Komentāri: pavasaris nav atcelts

Kāda ir situācija lauksaimniecībā? Kā pārziemojuši sējumi, kā gatavojas zemes darbiem?
Lauku darbi steidzinās zemniekus
Ieva Litiņa, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Bauskas biroja augkopības konsultante, agronome:
– Nebijusī ziema, protams, radījusi vairākas īpatnības laukkopībā. Jau janvāra vidū ziemas kviešiem parādījās baltās saknītes, kas norāda uz to, ka veģetācija nebija apstājusies un augi ir tērējuši barības vielu rezerves, ko citkārt sāk izmantot tikai pēc miera perioda pavasarī. To pierādīja Valsts augu aizsardzības dienesta februārī veiktais slāpekļa monitorings, kas uzrādīja tā trūkumu augsnē. Tātad pirmais darbs – augus pabarot ar virsmēslojumu. Patlaban šos darbus apturēja aukstās naktis, jo augi nespētu slāpekli uzņemt; nepieciešamā augsnes temperatūra ir +5 līdz +8 C.
Ziemas kviešu zaļums pēc aukstajām naktīm daudzviet kļuvis rūsgans – lielākās lapas ir apsalušas, bet augšana turpināsies.
Steidzīgu soli prasīs arī sējumu apsmidzināšana ar pretveldres preparātiem, jo ziemas kviešu attīstības fāze ir tuvu pirmajai mezgla stadijai un optimālais preparāta lietošanas laiks ir kļuvis ļoti īss. Augsto gaisa temperatūru prognoze strauji attīstīs arī ziemas rapšu veģetāciju. Vēlams izmantot agrās sējas priekšrocības vasarājiem, kamēr augsnē vēl mitrums.
Īsto brīdi nepalaist garām
Artis Dzelzkalējs, zemnieku saimniecības «Kaigari» īpašnieks Mežotnē:
– Pavasaris jau dažkārt vēl steidzīgāks nekā rudens. Ziemāji, kvieši un rapši bez ziemas izdzīvojuši labi, lai gan marta sals tomēr kviešu un rapšu laukus pabojājis. Ļoti nepieciešamā virsmēslojuma sēju pabeidzām jau pirms nedēļas.
No vasarāju kultūrām sējam kviešus un nekavējoties arī lauka pupas un zirņus. Platība nav liela, ap 40 hektāriem kopā. Pieņemts uzskatīt, ka māla zemei ir jāizsalst, lai tā pavasarī būtu labi strādājama. Izrādās – nē! Pašlaik zeme ir ļoti labā kondīcijā, viegli kultivēt un sēt, jo irdena. Taču kavēties nedrīkst ne stundu, jo mitrums ir ideāls un mūsu nepastāvīgajos laikapstākļos vasarājiem tas ir ārkārtīgi svarīgi – likt sēklu zemē pareizajā brīdī.
Pavasarim par godu jāsaka – tas jau nezina, ka mums te vīrusi plosās. Zemkopībā un dabā viss notiek, kā ierasts.
Veselīgam dzīvesveidam un uzturam
Raisa, mazdārziņa saimniece Iecavā:
– Jau vairāk nekā 20 gadus kopju divus mazdārziņus. Tas ir mans vaļasprieks, sirdslieta, veselīgs dzīvesveids un veselīgs uzturs visai ģimenei. Pati sēju sēklas, audzēju stādiņus dzīvoklī uz palodzēm un jau agrā pavasarī, tikko laika apstākļi atļauj, esmu dārzā. Tur darbojos līdz vēlam rudenim, kamēr visi darbi padarīti.
Audzēju visu, kas ģimenei nepieciešams, – agros kartupeļus, burkānus, bietes, gurķus, papriku. Audzēju dažādu šķirņu avenes – vasaras, arī rudens avenes, ir sešas ābelītes, vairāki upeņu, ērkšķogu, jāņogu krūmi. Īpaši man patīk un padodas audzēt tomātus. Šogad pamēģināšu vairākas jaunas šķirnes, redzēs, kāda iznāks rudenī raža.
Siltumnīca un dārza mājiņa ir nepieciešamas lietas, bez kurām mans mazdārziņš nav iedomājams. Un, protams, puķes – narcises, tulpes, hiacintes, rozes, lilijas, dālijas un mārtiņrozes. Īpašie ziedi man ir gladiolas, tās manā dārziņā labi aug, un man ļoti patīk. Ar maniem ziediem mazbērni katru gadu 1. septembrī iet uz skolu, tas mums ģimenē tā iegājies.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»