BauskasDzive.lv ARHĪVS

Izaicinājumu laiks

Uldis Varnevičs

2020. gada 15. aprīlis 00:00

241
Izaicinājumu laiks

Sportisti atrod veidus, kā ikdienu padarīt interesantāku.

Jau vairākus gadus internetā ir populāri dažādi izaicinājumi –, sākot ar aplaistīšanos ar ūdeni, kurā ir ledus gabaliņi, un beidzot ar nopietniem sportiskiem pārbaudījumiem. Tagad, «Covid-19» vīrusa izraisītās pašizolācijas laikā, izaicinājumu skaits un aktivitātes stipri pieaugušas.

Populārākie ir trīs veidu izaicinājumi – prāta, fotogrāfiju un sportiskais. Piemēram, sporta treneri Lieldienu brīvdienās aizrāvās ar izaicinājumu ievietot sociālajā tīklā sešas fotogrāfijas no trenera darba ikdienas. Tomēr izaicinājumu jomā jābūt uzmanīgam, jo ne visi ir tik nekaitīgi kā minētais.

Laba izklaide
Volejbola treneris no Vecumniekiem Jorens Janišonis, kurš trenē jauniešus, sieviešu volejbola komandu un pats spēlē volejbolu Latvijas Nacionālajā līgā, vērtē, ka vairums izaicinājumu ir labi izklaidei un reizē ļauj novērst domas no apkārt notiekošā. Fiziskie izaicinājumi pašizolācijas apstākļos palīdz sevi uzturēt labā fiziskajā formā.

«Izaicinu citus un pats arī pildu izaicinājumus. Cenšos iesaistīt vairāk paziņu un draugu, tas palīdz uzturēt kontaktu un veselīgu konkurenci. Pašlaik viens no izaicinājumiem ir noskriet kopā ar volejbola komandas «Vecumnieki» biedriem simt kilometru mēneša laikā. Tas motivē un palīdz izdarīt to, ko iepriekš negribēja vai nevarēja,» stāsta J. Janišonis.

Vecumnieku novada domes sporta skolas volejbola treneris Rinalds Zariņš atzīst, ka interneta izaicinājumus nopietni neuztver – viņam tā liekas izklaide. Viņš izvēlas reālus dzīves izaicinājumus.

«Man kā sportistam un trenerim vienmēr paticis sacensties ar spēcīgiem pretiniekiem. Parādīt, ka es un mana komanda, audzēkņi var izdarīt. Spēlē daudz ko izšķir tas, cik labi izdarīts mājasdarbs treniņos, kā esi noskaņojies iziet laukumā. Vai izdevies iedvest uzvarētāja psiholoģiju, ka varu, iešu un izdarīšu laukumā visu, lai uzvarētu,» saka R. Zariņš.

Viņš aicina jauniešus ar prātu izsvērt, vai saņemtais izaicinājums ir nepieciešams, vai nepakļaus sevi riskam un bīstamām situācijām. «Vairāk aicinu jauniešus domāt un mērķēt uz reāliem izaicinājumiem, lai kaut ko sasniegtu un sevi padarītu labāku,» tā volejbola treneris.

Izvērtēt spējas un radošumu

Bauskas novada Bērnu un jaunatnes sporta skolas vieglatlētikas trenere Ilona Dramačonoka lielāku uzmanību pievērš sportiskajiem izaicinājumiem. Viņa atzīmē, ka ārkārtas situācijā tie ir aktīvāki. Ir izaicinājumi, kurus bieži vien nevar paveikt ar pirmo mēģinājumu, un tā vien ir fiziska aktivitāte.

Vēl viena izaicinājumu grupa ir saistīta ar pazīstamu sportistu sociālo tīklu kontiem, kad piedāvātais izaicinājums reizē veicina sportista popularitāti, tā gūstot vairāk skatījumu un sekotājus. Ir izaicinājumi, kuru mērķis ir radīt kopības izjūtu, – pa ķēdīti nodot no drauga pie drauga vai no viena sporta veida uz citu sporta veidu.

«Izaicinājumi rāda sportistu radošumu, jo tiem jābūt interesantiem, ar kādu āķīti, kas padara vingrinājumu grūtāku. Iesaku izvairīties no pārāk ekstrēmiem izaicinājumiem, kur jaunietis jūt, ka tas nav viņa spēkos. Ir interesanti paskatīties, kas izdomāts, un izmēģināt savas spējas,» teic I. Dramačonoka.

Noderīga aizraušanās
Jau pusgadu ar izaicinājumiem aizrāvies jaunais baušķenieks Dāvids Burmistrovs. Sociālajos tīklos ir izveidota lapa, kur kopā ar domubiedriem viņš piedāvā dažādus izaicinājumus.

«Man pašam ļoti patīk sevi izaicināt, pārvarēt grūtības, taisīt eksperimentus un sevi pārbaudīt dažādās dzīves jomās. Biju mēģinājis visu nedēļu iet no skolas kājām lielus attālumus tā vietā, lai nebraukātu ar sabiedrisko transportu. Izaicināju sevi ierobežot neveselīgu pārtiku, katru dienu nodarboties ar sportu, plānot laiku, iet gulēt agrāk nekā parasti, celties katru dienu pusstundu agrāk, izvirzīt  mērķus un darīt daudz ko citu. Tas radīja degsmi neapstāties un iet tālāk,» atceras baušķenieks.

Tā radusies doma par grupas izveidi sociālajā tīklā. Komandā nāca arī paziņa no Rīgas, arī Dāvids. «Martā sākām kopā strādāt pie projekta īstenošanas – domājām, ar kādiem izaicinājumiem mēs varētu piesaistīt publiku, kādā jomā katru izaicināt, ar ko nelietderīgu mēs saskaramies ik dienu, kā pārvarēt grūtības, lai nākotnē tas mums un citiem nāktu par labu,» stāsta D. Burmistrovs.

Viņš uzskaita vairākus izaicinājumus. Piemēram, norūdīties, dažas reizes nedēļā peldoties upē, ezerā vai jūrā. Katru dienu veltīt stundu vai divas riteņbraukšanai. Iemācīties katru dienu plānot savu laiku. Agrāk celties un nodoties rītarosmei. Nedēļu atteikties no sociālajiem tīkliem un tamlīdzīgi. Izmantojot savu lapu, jaunietis plāno organizēt nedēļas izaicinājumus, radot kopības izjūtu.