Divi, divi, kas tie divi?

Publiskās vietās vienlaikus pulcēties drīkst ne vairāk kā divas personas; šie ierobežojumi tiek kontrolēti.
Ar šo nedēļu saistībā ar «Covid-19» vīrusa izplatības ierobežošanu spēkā stājušies jauni pasākumi - vienlaicīgi publiskās iekštelpās un ārtelpās pulcēties drīkst ne vairāk kā divas personas. Tas neattiecas uz cilvēkiem, kas dzīvo vienā mājsaimniecībā, vecākiem un viņu nepilngadīgiem bērniem arī tad, ja viņi nedzīvo vienā mājsaimniecībā, kā arī personām, kuras veic darba vai dienesta pienākumus.
«Bauskas Dzīve» skaidroja, kā Valsts un pašvaldības policijas darbinieki mūsu novados uzrauga šo prasību ievērošanu.
Pastiprināti – bez papildresursiem
Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieks (VP ZRP) Andris Zellis «Bauskas Dzīvei» skaidroja, ka papildlīdzekļi šo jauno prasību uzraudzīšanai nav atvēlēti: «Viss notiek ar esošajiem resursiem. Pašlaik drošības prasību ievērošana ir prioritāte mūsu ikdienas darbā. Ja vajadzēs, policisti tiks iesaistīti virsstundu darbā. Esam spējīgi pielāgoties situācijai. Arī līdzekļu pašu drošībai pietiek, tiek gādātas rezerves.» VP ZRP priekšnieks atbalsta ideju, ka dezinfekcijai varētu izmantot arī izņemto nelegālo spirtu.
VP ZRP Bauskas iecirkņa Kārtības policijas nodaļas priekšnieks Egīls Gailis stāsta: «Prioritāte ir jaunais rīkojums. Apzinām vietas, kur pārkāpj pulcēšanās noteikumus. Bauskā tas nereti notiek «Rimi» laukumā, dodamies uz tirgu, parkiem un daudzdzīvokļu māju pagalmiem. Par situāciju brīdinām arī bērnus laukumiņos. Ar tiem pašiem cilvēkresursiem tiekam galā, lai gan citiem darbiniekiem tādējādi saviem tiešajiem pienākumiem atliek mazāk laika. Ir labi, ka iedzīvotāji ziņo par iespējamiem pārkāpumiem.» No 13. līdz 31. martam Bauskas iecirknī sāktas 23 administratīvās lietvedības, piecas no tām izbeigtas, jo fakti nav apstiprinājušies, noformēti divi administratīvā pārkāpuma protokoli par ārkārtas situācijas laikā noteikto ierobežojumu un aizliegumu pārkāpumu, 16 administratīvās lietvedības vēl tiek izskatītas.
Bauskas novada pašvaldības policija līdztekus esošajai dežūrekipāžai, kas brauc uz izsaukumiem un arī pieskata, lai tiktu ievēroti ārkārtas situācijā noteiktie ierobežojumi, trīs reizes nedēļā nodrošinās papildu ekipāžu, kuras uzdevums būs kontrolēt pulcēšanās noteikumu ievērošanu, informē Ieva Šomina, Bauskas novada domes sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja.
Jāaizliedz jauniešiem sportot bariņos
Reģionālās pašvaldības policijas Iecavas novada nodaļas priekšnieks Gundars Dzenis teic, ka pašlaik darbā lielākā vērība tiek veltīta jauno prasību kontrolei. Kopš 31. marta arī Iecavas novada ēdināšanas iestādes tiekot pastiprināti uzraudzītas, bet viss esot bijis kārtībā.
«Pulcēšanās gan ir bēda – vairāk gan no jauniešu puses, viņi diemžēl ir vieglprātīgi. Ir bijuši izsaukumi par to, ka, piemēram, basketbolu pie katra groza spēlē divi un divi jaunieši. Pašreizējā situācijā aizliedzam jauniešiem nodarboties ar sportu,» skumji joko G. Dzenis. Savukārt spēļu laukumos bērnu teju neesot, vecāki ir atbildīgi. Arī māmiņas ar bērnu ratiņiem pastaigā redzētas, ievērojot distanci vienai no otras. Pastiprināti tiekot uzraudzīta arī Iecavas autoosta, no 31. marta tās uzgaidāmā telpa aiztaisīta, lai novērstu cilvēku pulcēšanos. Autoostas soliņi tiekot dezinficēti. Saistībā ar «Covid-19» saņemtas septiņas sūdzības, lietas nodotas Valsts policijai. Reģionālās pašvaldības policijas Iecavas novada nodaļa saņemot atbalstu no Iecavas novada domes – sarūpēti respiratori, aizsargbrilles, vienreizlietojamie cimdi, lai var gādāt par darbinieku drošību.
Iedzīvotāji aktīvāk ziņo
«Lauku cilvēkiem, jo īpaši vecāka gadagājuma, arī vidējai paaudzei, grūti saprast, ka nedrīkst pulcēties,» atzīst Mārtiņš Brikers, Rundāles novada pašvaldības policijas inspektors. Spēļu laukumos neesot bērnu baru, atvases ir kopā ar vecākiem. Notiek kopēja patrulēšana ar Valsts policiju. Iedzīvotāji aizvien aktīvāk ziņojot par pārkāpumiem. No 13. marta saņemtas piecas sūdzības, vienā gadījumā fakti apstiprinājušies, veiktas pārrunas, un persona atkārtoti nav izdarījusi pārkāpumu.
Andris Caune, Vecumnieku novada sabiedriskās kārtības nodaļas vadītāja pienākumu izpildītājs, teic, ka, tāpat kā citiem, papildspēku nav. «Sanāk vairāk nobraukt, piemēram, 31. martā, pārbaudot Vecumnieku novadu, dežūras laikā mērojām 190 kilometrus. Pastiprināti skatāmies sportošanas vietas, bijām saņēmuši informāciju, ka tajās ir pārkāpumi. Misā aizrādījām jauniešiem, kas nodarbojās ar sporta spēli vairāk nekā divi un neievērojot noteikto distanci. Vecākiem jārunā ar bērniem, jākontrolē. Savukārt rotaļu laukumi nav problēma,» stāsta A. Caune. Būtu jāuzliek brīdinoša informācija pie sporta laukumiem, uzskata A. Caune. Mēneša laikā saņemtas desmit sūdzības, septiņos gadījumos tās bijušas pamatotas. Vecumnieku dome sagādājusi sabiedriskās kārtības nodaļas darbiniekiem kostīmus, maskas un dezinfekcijas līdzekļus. «Tie tiek lietoti piesardzības dēļ, pie inficētiem cilvēkiem nedodamies,» uzsver A. Caune.
Aizvien bargāks sods
Ministru kabineta rīkotajā preses konferencē 31. martā Valsts policijas priekšnieka pienākumu izpildītājs un Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins sacīja: «Ir cilvēki, kuri būtu pelnījuši pat 2000 eiro un pat 5000 eiro sodus.» Valsts policija saistībā ar ārkārtējā situācijā noteiktajiem ierobežojumiem devusies uz 8600 dažādiem izsaukumiem. Savukārt kopš 19. marta Valsts robežsardze katram iebraucējam-repatriantam dod parakstīt apliecinājumu par apņemšanos ievērot pašizolāciju. Pašlaik Valsts policijas rīcībā nonākuši vairāk nekā 10 tūkstoši šādu apliecinājumu. Valsts policija attiecīgi veic šo cilvēku pārbaudes, gan ierodoties adresēs, gan telefoniski sazvanoties ar pašizolācijā esošajiem.
Iekšlietu ministrija gatavo izmaiņas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, lai paredzētu stingrākus sodus tiem, kas neievēro ārkārtējās situācijas drošības prasības. Kā 31. martā, savā «Facebook» profilā minēja iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens, tie varētu būt fiziskām personām līdz 2000 eiro, bet juridiskām – līdz 5000 eiro. Šie grozījumi vēl būs jāpieņem Saeimai.
AIZLIEDZ
Jebkādus publiskus vai privātus pasākumus, izņemot bēru ceremoniju noturēšanu ārtelpās, ja tiek ievērota savstarpējā divu metru distance un citi epidemioloģiskās drošības noteikumi.
Gan publiskās iekštelpās, gan publiskās ārtelpās visām personām ir obligāti jāievēro savstarpēja divu metru distance.
Prasība par 2 m distanci neattiecas, ja pulcējas ne vairāk kā 2 personas un ja kopā ir vienas mājsaimniecības iemītnieki, vecāki un nepilngadīgi bērni, kuri nedzīvo vienā mājsaimniecībā, kā arī ja tas nepieciešams darba vai dienesta pienākuma izpildei.
Avots: Ministru kabineta rīkojums Nr. 103 «Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu».
UZZIŅAI
Administratīvo pārkāpumu kodekss iedzīvotājiem par valdības noteiktās ārkārtējās situācijas noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu paredz naudas sodu līdz 350 eiro. Plānots, ka drīz soda sankcija tiks palielināta.
Savukārt Krimināllikums par ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas interesēm, paredz brīvības atņemšanu līdz trim gadiem, piespiedu darbu vai naudas sodu. Ja minētās darbības izraisījušas smagas sekas, Krimināllikums paredz brīvības atņemšanu līdz astoņiem gadiem.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»