BauskasDzive.lv ARHĪVS

Grupa «Bekars» radījusi «Sākumu»

Kaspars Kalējs

2020. gada 3. aprīlis 00:00

8
Grupa «Bekars» radījusi «Sākumu»

Albumu ar digitālu koncertu prezentē šodien audiovizuālās straumēšanas vietnēs.

Pirms četriem gadiem puiši stāstīja, kas ir «Bekars», rīkojot savu pirmo koncertu «Vienkārši tā», pēc tam jauniešus iepazina Kantrimūzikas festivālā Bauskā, tad «Bauska TASTE» festivālā, bet tagad tikai retais baušķenieks nezina, kas ir Armands Rutkovskis, Jānis Biezais, Varis Jātnieks un Matīss Kataņenko no grupas «Bekars». Tomēr tā zināšana ir virspusēja, joprojām nav plaši stāstīts, kāds bijis viņu ceļš līdz muzicēšanai grupā, kā puiši spēj saplānot laiku, lai paspētu arī mācīties.

Kopā kopš bērna kājas
Puiši ir kopā jau no bērnības – Armands, Matīss un Jānis – iepazinās pirmsskolas izglītības iestādē, pēc tam Bauskas sākumskolā un arī Valsts ģimnāzijā visi grupas biedri mācījušies vienā klasē, līdz 2015. gadā izveidoja poproka grupu «Bekars». Tajā sākumā darbojās Armands, Matīss un Jānis, bet pēc trim mēnešiem pievienojās arī Varis. «Vienu dienu, tas bija pirms pieciem gadiem, kopā ar Armandu iedomājāmies, ka varētu radīt mūzikas grupu. Pievienojās Jānis, Varis, un drīz jau spēlējām Ziemassvētku koncertā skolā kā grupa «Bekars»,» atceras Matīss.
 
«Pirmos ģitārspēles vingrinājumus man ierādīja brālis Mārtiņš, tagad kolēģi ir man iemācījuši spēlēt klavieres, ģitāru, zinu arī dažus bungu ritmus, esam multimākslinieki!» atklāj Varis.

Jaunieši pastāstīja arī par grupas nosaukuma rašanos un nozīmi: «Bekars ir zīme nošu rakstā diēza vai bemola atsaukšanai. Mēs esam ne tikai grupa, bet stāsts, reālas dvēseles.»

Grupas dalībnieki atceras pirmo uzstāšanos ārpus Bauskas Valsts ģimnāzijas, kurā viņi spēlējuši, un tas bijis Valentīndienā, kad puišus uzaicināja spēlēt Codes pamatskolas ballē. Par saziedotajiem 30 eiro jaunieši bija sajūsmā, jo tolaik tā šķitusi ļoti liela nauda.

Tagad «Bekars» uzstājas Kantrimūzikas festivālā, «Bauska TASTE» festivālā, vairākus gadus koncertējuši arī mūzikas un māk-slas festivālā «Bildes», 2019. gadā tajā piedalījušies kopā ar Māri Grigali, jaunieši iesaistās arī dažādos labdarības pasākumos, spēlē ballēs.

Laidīs klajā pirmo albumu
Pirms diviem gadiem visi četri grupas dalībnieki piedalījušies mūzikas nometnē Tūjā, tad jaunieši iedomājušies par savu pirmo mūzikas albumu. «Sākumā radījām bilžu formāta albumu, kas ir pieejams tikai vienā eksemplārā mūsu atmiņām. Tagad pēdējais pusgads ir bijis ļoti aktīvs laiks tieši albuma «Sākums» radīšanai,» atklāja Matīss Kataņenko. Zēni neslēpa, ka nosaukumu ir domājuši ļoti ilgi. Grupas solists Armands Rutkovskis ir ieskaņojis, ierakstījis albumu, pārējie dod idejas radošākam ieraksta formātam. Puiši rada tādas dziesmas, kas patīk viņiem pašiem, pie kurām var dejot un dziedāt līdzi.

Pašizveidoto albumu «Bekars» prezentē šodien, 3. aprīlī, audiovizuālās straumēšanas vietnēs ar digitālo koncertu, jo pašlaik ārkārtējā situācijā cits formāts nav iespējams. Jānis Biezais teic, ka šis ārkārtas stāvoklis ir ļoti noderīgs, jo tādos brīžos ir vairāk laika padomāt, šis ir radošais mēnesis. Albumā varēs noklausīties astoņas «Bekara» radītās dziesmas. «Melodijas būs dažādas. Katrs varēs atrast kaut ko sev,» saka jaunieši.

Albums būs CD formātā, plānots arī izdot savu vinila plati, taču jauniešu veidotais albums vairāk būs pieejams digitālā formātā, izmantojot mūzikas straumēšanas platformas «Spotify», «iTunes» u. c.

Klausītāji albumā varēs dzirdēt klavieres, ģitāru, basģitāru, bungas, akordeonu, perkusijas – tās puiši prot spēlēt paši, ir pieaicināta arī saksofona mūzikas izpildītāja. «Ir skaņas no mēģinājuma telpas, kas būs dzirdamas arī albumā, piemēram, nomesta māla krūze un ierakstīta skaņa, krūzei saplīstot. Beigās ļoti labi viss «salīmējās»,» uzskata grupas «Bekars» puiši.

Ir jābūt disciplīnai
«Bekarieši» stāsta, ka dzied visi grupas dalībnieki: «Izvēlamies brīžus, kad katra balss tembrs, skaņa var noderēt. Ir dziesmas, kur ir nepieciešama Vara zemā balss, ir mūzika, kur vajag Jāņa balsi, tāpēc spēlējam gan mūzikas instrumentu, gan esam solisti.»

Daudzi ļaudis ir ļoti izbrīnīti, kā jaunieši, kas šogad absolvēs 12. klasi, spēj gan mācīties, iegūstot augstus rezultātus, gan spēlēt grupā, gan dejot tautas dejas un atrast brīvo laiku saviem hobijiem. Matīss atbild: «Jo vairāk dara, jo vairāk var izdarīt. Galvenais ir sākt, tad nemaz nav tik grūti. Ir jābūt disciplīnai, jādara konstanti.»

No puišeļiem par vīriešiem
Grupas «Bekars» atbalstītāja Elīna Pole pastāstīja, ka viņa ir gan fanu rindās, gan piedziedājusi grupas koncertā: «Atbalstīju, redzēju potenciālu jau no pirmās dienas, kad puiši sāka spēlēt. Gan es, gan citi fani ļoti gaidīja, kad grupa «laidīs gaisā» albumu.» Elīnas mīļākā grupas «Bekars» dziesma ir «Aplamības». Viņa šo dziesmu pirmo reizi dzirdēja piedzīvojuma ceļojumā ar kruīza kuģi, kad Armands lūdza pirmo reizi to noklausīties.

Elīna Armandu Rutkovski raksturo kā kluso grupas līderi, kurš atbild par tehniskajām lietām un ir ļoti zinošs. Matīss Kataņenko esot puisis, kas atdzīvina grupu un prot prasmīgi komunicēt ar publiku, bet Varis Jātnieks ar savu basu «uzsit sajūtu» grupas skanējumā. «Jānis Biezais ir grupas pozitīvais puisis, prot aizstāvēt savu viedokli. Viņš ir ambiciozs un pierāda to, ka bundzinieks nav fona mūziķis. Grupa ir izstrādājusi savu imidžu, no puišeļiem kļuvuši par vīriešiem!» uzskata Elīna Pole.

Koncertos Varis Jātnieks spēlē basģitāru, Jānis Biezais atbild par bungām, Matīss Kataņenko – taustiņinstrumentiem, bet Armands Rutkovskis dzied un spēlē ģitāru. Baušķenieki «Bekaru» sauc par savas pilsētas «odziņu», jo uzskata, ka puiši popularizē pilsētas tēlu, nav kļuvuši augstprātīgi un iedomīgi, bet ir saglabājuši brīvumu un neformālu gaisotni savos koncertos.

«Vietējos klausītājus 15. augustā priecēsim ar koncertu Jauncodes kultūras namā. Mums ir diezgan augstas ambīcijas, vēlamies, lai koncerts būtu kā piedzīvojums klausītājiem,» pastāstīja mūziķi.

Armands, Jānis, Varis un Matīss pateicas Bauskas Valsts ģimnāzijai, Bauskas kultūras centram un citiem atbalstītājiem par padomu, labajiem vārdiem un palīdzību.