BauskasDzive.lv ARHĪVS

Laikapstākļi mainījuši mednieku ikdienu

Kaspars Kalējs

2020. gada 21. aprīlis 00:00

651
Laikapstākļi mainījuši mednieku ikdienu

Bez sniega meža zvērus grūti pamanīt.

Vairāki mednieku kolektīvi atzinuši – laikapstākļi ir mainījuši medīšanas paradumus.

Mednieku kolektīva «Mežotne» biedrs Juris Maslovs atzīst, ka bez sniega mednieku kluba apsaimniekotajā teritorijā bija sarežģīti medīt. Maz mežacūku. «Dzinējmedībās parādījās tikai pāris cūku. Bez sniega medījamos zvērus ir grūti pamanīt,» teic mednieks, «pārējo dzīvnieku medībās viss kārtībā – briežu buļļi ir nomedīti, briežu ir krietni vairāk nekā pirms vairākiem gadiem.» Juris Maslovs pastāstīja, ka Strautnieku mežā atrasta vilka nokosta stirna, redzēti arī vilki, taču nomedīt tos nebija iespējams.

Nule noslēgusies bebru medīšanas sezona, Juris par bebriem stāsta: «Bebrus varēja medīt, izmantojot lamatas, kuras katru dienu bija jāpārbauda, vai arī vakarā jādežurē vietās, kur mājo bebri. Bija grūti atrast kādu bebru mājvietu, jo tiem nebija ziemas krātuves. Bebri pēc ziemas miega ir daudz neuzmanīgāki, šogad tie darbojās visu ziemu, tāpēc nomedīt bija daudz grūtāk.»

J. Maslovs atklāja, ka ikvienā medību kolektīvā ir cilvēks, kas piesaka licences. «Sākoties kolektīvajām dzinējmedībām, mednieku inspektori pārbauda dokumentus, tikai pēc tam var doties medīt,» skaidro J. Maslovs.

Mežacūku maz
Arī Gunārs Šteinhards no kolektīva «Mežotne» šo sezonu raksturo kā sliktu, jo parādījušies daudz briežu un mežacūkas maz sastopamas. «Šogad netikām galā ar aļņiem, taču Āfrikas cūku mēra dēļ mežacūku ir ļoti maz. Šogad bija iecerēts medīt bebrus, bet darbs policijā prasa ļoti daudz laika, nebija vaļas bebru medīšanai. Vienmēr jābūt līdzi mednieku sezonas kartēm, tās var iegādāties internetā. Pārbaudes notiek diezgan bieži,» pastāstīja mednieks. Kolektīvā «Mežotne» ir daudz gados jaunu mednieku. Gunārs spriež, ka jaunie var lepoties ar spēku, bet ilggadējie mednieki – ar pieredzi. «Kopā strādājot un sadarbojoties, veidojas labs tandēms,» atzīst Gunārs Šteinhards.

Ko darīt ar bebru?

Gunārs Šteinhards «Bauskas Dzīves» lasītājiem atklāj vienkāršu bebra gaļas pagatavošanas recepti. «Dzīvnieka astei nodīrā zvīņas, pievieno garšvielas pēc paša vēlmēm un kūpina. Šādi pagatavota bebra aste garšo līdzīgi kā kūpināts speķis,» atklāja G. Šteinhards, kurš pastāstīja, ka bebra gaļu izmanto arī konservu gatavošanai.

Šosezon medību atļauju ieguvis vidusskolēns Artūrs Alksnis. Viņš darbojas divos medību kolektīvos – «Nīzere» un «Ceraukste». Artūrs «Bauskas Dzīvei» pastāstīja, ka šī sezona viņam bijusi diezgan tukša – redzēts vilks, kas nākamajās medībās nomedīts. Artūrs pirms mednieka karjeras četrus gadus aktīvi darbojās kā dzinējs. «Visvairāk šogad ir stirnu. Ir redzēti bebri, bet tie ir gudri, dzird vibrācijas, man pagaidām trūkst pieredzes, lai tos nomedītu,» atzīst Artūrs. Jaunietis šosezon pieredzējis arī pārbaudi. No medījuma Artūrs gatavo konservus, desas un kupātus.



Sezonas mednieku kartes var iegādāties attālināti

No 1. aprīļa, dodoties medībās, nepieciešamas šīs mednieka sezonas kartes. Ārkārtējās situācijas apstākļos tās jāiegādājas attālināti. Valsts meža dienests atgādina – lai iegādātos mednieka sezonas karti, internetbankā jāsamaksā valsts nodeva 14,23 eiro.

Vecuma un izdienas pensionāriem, personām ar 1. vai 2. invaliditātes grupu un valsts akreditēto augstākās izglītības iestāžu pilnu laiku studējošajiem valsts nodeva ir 4,27 eiro.

Bankas konta numurs atrodams Valsts meža dienesta interneta vietnē. Tur ir arī elektroniski aizpildāms pieprasījums, kas jānosūta uz vienas izvēlētās mežniecības e-pasta adresi. Pieprasījums jānosūta kopā ar maksājuma uzdevumu elektroniskā formā. Valsts meža dienests pārbauda mednieku apliecības derīgumu un izsniedz mednieka sezonas karti 30 dienu laikā, nosūtot elektroniskā veidā parakstītu ar drošu elektronisko parakstu uz iesniegumā minēto e-pasta adresi. Mednieks sezonas karti informatīviem mērķiem izdrukā un uzrāda pēc pieprasījuma medību laikā.