BauskasDzive.lv ARHĪVS

«Piliens pozitīvisma laika plūdumā»

Žanna Zālīte

2020. gada 9. aprīlis 00:00

11
«Piliens pozitīvisma laika plūdumā»

Vecumnieku floristi savus darbus izrāda virtuāli.

Ierasts, ka ik pavasari Vecumnieku tautas nama floristikas studijas dalībnieki ļauj novērtēt savu veikumu, noskaņojot ilgi gaidītajai dabas atmodai. Šoreiz tradicionālā darbu izstāde organizēta atšķirīgā formātā – kompozīcijas aplūkojamas virtuālā vidē.

Izstādē «Piliens pozitīvisma laika plūdumā» vienojušās gan tautas nama floristikas studijas dalībnieces, gan Vecumnieku vidusskolas floristikas pulciņa meitenes, tāpēc dekoratīvie darinājumi šoreiz lielākā skaitā – pavisam eksponēti vairāk nekā 50 darbu.

Jauna iespēja
«Daļa kompozīciju jau bija gatavas, domājām par izstādes iekārtošanu, kad radās šie neparedzētie apstākļi un kopā vairs nevarējām pulcēties. Bija jārod risinājums, jo nebūtu pieļaujams, ka floristi savā 20. sezonā paliek bez radošo sasniegumu demonstrēšanas. Iešāvās prātā doma, ka darbiņus varētu sabildēt, atlasīt labākās fotogrāfijas un sarīkot virtuālu izstādi. Meitenes teica «hop!», un viss notika,» atklāj Līga Lauriņa, floristikas studijas vadītāja, Latvijas Amatniecības kameras florista amata meistare.

Viņa teic, ka izstādes nosaukums tieši sasaistās ar šo laiku, jo cilvēki ik dienu saņem negatīvu informāciju, bažas par veselību pieaug, tāpēc gribējies «kaut vienu pilieniņu, kaut drusciņu pozitīvisma», lai neapsīkst labās domas un prieks par pavasari, lai gaišāks skats uz dzīvi, jo «neba ar šo ligu pasaule beigsies».

«Katrs izaicinājums – tā ir jauna iespēja. Iespēja jaunām darba metodēm un radošumam. Lai gan apstākļi ir neierasti, floristi strādājuši ar ne mazāku sirds siltumu un labestību. Darbi tapuši pavasara gaidās, domājot par gaismu, krāsu, vieglumu un atmodu. Kompozīcijās dominē pasteļkrāsas, tāpat kā šajā laikā dabā, kad viss ir tik maigs, trausls un pieklusināts,» izstādi raksturo floristikas studijas vadītāja. Viņa atklāj, ka mākslas darbi radīti dažādās tehnikās – izmantota siešana, līmēšana, tīšana, spraušana, šūšana, dekupāža, filcēšana un citas iespējas. «Formu, līniju un krāsu mijiedarbība ir katra floristikas darba pamats, savukārt moto – sajust, saprast un izdarīt,» uzsver Līga.

Meita un mamma
Studijā aizrautīgi un radoši darbojas 15 dažāda vecuma dalībnieces. Jaunākās meitenes apmeklē nodarbības gan skolā, gan tautas namā. «Mans «zelta piecnieks»!» tā par audzēknēm, kuras guvušas panākumus konkursos, lepni teic Līga.

Viena no aktīvajām jaunajām floristēm ir 14 gadu vecā Vita Kalniņa, kura ar kompozīciju veidošanu aizraujas jau četrus gadus – kopš 5. klases. «Esmu puķu bērns,» teic meitene un atklāj, ka visvairāk patīkot darboties ar ziediem un dabas materiāliem. Pavasara izstādei Vita darbus veidojusi kopā ar mammu Gunitu Kalniņu, kura floristikai pievērsusies nesen. «Meitai ir ķēriens, viņa strādā kā īsta māksliniece,» vērtējot Vitas vaļasprieku, teic mamma. Virtuālajā ekspozīcijā apskatāma viņu darinātā ligzdiņa un tūtas no bērzu tāsīm, ko pilda olas un gaisīgas spalviņas. «Tas ir mūsu kopdarbs. Iesaistījām arī tēti; viņš sagādāja tāsis,» stāsta Gunita.

Iedvesmu rod dabā
Valentīna Radziņa dzīvo Misas ciemā un floristu saimei piederīga jau vairāk nekā desmit gadu. Pensionāre ir priecīga, ka var nodarboties ar to, kas patīk. Šoreiz izjūtas ir nebijušas, jo interesenti izstādi aplūko neklātienē, tāpēc nav iespējams vērot, kādas ir cilvēku emocijas, kā viņi redzēto vērtē, un tā visvairāk pietrūkstot. Citādi ideja esot ļoti laba. «Lai papriecājas attālināti! Šoreiz tāda situācija, ka kompozīcijas nevar ne aptaustīt, ne no visām pusēm izpētīt. Gan jau būs labāki laiki! Lai tik Dievs dod veselību un vairāk humora!» smaidot teic Valentīna.

Viņai patīk strādāt ar dabā atrodamiem materiāliem. Šai izstādei tapis dekors no žagariem bordo toņos un kompozīcija, kur izmantotas sūnas. «Ja ir ideja, var uztaisīt visu ko. Žēl, ka izputēja floristikas žurnāli, tur bija daudz labu lietu, ko aizgūt un mācīties. Taču iedvesmu var rast arī dabā. Vācot materiālus, iztēlojos, kāda glezniņa varētu tapt no smilgām, kādu trauku būtu iespējams izveidot no kūlas, ko interesantu darināt no mežā uzietu lapu «skeletiem», zirgskābenēm un citām nezālēm, kam citi met līkumu,» radošās iespējas uzskaita Valentīna.

Darbs un vaļasprieks
Inetai Kannai floristika ir gan darbs, gan hobijs. Ikdienā viņa radoši izpaužas ziedu veikalā «Ziednese» Vecumniekos, bet brīvajā laikā apmeklē studiju tautas namā jau vismaz 15 gadu. Katru sezonu piedalījusies izstādēs un šoreiz veidojusi kompozīciju, interjera objektu un divas kolāžas – filca un špakteļtehnikā.

«Šī izstāde ir kaut kas negaidīts, pavisam atšķirīgs. Līga (Lauriņa – aut.) ieguldīja lielu darbu, to veidojot, jo nav vienkārši visu salikt tā, lai darbi fotogrāfijās būtu labi apskatāmi. Līdz šim bija ierasts iekārtot ekspozīciju telpās,» teic Ineta. Viņa atzīst, ka virtuālā izstāde sniedz arī dažas priekšrocības. «Ar citu aci» iespējams uzlūkot gan savas, gan kolēģu kompozīcijas, tās var ilgāk pētīt un atkal no jauna apskatīt, turklāt izstāde tautas namā ir īslaicīga – cik cilvēku aiziet un aplūko, tik arī to redz, bet bildēs floristu veikumu var apbrīnot neierobežoti.

Virtuālā izstāde apskatāma Vecumnieku novada pašvaldības mājaslapā internetā, sadaļā «Foto un video galerija», kā arī tīmekļa vietnes «Facebook» Vecumnieku novada lapā.