Ierobežojumi pašu labā

Ārstniecības iestāde ir paaugstināta riska zona, tālab plānveida palīdzība tikusi samazināta.
Pacienti, kuriem martā vai aprīlī bija paredzētas plānveida pārbaudes medicīnas iestādēs vai stomatologa apmeklējums, pēc ārkārtas situācijas izsludināšanas valstī saņēmuši informāciju, ka tās atceltas. Arī pierakstīties uz vēlāku laiku sarežģīti. Vai šāda situācija neapdraud iedzīvotāju veselību vairāk nekā koronavīruss, Veselības ministrijas nostāju skaidro tās pārstāvis Oskars Šneiders.
No 27. marta līdz ārkārtējās situācijas atcelšanai veselības aprūpes iestādēs samazināti plānveida veselības aprūpes pakalpojumi. Ko tieši tas nozīmē? Kādēļ šāds lēmums tika pieņemts?
– Patlaban jau vairāki ierobežojumi plānveida palīdzības saņemšanai tiek pakāpeniski atcelti, lai gan vairāki saglabāsies līdz ārkārtas situācijas beigām. Pašlaik tas noteikts 12. maijā. Pacientus, kuru vizītes ir atliktas, aicinām izturēties iespēju robežās ar izpratni tāpēc, ka šie pasākumi ir vērsti uz to, lai maksimāli ierobežotu slimības izplatīšanos. Jebkura ārstniecības iestāde ir paaugstināta riska zona, kur iespēja inficēties var būt ievērojami lielāka.
Tā kā ārstniecības personas nereti strādā vairākās ārstniecības iestādēs – gan slimnīcā, gan veselības aprūpes centrā vai privātpraksē –, pastāv risks, ka slimību var pārnest no vienas ārstniecības iestādes uz citu. Slimnīcās uzturas vecāka gadagājuma pacienti vai pacienti ar novājinātu imunitāti, dažādām hroniskām veselības problēmām, kas ir absolūtā riska grupā. Daļēja pakalpojumu atcelšana ir vērsta uz to, lai maksimāli pasargātu šos cilvēkus.
Minējāt, ka neklātienes tikšanās laikā ar privātajiem pakalpojumu sniedzējiem tika precizēts, ko nozīmē jēdziens «akūtā palīdzība». Ja es kā hronisks kuņģa slimnieks jūtu saasinājumu, kā pavasarī mēdz notikt, esmu tiesīga saņemt mediķu palīdzību?
– Ja ir hroniskas slimības saasinājums, vispirms jāvēršas pie ģimenes ārsta. Ar viņa palīdzību konkrētā problēma tad arī tiek risināta. Ģimenes ārsts ir tas, kurš nepieciešamības gadījumā pacientu var nosūtīt ārstēšanai stacionārā.
Tā kā patlaban pilnīgi skaidri nav zināms, kādu laika periodu ārkārtas stāvoklis ilgs, vai šāds lēmums neapdraud iedzīvotāju veselību? Aizvien biežāk hronisko slimību pacienti nonāks slimnīcā ar akūtām veselības problēmām, ielaistām slimībām.
– Mēs izprotam hronisko slimnieku neapmierinātību ar to, ka viņi gaidījuši rindā uz valsts apmaksātu pakalpojumu saņemšanu, ko tagad būtu sagaidījuši, bet pakalpojums netiek sniegts. Taču risks, šim cilvēkam apmeklējot ārstniecības iestādi, ir pietiekami augsts, tādēļ ikviens izmeklējums vai konsultācija, kas šinī brīdī var būt atliekams, arī ir atliekams. Cilvēkam, kuram ir hroniskas slimības, saslimstot ar koronavīrusa izraisīto slimību «Covid-19», tās gaita var būt ar nopietnām sekām. Tādējādi tas tomēr ir paša pacienta interesēs – maksimāli radīt apstākļus, lai viņš nenonāktu kontaktā ar šo vīrusu.
Ir jau veselības aprūpes pakalpojumi, kurus iespējami nodrošina neklātienē. Daļā gadījumu konsultācijas ļauj atrisināt situāciju, bet citos – ne.
Tagad aktuāla ir vakcinēšanās pret ērču encefalītu. Daļai bērnu tā pienākas bez maksas. Vai pašlaik ir ieteicams doties uz medicīnas iestādi, lai veiktu vakcināciju, vai labāk atturēties?
– Rīkojumā ir noteikts, ka vakcinācija ir turpināma, izveidojot atsevišķu plūsmu bērniem un pieaugušajiem. Arī šajā gadījumā būtu svarīgi sazināties ar savu ģimenes ārstu, lai saprastu, vai un kā vakcināciju iespējams saņemt.
Esmu dzirdējusi, ka daži ģimenes ārsti pašlaik nestrādā, jo ārkārtas stāvokļa dēļ, piemēram, devušies atvaļinājumā. Ko šādā situācijā darīt pacientiem?
– Ja ģimenes ārsts uz laiku pārtrauc sniegt pakalpojumus, viņa pienākumus pārņem aizvietojošais dakteris. Ja nav iespējams kontaktēties ar savu ģimenes ārstu un nav norādīts arī aizvietojošais mediķis, nepieciešams sazināties ar Nacionālo veselības dienestu. Tas radīs risinājumu konkrētā pacienta gadījumā, kā arī pārbaudīs, kādēļ ģimenes ārsta palīdzība nav pieejama.
Ko rāda statistika uzņemšanas nodaļās un traumpunktos – vai ir palielinājies pacientu skaits?
–Pacientu plūsma uz ārstniecības iestādēm ir būtiski samazinājusies, jo daļa plānveida pakalpojumu netiek sniegta, nevaram teikt, ka pašlaik palielinājies pacientu skaits uzņemšanā.
Vai ārsti, kuri sniedz pakalpojumus privātpraksēs, drīkst strādāt, pieņemot plānveida pacientus par maksu?
– Veselības ministrijas rīkojums par pakalpojumu sniegšanu attiecas kā uz iestādēm, kas sniedz valsts apmaksātu veselības aprūpi, tā arī uz privātajiem pakalpojumu sniedzējiem. Taču tas ir privātās ārstniecības iestādes lēmums, kādā formātā darbu turpināt.
Vai ir aptuvens plāns, kā pierakstu pie speciālistiem realizēs pēc ārkārtas situācijas atcelšanas? Jau tagad cilvēki gaidīja mēnešiem rindā uz ārsta vizīti, tagad tas ilgs gadu un vēl vairāk?
– Tā pacienta, kurš bija pierakstījies uz konsultāciju vai izmeklējumu, dati ir ārstniecības iestādes rīcībā. Loģiskā kārtība varētu būt tāda, ka iestāde sazināsies ar cilvēkiem, kuri rīkojuma dēļ netika pieņemti, pārliecināsies, vai apmeklējums vēl ir aktuāls, un piedāvās jaunu apmeklējuma laiku. Bet mēs noteikti tiksimies ar iestādēm, lai pārrunātu viņu redzējumu, kā šo darbu sākt, un par to informēsim sabiedrību.
Vienmēr ir norādīts, ka cilvēkiem jārūpējas par savu veselību, profilaksi, tad arī dažāda veida infekcijas slimības apdraudēs retāk un tām nebūs smagu komplikāciju. Kā šajā situācijā to īstenot? Turklāt – došanās svaigā gaisā uzlabo imunitāti. Tagad sauklis ir «paliec mājās». Cilvēki sociālajos tīklos norāda, ka šāda rīcība tikai palielina draudus inficēties ar «Covid-19», jo imunitāte ir novājināta.
– Tai sabiedrības daļai, kas neietilpst nevienā no trim grupām – «Covid-19» slimnieki, viņu kontaktpersonas un tie, kuri atgriezušies no ārzemēm, – nav ierobežojumu iziet svaigā gaisā pastaigāt, skriet, nūjot, braukt ar velosipēdu vai citādi būt fiziski aktīvai, kaut vai strādāt dārzā. Vienīgi jāņem vērā, ka nevajadzētu apmeklēt tādas vietas, kur nav iespējams ievērot fizisko distancēšanos.
Individuāli vai kopā ar ģimenes locekļiem, ar kuriem dzīvo vienā mājsaimniecībā, var iziet no mājas. Tas pat būtu vēlams, jo visu laiku nosēdēt telpās cilvēkam ir grūti, arī psiholoģiski. Fiziskās aktivitātes ir nepieciešamas, lai cilvēks justos labi un varētu uzturēt savu veselību formā.
UZZIŅAI
No 20. aprīļa ārstniecības iestādes papildus esošajiem ārstniecības pakalpojumiem atsākušas sniegt arī šādus plānveida veselības aprūpes pakalpojumus:
valsts organizētā krūts vēža skrīninga izmeklējumus (mamogrāfiju);
ar ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījumu ehokardiogrāfijas, ultrasonogrāfijas, rentgenoloģijas, datortomogrāfijas, doplerogrāfijas, kodolmagnētiskās rezonanses, elektrokardiogrāfijas (tai skaitā Holtera monitorēšanas), veloergometrijas un elektroencefalogrāfijas izmeklējumu veikšanu;
pirmreizējas endokrinologa, kardiologa, reimatologa, pneimonologa, oftalmologa un neirologa konsultācijas;
diabētiskās pēdas aprūpi;
zobārstniecībā sākto zobu slimību ārstēšanas procesa un iesākto protezēšanas darbu pabeigšanu un ortodontisko ārstēšanu.
Ārstniecības iestādēm ir jāievēro vairāki piesardzības pasākumi. Minētos veselības aprūpes pakalpojumus tās varēs sniegt no plkst. 9 līdz 16, nodrošinot atsevišķu pacientu plūsmu. Tāpat būs jāierobežo pacientu skaits, kas vienlaikus uzturas ārstniecības iestādes telpās, un jānosaka precīzs ierašanās laiks veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanai.
Ārstniecības iestādēs gan mediķiem, gan pacientiem jānodrošina individuālie aizsardzības līdzekļi, pēc katras pacienta vizītes jāveic dezinfekcijas pasākumi.
Avots: Veselības ministrija.
Kādu medicīnisko palīdzību iespējams saņemt?
Ģimenes ārstu konsultācijas, neatliekamo medicīnisko palīdzību un akūto palīdzību, tajā skaitā izmeklējumus un konsultācijas, vakcināciju, veselības aprūpes pakalpojumus grūtniecēm, onkoloģiskajiem, HIV/AIDS, tuberkulozes, psihiatriskā profila pacientiem.
Veselības aprūpes pakalpojumi pieejami pacientiem pēc traumām, tiem, kuriem nepieciešams nodrošināt terapijas nepārtrauktību. Runa ir par ķīmijterapiju, bioloģiskajiem medikamentiem, orgānu aizstājējterapiju, staru terapiju, dienas stacionāra pakalpojumiem hematoloģijā, metadona aizvietojošo terapiju.
Ārstniecību pacientiem, kuriem jāturpina vai jāpabeidz stacionāri neatliekamā kārtā sākta ārstēšana.
Pacientiem ar hroniskām saslimšanām pieejamas konsultācijas, daļā gadījumu tās nodrošina attālināti – videoformātā vai telefoniski. Tāpat tās pieejamas lipīgo acu slimību un seksuāli transmisīvo slimību pacientiem.
Zobārstniecības pakalpojumus nodrošina akūtos un neatliekamos gadījumos.
Ambulatorie konsiliji notiek bez pacienta klātesamības.
Akūto un subakūto rehabilitāciju personām, kurām šī pakalpojuma atlikšana varētu radīt invaliditātes risku vai darbspēju zaudēšanu.
Rehabilitācijas pakalpojumus bērniem, kuriem to atlikšana varētu būt saistīta ar funkcionējošo traucējumu pasliktināšanos.
Avots: Veselības ministrija.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»