BauskasDzive.lv ARHĪVS

Meklējam alternatīvas iespējas

Ginta Grincēviča

2020. gada 28. aprīlis 00:00

65
Meklējam alternatīvas iespējas

Dabai un maciņam draudzīgie – pašgatavoti tīrīšanas un dezinfekcijas līdzekļi.

Pašlaik kā nekad agrāk tiek uzsvērta un popularizēta roku dezinficēšana un vir-smu tīrīšana ar antibakteriāliem līdzekļiem. Pieaugot pieprasījumam, cenas aug, un diemžēl nereti nākas saskarties ar ādas pro-blēmām, kas rodas no ķīmisko līdzekļu lietošanas. Ir izeja! Izmantojot pāris pamatproduktu, mājas apstākļos var pagatavot gan roku dezinfekcijas līdzekli, gan tīrīšanas līdzekļus telpām, kas būs saudzīgi gan makam, gan videi.

Maldinošā tīrības mēraukla – aromāts
Rita Garbuzova jau vairākus gadus māju tīra ar pašgatavotiem līdzekļiem. Tas bija loģisks solis, dzīvojot zaļi. «Dzīve pārvērtās brīdī, kad apzinājos, kas es esmu, kur dzīvoju un ko varu darīt. Zeme ir smagi cietusi no piesārņojuma, par to ir atbildīgi cilvēki. Vēlējos dzīvot maksimāli draudzīgi dabai. Pēc manis nāks nākamās paaudzes, vēlos dzīvot ar apziņu, ka esmu darījusi visu, kas ir manos spēkos, lai saudzētu zemi. Sākumā šķiroju atkritumus, tad izvērtēju pirkumus, cik plastmasas patērēju. Uzzināju par ķīmisko līdzekļu kaitīgumu. Mēs iztīrām māju, noskalojam, bet ķīmija aiztek un paliek zemītē,» stāsta Rita.
 
R. Garbuzova sociālajos tīklos dalījās ar mājas tīrīšanas līdzekļu receptēm. To pagatavošana ir vienkārša, nepieciešams vien pāris izejvielu. «Grīdu mazgāšanai ūdenim pievienoju nedaudz etiķa un pāris pilīšu kvalitatīvas ēteriskās eļļas. Grīda būs tīra, un telpā būs patīkams, svaigs aromāts. Cilvēki ir pieraduši pie tīrīšanas līdzekļu spēcīgās smakas, aromāts kļūst par tīrības noteicēju. Logu mazgāšanai ūdenim pievienoju nedaudz vairāk etiķa. Etiķa vietā var izmantot citrona sulu, tikai šajā gadījumā to nevarēs uzglabāt, jo maisījums sastāvas un kļūst glums. Flīžu un flīžu šuvju tīrīšanai taisu pastu, kas sastāv no sodas, nedaudz ūdens, kam pievienoju pilīti ēteriskās eļļas. Tīrās ļoti viegli un kvalitatīvi. Ja ir stiprāki traipi, kas ir ieēdušies virsmā, pastas pagatavošanai var izmantot sodu un etiķi. Rezultātā iegūs ļoti spēcīgu tīrīšanas līdzekli,» stāsta Rita.

Pietiek ar ēdamkaroti līdzekļa

R. Garbuzovas profesionālā darbība ir saistīta ar ēdiena gatavošanu. Netīro trauku mājās netrūkst, arī šai problēmai Rita radusi ekonomisku un saudzīgu risinājumu. «Pie izlietnes stāv puslitra burka, katru dienu ieleju tējkaroti dabiskā trauku mazgāšanas līdzekļa un pieleju klāt ūdeni. Traukus mazgāju ar birstīti – koka kāts, dabiskie sari. Ar burciņā esošo maisījumu pilnībā pietiek vienas dienas netīro trauku kaudzei. Tā kā strādāju mājās, gatavoju pasūtījumus, kā arī visas ģimenes maltītes ir mājās, tad netīro trauku ir daudz.»

Rita lielākoties neizmanto veikalā nopērkamos tīrīšanas līdzekļus – vai nu radusi tiem alternatīvus dabiskus aizstājējus, vai pilnībā no tiem atteikusies, piemēram, viņa neizmanto veļas mīkstinātāju. «Mēs esam pieraduši, ka tīrs un kārtīgs asociējas ar spēcīgu līdzekļa aromātu. Arī man tā bija līdz brīdim, kad izpētīju līdzekļu sastāvu. Vajadzīgs laiks, lai mainītos domāšana. Mājās gatavoti tīrīšanas līdzekļi ir draudzīgāki maciņam un dabai. Man pietiek ar apziņu, ka rīkojos saskaņā ar sevi, labvēlīgi dabai. Pietiek ar maziem solīšiem, nav jābūt perfekcijai. Kādam viens konkrēts tīrīšanas līdzeklis ir ļoti svarīgs un neaizvietojams, pāris var atstāt, var sākt ar vienu alternatīvu risinājumu. Cilvēki ir pārņemti ar perfekciju, kāda neeksistē. Reklāmu hipnotizēti, cilvēki ir pārliecināti, ka mājās nepieciešams katrs iespējamais tīrīšanas līdzeklis. Manuprāt, ir svarīgi dzīvot līdzsvarā ar dabu, mēs ņemam daudz, bet pretī dodam maz. Tas gan nav aiz ļauna prāta, cilvēki vienkārši neaizdomājas.»


Pagatavo pats savu!

Izgatavot pašam savu dezinfekcijas līdzekli nav nemaz tik grūti. Svarīgi pārliecināties, ka rīki, ar ko gatavo dezinfekcijas līdzekli, ir tīri. Pasaules Veselības organizācija iesaka ļaut izgatavotajam šķidrumam nostāvēties 72 stundas pirms lietošanas. Tādā veidā bojā ies baktērijas, kas tajā var būt nokļuvušas izgatavošanas laikā.

Lai sarūpētu roku dezinfekcijas līdzekli, nepieciešams alkohols, jo, kā paredz Slimību kontroles un profilakses centrs, dezinfekcijas līdzeklim, lai tas būtu efektīvs, jāsatur vismaz 60 % alkohola. Jo vairāk alkohola, jo labāk. Vislabāk ir izmantot izopropilspirtu, kurā ir 99 % alkohola.

Gela dezinfekcijas līdzekļa pagatavošanai nepieciešams izopropilspirts, alvejas gels un tējaskoka eļļa. Lai izgatavotu līdzekli, jāsajauc izopropilspirts ar alvejas gelu attiecībā 3:1 un mikstūrai jāpiepilina daži pilieni tējaskoka eļļas, kas līdzeklim piešķirs patīkamu smaržu.

Izsmidzināmā dezinfekcijas līdzekļa pagatavošanai nepieciešams izopropilspirts, glicerīns, ūdeņraža peroksīds, destilēts ūdens un izsmidzināmā pudele. Sajauc vienu krūzīti alkohola ar divām tējkarotēm glicerīna, ko var iegādāties arī internetā. Glicerīns ir svarīga sastāvdaļa, jo neļauj alkoholam padarīt ādu sausu. Pēc tam mikstūrai pievieno vienu ēdamkaroti ūdeņraža peroksīda un ceturtdaļu glāzes destilēta vai vārīta un atdzesēta ūdens. Iegūto maisījumu iepilda izsmidzināmajā pudelē.

Foto no www.tavaklade.lv.


Mājās ikdienā nevajag aizrauties ar dezinficēšanu

Par to, cik patiesībā kaitīgi ir veikalā nopērkamie tīrīšanas līdzekļi, kādām vielām jāpievērš padziļināta uzmanība un vai ekoloģiskie ir labvēlīgāki, vaicājām Kristīnei Sēnelei, Baltijas Vides foruma pārstāvei.
– Līdzekļi ir ļoti dažādi. Veikalos ir nopērkami arī ekosertificēti līdzekļi, bet ir iegādājami arī videi un cilvēka veselībai kaitīgi. Lai orientētos kaitīgumā, jālūko uz bīstamības piktogrammām (tie ir simboli – balti rombi ar sarkanu malu un melnu simbolu pa vidu). Ja redzam simbolu «kodīgs», tad skaidrs, ka šis līdzeklis būs kaitīgs jūsu veselībai – var iegūt ļoti nopietnus ādas apdegumus, acu bojājumus. Ar šādiem līdzekļiem jārīkojas ļoti uzmanīgi. Ja redzam simbolu ar beigto zivi, tad skaidrs, ka šis līdzeklis nodara kaitējumu videi. Ja ir piktogramma ar izsaukuma zīmi – var būt dažāds kaitējums veselībai: jālūko paskaidrojošā informācija uz etiķetes (elpceļu kairinājums, ādas kairinājums u. c.). Ja redzam uz kāda līdzekļa piktogrammu ar cilvēka siluetu un tādu kā plaisu,  šādu līdzekli nepērkam, – tāds ir bīstams veselībai, tas var būt kancerogēns. Es gan tādus neesmu redzējusi veikalos, bet cilvēki daudz ko iegādājas internetā un aizraujas arī ar profesionālajiem tīrīšanas līdzekļiem.

Diemžēl uz sadzīves ķīmijas produktiem jūs neatradīsit pilnu sastāvu. Lai tiktu līdz pilnam sastāvam, jāatrod uz iesaiņojuma interneta vietnes adrese, jāatver tā un jācer, ka ražotājs tiešām sastāvu būs norādījis. Ikdienas pircējam ieteiktu izvairīties no smaržojošajiem produktiem (īpaši visādiem gaisa atsvaidzinātajiem, tekstila smaržinātājiem ar noturīgu efektu – sastāvā parasti norāda kā «Parfum», 26 alerģiskās smaržvielas, taču jāņem vērā, ka tādā «parfum» ir vairāki desmiti sastāvdaļu un daudzas no tām ir kaitīgas). Nelietojiet veļas mīkstinātājus, jo tajos mēdz izmantot vielas – «quaternary ammonium compounds» –, ko uzskata par astmas veicinātājiem. Svarīgi izvairīties no hloru saturošajiem līdzekļiem (sastāvā parasti norādīts nātrija hipohlorīts) balināšanai vai aizdambējumu likvidēšanai. Šādus līdzekļus nekādā gadījumā nevar jaukt ar citiem tīrīšanas līdzekļiem, jo var veidoties pat toksiski izgarojumi. Normālā režīmā mājas apstākļos nav nepieciešami arī dezinfekcijas līdzekļi (uz iepakojuma parasti norāda konkrēto aktīvo vielu – biocīdu, dezinfekcijas vielu). Ir līdzekļi ar optiskajiem balinātājiem – tie neizmazgā baltu, tie tikai padara šķietami baltu (optiskie!). Ir bažas, ka tie nesadalās vidē un arī var izraisīt alerģiju. Tos arī norāda uz iesaiņojuma. Sadzīves ķīmijā ir samērā daudz vielu, kas var izraisīt individuālu alerģisku reakciju, īpaši jutīgiem cilvēkiem. Šiem cilvēkiem ļoti rūpīgi jāpēta, ko viņi pērk.

Prasības ekosertificētajiem līdzekļiem ir stingrākas nekā parastajiem tīrīšanas līdzekļiem, tātad arī ietekme uz vidi un cilvēku būs mazāka. Taču ir ļoti dažādi ekosertificētie līdzekļi, jo atšķirīgi (stingrāki un ne tik stingri) kritēriji ir to sastāvam. Kāda sertificēšanas sistēma pieļauj sintētiskās krāsvielas un smaržvielas, cita nepieļauj. Kāda sistēma pieļauj kairinošus konservantus nelielā devā, cita tos nepieļauj vispār. Izvēloties ekosertificētus līdzekļus, es tāpat ieteiktu dot priekšroku līdzekļiem bez smaržvielām un atturēties no pārspīlētas dažādības līdzekļos, jo nav vajadzīgs katram traipam savs līdzeklis.

Vai mājās gatavoti līdzekļi, kuru sastāvā ir etiķis, soda un izopropilspirts, ir labvēlīgāka alternatīva? Soda un etiķis ir laba alternatīva – lēta un efektīva ļoti daudzos gadījumos. Izopropilspirts jālieto ar piesardzību. Ja to norij vai ieelpo, tas var būt kaitīgs veselībai – var rasties slikta dūša, reibonis u. tml. Ieteiktu tomēr neaizrauties ar šādiem līdzekļiem izsmidzināmā formā. Labāk, ja tas ir vienkārši šķidrums, kurā iemērcat lupatu. Saudzējot rokas, var izmantot cimdus. Diezin vai mājās vispār nepieciešams aizrauties ar dezinficēšanu ikdienā. Es teiktu – nē.


Seši padomi roku peldēm, kas palīdzēs ādai atkopties


Iesaka aptieku tīkla «Apotheka» sertificētā farmaceite Laila Zālīte:

Uzsilda olīveļļu ūdens peldē, pievieno šķidro A+E vitamīnu, kā arī nedaudz citrona sulas un mērcē rokas desmit līdz 15 minūtes, pēc tam nosusina.

Vērtīga ir siltā ūdens pelde, kurā vārīti kartupeļi, jo tā izteikti mīkstina roku ādu.

Ēdamkaroti linsēklu aplej ar siltu ūdeni, uzbriedina un mērcē rokas desmit minūtes.

Sajauc paniņas ar atdzesētu kliņģerīšu novārījumu, mērcē rokas 10 minūtes.

Siltam kumelīšu, asinszāles vai trejdaivu sunīša novārījumam pievieno jūras sāli un mērcē rokas līdz pat 20 minūtēm.

«Vēl viena procedūra, kas veicama mājas apstākļos, bet sniedz efektu kā pēc skaistumkopšanas salona apmeklēšanas, ir roku mērcēšana parafīna vanniņā. Aptiekās iespējams iegādāties cieto parafīnu, tas mājās jāizkausē, taču ne vairāk par četrdesmit grādiem. Pirms procedūras rokas jāsasmērē ar barojošu krēmu, tad jāmērcē vanniņā līdz pat piecām reizēm. Parafīns sacietē un ar katru kārtu veido tādus kā cimdiņus. Pēc tam rokas jāietin dvielī vai folijā un jāpatur tajā vēl desmit minūtes, lai iedarbība būtu vēl efektīvāka. Salonos sacietējušo parafīnu izmet, bet mājas apstākļos to var lietot atkārtoti.

Pieci padomi mājās gatavotām roku maskām

Olas un olīveļļas maska. Olas dzeltenumu sajauc ar olīveļļu un pievieno dažus pilienus citrona sulas. Tur uz rokām desmit minūtes, pēc tam noskalo un rokas nosusina, uzklāj krēmu.

Auzu pārslu un skābā krējuma maska. Izmērcē auzu pārslas verdošā ūdenī (attiecībā 1:1), piejauc vienu ēdamkaroti skābā krējuma un vienu ēdamkaroti olīveļļas. Iegūto masu liek polietilēna cimdos un tur rokas tajos 15 – 20 minūtes. Maska lieliski mīkstina ādu, kā arī palīdz ātrāk sadzīt mikrotraumām.

Kartupeļu un piena maska. 2 – 3 vārītus samīcītus kartupeļus sajauc ar pusglāzi piena. Silto masu klāj uz rokām, tur tik ilgi, kamēr tā atdzisusi, un tad noskalo.

Banāna un olas dzeltenuma maska. Saspaidītu banānu sajauc ar olas dzeltenumu un tējkaroti olīveļļas. Iegūto masu klāj uz rokām, patur 15 – 20 minūtes un pēc tam noskalo.

Olas dzeltenuma un A vitamīna maska. Olas dzeltenumu sajauc ar tējkaroti A vitamīna eļļas (nopērkama aptiekās), 1 tējkaroti rīcineļļas un saspiesta augļa (pēc izvēles). Tur uz rokām 15 – 20 minūtes un tad nomazgā – sākumā ar siltu ūdeni, tad vēsu.

20200427-1721-etikis1.jpg
20200427-1721-etikis2.jpg