BauskasDzive.lv ARHĪVS

Koronavīrusa epidēmijas laikā tāpat precas, dzimst bērni, ļaudis arī mirst

Ligita Asare

2020. gada 15. aprīlis 00:00

262
Koronavīrusa epidēmijas laikā tāpat precas, dzimst bērni, ļaudis arī mirst

Novadu dzimtsarakstu nodaļās cilvēku dzīves gājuma faktu reģistrācija nav apstādināta.

Arī stingro ierobežojumu laikā, kas saistīti ar epidēmijas «Covid-19» apturēšanu, turpinās svarīgi notikumi cilvēku personiskajā dzīvē – tiek slēgtas laulības, dzimst bērni, un ļaudis dodas aizsaulē. «Bauskas Dzīve» iztaujāja trīs novadu dzimtsarakstu nodaļu darbiniekus par to, kā pašreizējos apstākļos tās īsteno laulību, dzimšanas un miršanas faktu reģistrāciju.

Tikai vienas kāzas pārceltas
Visu pašvaldību dzimtsarakstu nodaļās ierastā apmeklētāju pieņemšana ir pārtraukta, bet pakalpojumi joprojām tiek sniegti. Bauskas dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Sandra Kolberga pastāstīja, ka iepriekš plānotās laulību reģistrācijas notiek, kopš ārkārtas stāvokļa noteikšanas reģistrētas deviņas laulības. Tikai vienas kāzas, kas bija iecerētas zīmīgā datumā, 1. aprīlī, pārceltas uz vēlāku laiku.

Laulību reģistrācija pašlaik notiek, piedaloties tikai jaunlaulātajiem un vēl diviem lieciniekiem. Ir gādāts, lai, ieejot telpā, būtu pieejams dezinfekcijas šķīdums. Roku dezinfekcija ir obligāta, bet uzvilkt gumijas cimdus un lietot sejas maskas nepieprasa, arī pati nelietojot aizsargmasku un cimdus, atklāja S. Kolberga. Tāpat kā iepriekš, laulību ceremonijai var izvēlēties norises telpu – Rātsnama zāli vai kabineta telpu. Gan zālē, gan kabinetā ir pietiekami daudz vietas, lai ievērotu divu metru attālumu gan starp laulību reģistrētājas galdu un jauno pāri, gan lieciniekiem. Taču jaunajam pārim savā starpā netiek prasīts ievērot distanci. Katram pārim tiek veltīti arī sirsnīgi vēlējuma vārdi. Pēc pasākuma rūpīgi tiek dezinficētas izmantotās virsmas.

S. Kolberga prognozē, ka sakarā ar ārkārtas situācijas pagarināšanu aprīļa beigās var tikt atceltas un pārceltas dažas plānotās laulību procedūras. Visi pieteikušies pāri ir brīdināti, kādos apstākļos pašlaik iespējama laulību reģistrācija. Aprīļa beigās plānotas divas laulības, kur pāros ir laulājamie no Vācijas un Anglijas –, visticamāk, viņi nevarēs ierasties. Maija sākumā paredzēta viena izbraukuma laulības ceremonija, kuras norisē rīkotāji bija iecerējuši ielūgt teju simts viesu, ļoti iespējams, ka arī tā tiks pārcelta uz vēlāku laiku, pauda speciāliste.

Reģistrē jaundzimušos un mirušos

Bauskas novada dzimtsarakstu nodaļas durvis gan ir slēgtas, taču nodaļa apkalpo klientus, lai noformētu arī dzimšanas un miršanas apliecinošos dokumentus. S. Kolberga pastāstīja, ka pie durvīm ir norādīts telefona numurs, uz kuru piezvanot klients tiek aicināts vestibilā. Tur darbinieks paņem dokumentus, un tur arī cilvēki sagaida noformētos aktus un parakstās.

Nodaļa pieņem elektroniskus laulību pieteikumus, tas gan attiecas tikai uz Latvijas pilsoņiem. Tāpat arī turpina izsniegt izziņas un atkārtotus dokumentus, klientiem elektroniski parakstot iesniegumu interneta vietnē www.latvija.lv. Savukārt tiem, kas vēlas mainīt vārdu un uzvārdu, jāgaida līdz ārkārtas situācijas beigām, jo šādām vajadzībām nav iespējams elektroniski nodot iesniegumu.

Vecumniekos dzīve neapstājas
Elga Kaļķe, Vecumnieku novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja, pastāstīja, ka klientu apkalpošana nav pārtraukta. Martā pēc ārkārtas situācijas izsludināšanas reģistrēta viena laulība, atceltas vai pārceltas nav, savukārt aprīlī un maijā laulības nav plānotas. Ievērojot dezinfekcijas un distancēšanās noteikumus, laulības reģistrācija noritējusi zālē aiz slēgtām durvīm ar pavisam nelielu ceremoniju, klātesot tikai diviem lieciniekiem. Jaunlaulātajiem ļauts arī fotografēties. E. Kaļķe atklāja, ka cilvēki uzņēmuši piedāvātos apstākļus ar sapratni, bijuši apmierināti ar ceremoniju.

Turpinās arī dzimšanas un miršanas reģistrācija, klientiem sazinoties ar nodaļu, viņi var ierasties klātienē, kur koridorā ārpus kabineta paraksta un saņem dokumentus, šim nolūkam tur iekārtota vieta ar galdu un krēslu. Ja bērns dzimis laulībā, dzimšanu var reģistrēt viens no vecākiem, bet, ja nepieciešams paternitātes atzīšanas iesniegums, jāierodas abiem, skaidroja speciāliste. Viņa atzina, ka, apkalpojot klientus, nelieto cimdus un aizsargmasku, taču pievērš lielu uzmanību roku un virsmu dezinfekcijai, arī pildspalva tiek apstrādāta ar līdzekļiem.

Iecavā laulības nav reģistrētas
Edīte Jančone, Iecavas dzimtsarakstu nodaļas vadītāja, pastāstīja, ka ārkārtas situācijas laikā laulību reģistrācijas nebija plānotas un nav notikušas, taču aprīlī gaidāmas trīs kāzas, kas vēl pagājušajā nedēļā nebija pārceltas. Uz maiju pieteikumi laulībām netiek pieņemti, savukārt vasarā plānots daudz kāzu. Lai gan domes ēkas ieejas durvis ir slēgtas, klientu apkalpošana notiek arī klātienē. Pie ieejas ir dežurants, kas palīdz sazināties ar dzimtsarakstu nodaļas darbinieku, skaidroja E. Jančone.

Četratā par to pašu naudu
Baušķeniece Gunta bija vedējmāte kādam pārim, kurš par mata tiesu nokavēja iespēju kāzu svinēšanai viesu pulkā. Laulības notika Bauskā 20. martā – nedēļu pēc ārkārtas situācijas izsludināšanas valstī, kad vēl nebija noteikta divu metru minimālā distance un pulcēšanās ierobežojums pasākumos bija ne vairāk par 50 personām (noteikums vienlaicīgi pulcēties publiskās iekštelpās un ārtelpās ne vairāk par divām personām tika pieņemts 29. martā).

Viņa «Bauskas Dzīvei» atklāja savas izjūtas un vilšanos, ko izraisīja dzimtsarakstu nodaļas atteikums ceremonijā piedalīties paredzētajiem 30 viesiem, drīkstēja būt tikai četras personas. Kad viesus informējuši, ka viņiem būs jāpaliek Rātsnama ārpusē, vairums vairs nav vēlējušies ierasties, līdz ar to nācies atteikt pasūtīto cienastu un svinību sarīkojumu, kas tobrīd nebija liegts. Dzimtsarakstu nodaļā paskaidrots, ka iepriekš samaksāto naudu par lielo ceremoniju zāli esot sarežģīti atmaksāt. «Tā nu paredzēto ceremoniju visam viesu pulkam – gan grezno telpu, gan dzeju un mūziku – baudījām četratā. Beigās gan fotogrāfu arī ielaida,» atklāja Gunta. Ierobežojumu līdz četrām personām dalībai ceremonijā tobrīd uzskatījusi par pašas iestādes darbinieku apjukuma radītu.

Ārkārtas apstākļi arī bērēs
Ārkārtas situācijas ierobežojumi attiecas arī uz apbedīšanas ceremonijām – gan divu metru distance starp personām, gan epidemioloģiskās drošības noteikumi. Bēru ceremonijas atļautas tikai ārpus telpām. «VK Vita» apbedīšanas biroja vadītāja Tatjana Kadiķe pastāstīja, ka ir pielāgojušies ārkārtas situācijai – izvadīšana no ceremoniju zāles pašlaik nenotiek, to organizē kapsētās.

Pārmaiņas ir arī klientu apkalpošanā birojā. Pie durvīm izvietots brīdinošs uzraksts, tiek pieprasīta roku dezinficēšana, un birojā vienlaikus drīkst ienākt tikai divas personas. Pirms apkalpošanas klientam jāparaksta apliecinājums par to, ka nav bijis saskarē ar «Covid-19» slimniekiem un pašam nav slimības simptomu, kā arī nav bijis ārzemēs pandēmijas izplatības laikā. Darbinieki, kas izbrauc uz izsaukumiem pie klientiem mirušā pārvadāšanai, ir nodrošināti ar sejas maskām, gumijas cimdiem un dezinfekcijas līdzekļiem, pauda T. Kadiķe.

Izvadīšana norit neierasti
Baušķenieks Varis, kam nācies būt divās apbedīšanas ceremonijās marta beigās un aprīļa pirmajās dienās, «Bauskas Dzīvei» pastāstīja par saviem vērojumiem. Aculiecinieks atzina, ka gan atbildīgie par ceremoniju norisi, gan bēru dalībnieki bijuši atbildīgi. Sēru namā Biržu ielā iepriekš izsludināta atvadīšanās no nelaiķes divu stundu garumā, kur cilvēki individuāli varēja ieiet izvadīšanas zālē, mirkli klusumā noliekt galvu un pēc tam iet ārā. Pie ieejas bija izvietoti roku dezinfekcijas līdzekļi.

Izvadīšanas ceremonija notika tikai kapsētā, kur pasākuma vadītāja aicināja klātesošos ievērot noteikto minimālo divu metru distanci. Ļaužu pulks izvietojies pa kapsētu lielā perimetrā, arī ziedu nolikšana noritējusi nedrūzmējoties, nebija ierasto līdzjūtības rokas spiedienu un apskāvienu ar sērojošajiem tuviniekiem.


20200414-1811-laulibas.jpg