Kas meklē, tas atrod!

Ar spēles «Geocaching» palīdzību iepazīst nozīmīgas vietas gan Latvijā, gan pasaulē.
Lai saturīgi piepildītu brīvo laiku un dotu iespēju gan tūristiem, gan citiem slēpņotājiem iepazīt Bauskas novadu, kopā ar brāli Kristeru vairāk nekā nedēļas garumā apbraukājām Bauskas novadu un radījām «Geocaching» slēpņus, lai iepazītu Bauskas novada vēsturiskās un nozīmīgās vietas, kas gan ir labi pazīstamas, gan arī piemirstas.
17 jauni slēpņi
Nedēļas garumā ar automašīnu apbraukājām Bauskas novadu. Tā kā jau oktobrī kopā ar Bauskas medijpratības grupu «Bauskas dārgumu meklētāji» Bauskā izvietojām trīs jaunus slēpņus – laivu piestātnē Rīgas ielā, laimes stūrītī pie pils un Ķirbaksalā, tad arods jau bija rokā un problēmu izveidot jaunus mums nebija. Paņēmām 17 ēdienu uzglabāšanas kārbas, blociņus, zīmuļus un devāmies ceļā.
Citus slēpņotājus iepazīstinājām ar kūdras ieguves darbu nometni, kas izveidota Otrā pasaules kara laikā Vecsaules pagastā, Codes evaņģēliski luterisko baznīcu, Lambārtes muižas moderniecības klēti, Pāces un Pograničas muižu, Kapenieku ozolu, Kamardes pilskalnu, Garozas muižas parku un jau nojaukto Mežotnes skolu, no kuras netālu pret vienu no Latvijas prezidentiem – Kārli Ulmani – tika vērsts atentāts. Saskaitījām, ka kopā esam izvietojuši 17 jaunus slēpņus, kas ir paslēpti dažnedažādās vietās – koku dobumos, zem akmeņiem, žogā, sienās un citur.
Visvairāk slēpņu izdevies noslēpt Bauskas novada Gailīšu pagastā. Gailīšu pagastā dzīvojošā Aija Fridrihsone iepazinās ar šo spēli un aicināja mūs Gailīšu pagastā izvietot astoņus slēpņus. Ļoti daudzas vietas, kur devāmies kopā ar Aiju, man nebija zināmas, tajās biju pirmo reizi.
Iepazīst citu stāstus
Laikā, kad pāris slēpņu jau tika publicēti, ar mani sazinājās Gints Āriņš, kurš meklēja slēpni Dāviņos. Viņš to nevarēja atrast, un domāju, ja slēpņotājs ar vairāku gadu pieredzi nevar uziet manu slēpni, tad vai nu tas ir pazudis, vai arī labi es to esmu noslēpis. Diemžēl izrādījās, ka slēpnis ir pazudis, tāpēc devos uz Dāviņiem, lai nomainītu slēpņa saturu. Lai gan slēpnis tika publicēts tajā dienā, kad tas pazuda, slēpņotāju Dāviņos bija saradušies diezgan daudz. Iepazinos ar Gintu Āriņu, kurš ar slēpņošanu nodarbojas kopš 2010. gada. «Sāku meklēt kopā ar draugiem, kas jau bija profesionāli slēpņotāji. Mani vienreiz paņēma līdzi, tad otrreiz, līdz pašam tas iepatikās, un draugu kompānijā braucām meklēt,» stāsta G. Āriņš.
«Spēles būtība ir popularizēt vietas, kuras ir aizmirstas vai uz tām nebrauc. Šajā pašizolācijas laikā tas ir labs iemesls iziet no mājām,» uzskata slēpņotājs. Savā slēpņu topa augšgalā viņš liek slēpni, kurš atradās Daugavas vidū, salā zem ūdens. «Braucām ar laivām meklēt pa nakti. Bija aizraujoši, protams, slēpni atradām,» teic Gints, «Taizemē vajadzēja mērot 1260 pakāpienu garas kāpnes, kamēr nonācām līdz slēpņa vietai. Savukārt vecās Jelgavas slimnīcas ēkā bija jākāpj līdz ēkas augstākajam stāvam un jāatrod balkons, kas atrodas stāvu zemāk. Beigās sapratām, ka durvis, kuras veda līdz atsevišķai istabai un balkonam, ir aiztaisītas ar blokiem tā, ka izskatās, ka siena ir aizmūrēta. Arī to slēpni mēs atradām.»
Gints savā slēpņotāja karjerā ir atradis 2665 slēpņus un apceļojis Ziemeļameriku, Āziju, Eiropu. Viņš atzīst: «Šo spēli noteiktu ieteiktu ikvienam. Mans kaimiņš ir sācis meklēt piedzīvojumus, dzenoties pēc slēpņiem.»
Kas ir «Geocaching» jeb slēpņošana?
Slēpņošana ir nodarbe brīvā dabā ar globālās pozicionēšanās sistēmas (GPS) vai citiem navigācijas paņēmieniem, kuras mērķis ir visā pasaulē izvietot un meklēt konteinerus – ģeoslēpņus. Tipisks ģeoslēpnis ir neliels ūdensnecaurlaidīgs konteiners (parasti sviestmaižu kārba vai munīcijas kaste), kas satur ierakstu žurnālu un zīmuli. Šai spēlei ir daudz kopīgu iezīmju ar orientēšanos un bagātību medībām. Ģeoslēpņi pašlaik ir vairāk nekā 100 valstīs visā pasaulē, visos septiņos kontinentos, ieskaitot Antarktīdu.
Ikvienam slēpņotājam ir nepieciešams slēpņu kartē atrast meklēto slēpni, tā norādes, un tad var doties slēpņu medībās. Meklējot kartē nepieciešamo slēpni, parādās arī apraksts par vietu, ar ko tā ir tik svarīga.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»