BauskasDzive.lv ARHĪVS

Zobārsti ievēro drošības noteikumus un strādā

Uldis Varnevičs

2020. gada 24. marts 00:00

15
Zobārsti ievēro drošības noteikumus un strādā

Karantīnas apstākļos daļa zobārstniecības pakalpojumu sniedzēju turpina savu darbu, bet daļa darbību apturējusi dažādu iemeslu dēļ. Tomēr visi «Bauskas Dzīves» apzvanītie speciālisti norāda, ka situācija mainās nepārtraukti un arī tiem, kas pašlaik strādā, var ierobežot pakalpojumu klāstu vai slēgt darbību.

Aptaujātajās zobārstniecībās apliecina, ka problēmas ir ļoti dažādas. Dažviet speciālisti vienkārši pārtrauc darbu, jo baidās inficēties ar «Covid-19». Citur darbu neveic, jo klienti atsaka apmeklējumus. Kādiem problēma ir pretēja – pieteikumu ir daudz, bet pieņemt var pat mazāk nekā līdz šim, jo starp apmeklējumiem taisa lielākas pauzes, un darbs ir jāpārplāno.

Reģistrē telefoniski

Darbu turpina «Zemgales mutes veselības centrs». «Turpinām darbu, un plānveida apmeklējumi nav atcelti. Pacientu reģistrācija notiek tikai telefoniski, pacientus pieņemam noteiktajā laikā periodā, rindas neveidojas. Ar aizsardzības līdzekļiem esam nodrošinājuši visus savus darbiniekus – viņiem ir respiratori, aizsargstikliņi. Esam pagarinājuši starplaikus starp pacientiem, lai var telpas pirms katra jauna apmeklējuma dezinficēt,» informē uzņēmuma valdes locekle Mirdza Lazda.

Strādā arī «Vecpilsētas zobārstniecība», kas pieder SIA «Indent». Uzņēmuma valdes loceklis Ivars Blažēvics stāsta, ka speciālisti strādā pilnā aizsardzības ekipējumā. «Katram pacientam prasām par veselības stāvokli. Ienākušos novērtē administratore – var pat netikt līdz dakterim. Tos, kas bijuši ārzemēs, nepieņemam. Klientiem pieprasām ar parakstu apliecināt, ka jūtas labi un pēdējo divu nedēļu laikā nav bijuši ārzemēs, ka nav vīrusa pazīmes. Un paši uzmanāmies,» stāsta I. Blažēvics.

Zobu sāpes neatlikt
«Vecpilsētas zobārstniecībā» zobu labošanas pakalpojumus pašlaik sniedz vienā kabinetā. «Negribam, lai būtu drūzmēšanās. Katru klientu, kas mums zvana, izvaicājam un noskaidrojam, vai patiesi tieši tagad ir nepieciešams nākt pie zobārsta. Starp apmeklējumiem plānojam 20 minūšu rezervi, kurā aktīvi strādājam – telpas vēdinām, izmantojam bakterioloģisko lampu. To var pielietot telpās, kur nav cilvēku, – tad arī pametam telpas un ieslēdzam uz laiku, izmantojam arī uzgaidāmajā telpā, kad neviena nav. Darām visu mūsu pašu speciālistu un apmeklētāju drošībai,» skaidro I. Blažēvics.

Uzņēmējs uzskata, ka zobārstniecību darbību pārtraukt nevajag. Vienkārši jāievēro drošības noteikumi. «Mēs esam gatavi dažādiem scenārijiem. Bet kur cilvēki liksies, ja zobs sāp? Tas vienkārši sāp un nevaicā, vai var sāpēt pēc laika, kādā piemērotākā brīdī,» saka uzņēmējs. Viņš cer, ka cilvēki turpinās ievērot karantīnas nosacījumus un maksimāli distancēsies šajā laikā no citiem. «Pats arī uzmanos. Retāk iepērkos, izvēlos laiku, kad cilvēku veikalā ir mazāk,» saka I. Blažēvics.

Dažādas versijas

Tikmēr zobārstniecības speciālistu vidū cirkulē dažāda informācija par to, kas sagaida šo nozari karantīnas periodā. Viena no versijām – plānotos pakalpojumus aizliegs, ļaus tikai akūtos gadījumos labot un izraut zobus.

«Pašlaik ir informācija no Veselības ministrijas, ka ir plānots lēmums par plānveida palīdzības sniegšanas aizliegumu, bet tas kavējas juridisku iemeslu dēļ,» informē M. Lazda. Viņa norāda, ka zobu izraušanas laikā iespējas inficēties pieaug, un tad jau drīzāk varētu būt situācija, ka šo pakalpojumu atļaus tikai dažās vietās ar ļoti augstu drošības pakāpi. Viņa vērtē, ka Veselības ministrijas noteikumi var stāties spēkā ar nākamo nedēļu.

«Mēs esam gatavi strādāt. Tomēr, ja valdība pieņems rīkojumu, ka jātaisa ciet, taisīsim, bet nezinām, kur cilvēki liksies. Viņi jau te nenāk izklaidēties, bet gan pēc palīdzības. Piemēram, kāda jēga aiztaisīt zobārstniecību Bauskā un atļaut tikai Rīgā, ja sabiedriskajā transportā cilvēku plūsma ir lielāka un daļa tāpat brauks uz Rīgu ar autobusu?» retoriski vaicā I. Blažēvics.