BauskasDzive.lv ARHĪVS

Patērētāji aktīvāk gatavo mājās

Patērētāji aktīvāk gatavo mājās

«Balticovo» katram Latvijas iedzīvotājam ik dienas sarūpē pa vienai olai.

«Bauskas Dzīves» saruna pirms Lieldienām ar Tomu Auškāpu, akciju sabiedrības «Balticovo» komunikācijas un attīstības direktor-
u, – par uzņēmuma darbību pašreizējā situācijā.

Kā krīzes situācijā spējat nodrošināt ražošanas procesu? Ja ir izmaiņas, tad kādas?
– Ražošanas procesi rit pilnā sparā. Protams, arī mēs jūtam vīrusa ietekmi atsevišķos aspektos. Primāri jau ir ietekmēts pieprasījums pēc HoReCa (sabiedriskās ēdināšanas – viesnīcas, restorāni un banketi) sektora produktiem un izejvielām. Jūtami ir samazinājies pieprasījums pēc šķidrajiem olu produktiem, un nedaudz kritušies ir arī vārīto olu pasūtījumi. Taču patērētāji ir kļuvuši aktīvāki gatavotāji mājās, un līdz ar to jūtam pieprasījuma pieaugumu pēc olām čaumalās mazumtirdzniecībā. Ir labi, ka spējam veiksmīgi pārslēgties no viena produkta uz citu. Mums ir arī iespēja šķidros produktus saldēt vai kaltēt un iegūt sausos olu produktus, tādējādi iegūstot garākus derīguma termiņus.

Vienlaikus esam ļoti piesardzīgi un rūpējamies par mūsu darbinieku veselību. Esam sarūpējuši termometrus un uzraugām kolēģu pašsajūtu, un vienlaikus esam visiem sarūpējuši medu, citronus un ingveru, lai stiprinātu imūnsistēmu un nedotos vīrusa varā.
Vai olas tiek saražotas iepriekšējā apjomā, vairāk vai mazāk?

– Olu saražoto apjomu diemžēl vai par laimi nevaram būtiski ietekmēt. Vismaz īstermiņā, jo vistiņas dēj aptuveni vienu olu dienā. Ir iespējams koriģēt ganāmpulka lielumu un biežumu, cik ātri to atjauno. Tas mūs, protams, arī ierobežo Lieldienu laikā, kad nereti pieprasījums aug teju trīskārtīgi. Tad mums ir izaicinājums visiem veikalu tīkliem un citiem klientiem olas sadalīt kristīgi.

Eksports – kā tas notiek vai nenotiek, ja robežas ir slēgtas?

– Īpaši pirmajās valsts izolācijas dienās bija izteikti jūtams «sastrēgums» vārda tiešā un pārnestā nozīmē, jo arī robežsargiem šī krīze bija negaidīta. Līdz ar to bija jūtama kavēšanās uz robežām, un piegādes aizņēma teju divreiz ilgāku laiku. Bet tagad jau situācija ir normalizējusies. Atsevišķās valstīs ir vērojama arī izteiktāka sava tirgus sargāšana un pastiprinātāka vietējo produktu izvēle, jo aktivizējas patriotiskās jūtas un iedzīvotāji vēlas izteiktāk atbalstīt vietējos ražotājus.

Vai Latvijā cilvēki būs apgādāti ar olām kā līdz šim un par šo var neuztraukties?
– Varam būt droši, jo Latvijas olu uzņēmums «Balticovo» ik dienas saražo katram Latvijas iedzīvotājam pa vienai olai. Un vēl paliek pāri. Saražojam aptuveni 2 miljonus olu dienā. Lielāko daļu realizējam eksportā, taču mājas tirgus ir mūsu absolūtā prioritāte. Viens Latvijas iedzīvotājs gadā vidēji apēd 200 olu, savukārt mēs saražojam ap 650 miljonu. Rezerve ir krietna.

Darbinieki pašlaik lūdz atvaļinājumu vai nelūdz, slimo vai neslimo? Kāda ir kopējā gaisotne?
– Biroju esam pēc iespējas pārslēguši attālinātā režīmā, taču jāsaprot, ka lielākā daļa mūsu uzņēmuma strādnieku ir tieši nodarbināti ar putnkopību, pārtikas ražošanu, tehniskajiem jautājumiem, un ir svarīgi atrasties uz vietas. Līdz ar to esam izstrādājuši un ieviesuši virkni piesardzības pasākumu, lai pasargātu mūsu cilvēkus. Ja kādam ir slikta pašsajūta, nekavējoties lūdzam kolēģi vērsties pie ārsta. Ja nav pietiekami slimības simptomi, lai saņemtu slimības lapu, ir iespēja noformēt atvaļinājumu vai strādāt attālināti. Jāatzīst, ka lielākā daļa kolēģu ir saprotoši un toleranti pret citiem un apzinās, ar ko riskējam, ja pārkāpsim piesardzības pasākumus šajā iepriekš nebijušajā situācijā. Darbinieki, kas ir apslimuši, atrodas mājās un ārstējas ģimenes ārstu uzraudzībā.

Sanāksmes iespēju robežās esam atcēluši. Kad vien var, sarunas tiek organizētas tiešsaistē vai telefoniski. Mūsdienās varam būt pateicīgi bagātīgajam informācijas tehnoloģiju klāstam. Iedzīvinām bezrokasspiediena sveicināšanos, tāpat ievērojam distanci citam no cita, lai lieki neprovocētu situāciju.

Ražošana un darbs notiek, kā ierasts, tikai pastiprinot piesardzības pasākumus. Darbinieki tiek informēti par to ievērošanu, rūpīgi seko līdzi situācijai, sargājot paši sevi un kolēģus.