield48» pārstāvis Didzis Dejus.
Pašreizējā situācijā viņu ražotā vairoga cena ir 24,2 eiro, bet, visdrīzāk, tā pieaugs. Caurspīdīgās plastmasas, ko izmanto kā vairoga ekrānu, cena Baltijā pieaugusi no 3,3 līdz 5,8 eiro par kvadrātmetru, un daudzviet vairs nemaz nav pieejama.
Nākotne neskaidra
«Loģistikas uzdevumu atrisināšana pašlaik ir prioritāte – jāsameklē komponenti, tikai tad plānojam, kā to salikt. Plānošana ir ļoti nopietna,» stāsta J. Jātnieks.
Firmā «Baltic 3D» vēl aizvien turpinās darbs dažādās jomās – daudziem uzņēmumiem rodas problēmas, kad komplektējošās detaļas vairs nav pieejamas, jo nenotiek piegādes no vairākām valstīm. Arī 3D printeriem darāmā netrūkst. Tomēr daļa uzņēmumu, kas parasti veica pasūtījumus, tagad savu darbu ir pārtraukuši.
«Liela biznesa daļa ir saistīta ar aviāciju. Šis biznesa sektors ir ļoti cietis, apjomi ievērojami samazinājušies. Paredzēt, kas notiks tālāk, nevaru. Neredzu jēgu pašlaik prognozēt nākotni,» saka J. Jātnieks.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»